Kurzemes Vārds

01:30 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas

Tikai skudru nesamin!
Pēteris Jaunzems

Rucavas pagastā Latvijas jubilejai veltītās Lielās talkas dalībniekiem aizvadītajā sestdienā kuplā pulkā bija pievienojušies uzņēmuma "GM Koks" strādātāji, Papes ornitologi un vietējās skolas audzēkņi. Bērni apstaigāja liedagu, savācot maisos nevīžu izmētātos atkritumus, bet pieaugušie, "GM Koks" īpašnieka Gundara Vītola rosināti, iespēju robežās sakopa kopš padomju militāristu laikiem piedrazoto silu, kas atrodas aiz kempinga "Pūķarags".

Kārtību neieviest vienā dienā

Ļaudis strādāja čakli. Kopš talkas sākuma nebija pagājusi vēl stunda, kad jau atskanēja telefona zvans, kas Gundaram ziņoja, ka nepieciešami papildu maisi drazas savākšanai. Uzņēmējs pastāstīja, ka kārtību ieviest nav iespējams vienā vai divās dienās. Dažāda veida atkritumi daudzās vietās mētājas kopš padomju laikiem, kad Papē atradās Varšavas līguma valstu šāviņu izmēģinājuma poligons. Kādā vietā mežā guļot prāvas kaudzes ar armijnieku pamestām auto riepām. Tās vajadzētu aizvākt, taču īsti neesot vietas, kurp vest, jo neviens neņemot pretī.

Turklāt arī mūsdienās sastopami cilvēki, kas nav atradinājušies no apkārtnes piemēslošanas. Šovasar pagastā bijis nepieredzēti liels tūristu pieplūdums un daļa no viņiem cēluši teltis pārnakšņošanai tam neparedzētās vietās, bet, aizbraucot projām, atstājuši tās piedrazotas. "Kurzemes Vārds" pārliecinājās, ka kādā no ezera laivu piestātnēm bija sakrājies vesels plastmasas pudeļu un citu atkritumu kalns. Pagāja vairākas stundas, kamēr kopīgiem spēkiem tas tika sapildīts maisos un aizvests uz laukumu pie bākas, no kurienes atkritumi jau šīs nedēļas sākumā tikšot nogādāti savāktuvē. "Jābrīnās, ka makšķernieki ir tik nevīžīgi, ka atstāj aiz sevis tik daudz nekārtības. Vai tad pašiem nav nepatīkami pēc kāda laika tādā piedrazotā vietā atkal atgriezties?" šķendējās talcinieki.

Noplēš un tēlo nevainīgos

Dažus "GM Koks" vīrus sastapām mežā, kur tie norobežoja skudru pūžņus, lai tos neiznīcinātu nevērīgi autobraucēji. Kaut gan ir zīmes, ka jūrmalas mežā, kur trausla un saudzējama zemsedze, ar transportlīdzekļiem iebraukt stingri aizliegts, šis nosacījums netiekot ievērots. Arī nule aizvadītajā vasarā tūristi vairākkārt apmetušies silā. Kad pašvaldības policists ieradies, lai viņus sodītu, vainīgie aizbildinājušies, ka par aizliegumu neko neesot zinājuši. "Paši noplēš izvietotās zīmes, bet pēc tam taisnojas, ka neko nezina," sacīja Gundars. Arī tagad, kad ir sēņu un ogu laiks, norādes, ka iebraukt nav atļauts, tiekot ignorētas.

Lai pagasta kārtības noteikumi būtu izlasāmi un neviens nevarētu sacīt, ka tos nezina, "GM Koks" vīri šosejas malā aizvakar ieraka zemē pamatīgus stabus, pie kuriem pieskrūvēja nojumi ar informatīvo stendu. "Bet zīmes, kas sarūsējušas un savu mūžu nokalpojušas, novāksim, jo arī tās tikai bojā ainavu," sacīja kempinga "Pūķarags" saimnieks. Ar šo talku Papes sakārtošana nebeigšoties. Darāmā šeit ikvienam esot atliku likām. Dabas parks izveidots, aploki uzcelti, bet par infrastruktūru neesot padomāts. "Cilvēkiem jārada piemēroti apstākļi, lai no viņiem varētu prasīt kārtību," uzskata uzņēmējs. Līdz šim par to maz gādāts, tādēļ arī attieksme nevērīga.


No meža iznes 350 maisus ar gružiem
Viktors Ulberts

110 cilvēku no Grobiņas pagasta un pilsētas un pat viesi no Rīgas piedalījās Latvijas talkas darbos, kas norisinājās Dubeņu apkārtnes mežā. "Atsaucība negaidīti liela. Talka patiešām bija izdevusies," vērtēja talkas koordinatore Grobiņas pagastā Evita Pūķe.

Ļoti aktīvi šoreiz bija bērni. Pieteicās pat no Grobiņas pilsētas skolām," sacīja E.Pūķe. Tāpat bija pārstāvji no vietējās pašvaldības, "Liepājas RAS", "Latvijas Valsts mežiem", "Zaļās jostas" un bīstamo atkritumu savākšanas firmas "BAO". Viņu darba mērķis bija satīrīt Dubeņu apkārtnes mežus, kur gadiem ilgi tika mesti gruži, kurus cilvēkiem bija slinkums vest uz izgāztuvi. Un mežos patiesi atradās arī par bīstamiem uzskatāmi atkritumi, jo nodara īpaši lielu kaitējumu dabai, – dienasgaismas spuldzes, akumulatori, ledusskapji un pat veci televizori. Atkritumu spektrs Dubeņu mežos atklājies ļoti plašs. Tur bija samestas vecas krāsvielas, nolietoti grili, radiatori, arī vanna.

Uzņēmuma "Liepājas RAS" sagādātajos konteineros talcinieki kopumā savāca 350 maisus ar visdažādākajiem atkritumiem.

Pēc talkas čaklie strādātāji varēja ieturēties ar brangu laša zupu, karstu tēju, sulām un ugunskurā ceptām desiņām, un šīm vajadzībām vietu jaunuzceltas "Skujiņu" ciemata mājas pagalmā laipni atvēlēja uzņēmums "SILS nekustamie īpašumi".

Maltītes laikā talcinieki pārrunāja iemeslus, kāpēc mežā ir tik daudz gružu. Visticamāk, ka lielāko tiesu no tiem izmetuši paši apkārtnes iedzīvotāji. Tādēļ, iespējams, uzņēmumam "Liepājas RAS" vajadzētu vairāk popularizēt iedzīvotājiem piedāvāto iespēju nodot atkritumu bez maksas. Citādi bieži vien ļaudis par šādu iespēju neko nezina, tāpēc izvēlas vienkāršāko ceļu – uz mežu prom no acīm! Bet vēlāk paši cieš no sagandētās vides.