Kurzemes Vārds

11:48 Trešdiena, 19. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma

Kad Latvija kopā strādā, ir cita izjūta – sen tā nav bijis
Tomēr daudz darba cimdu palika pāri
Nora Driķe
Sarmīte Pelcmane

Sestdien, ejot pa Liepāju, citāda rosība bija manāma. Sakopt pilsētu lielajā Latvijas talkā "Par tīru un zaļu valsti" bija iznākuši gan tie cilvēki, kuriem tā ir ikdiena, gan tieši šajā dienā vairāk paši savu māju apkārtni sakopt sarosījušies īpašnieki, gan arī brīvprātīgie talcinieki, kuri pie darba bija ķērušies ar īstu svētku sparu.

Vārdus "svētku izjūta" pieminēja arī Sudrabu Edžus un Pļavu ielas stūrī satiktais Edijs, kuram bija divas mazas palīdzes Estere un Evelīna. "Forši, ka var sakopt visu pie vienas reizes. Talka pamudināja pastrādāt pašiem pie savas mājas," atzina Edijs un atklāja, ka pēc darba ģimene dosies "kaut kur laukā uzēst gaļiņu, lai būtu svētku sajūta". Savukārt Vites ielā sētniece Vilma Timbare atsmēja: "Man katru dienu ir talka, rudenī ir ļoti daudz darba!"

"Mums ļoti labi gāja, tas bija ļoti jauks pasākums," kad talka beigusies, sacīja Ieva Stoma no Liepājas 1.ģimnāzijas 12.klases. Sestdien Latvijas sakopšanas talkā meitene un viņas skolasbiedrene Ingūna Štaņina no 10.klases dežurēja pie konteinera Kūrmājas prospekta galā. Abas meitenes talciniekiem izdalīja maisus, kuros vākt atkritumus, un darba cimdus. Viņas izdalīja gandrīz 200 maisu, bet vairums cimdu palika pāri. Toties tie apmēram 50 cilvēki, kuriem viņas cimdus izdalīja – gan skolēni, gan apkārtnes iedzīvotāji –, katrs savākuši pa trim četriem pilniem gružu maisiem no jūrmalas un parka apkārtnes. "Cilvēki bija ļoti atsaucīgi, konteiners mums bija pilns ar kaudzi," stāsta Ieva. Viņa par talku uzzinājusi no skolasbiedra, kurš teicis, ka vajadzīgi brīvprātīgie, un Ieva pieteikusies.

Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas apkārtni uzkopa apmēram 40 skolēnu, viņiem bija pievienojusies Raiņa ielas iedzīvotāja māksliniece Irina Tīre. Apmēram 40 skolēnu, "aktīvākie aktīvisti" no 4. līdz 12.klasei talkā darbojās 6.vidusskolas apkārtnes ielās un ezermalā, pastāstīja skolēnu līdzpārvaldes koordinatore Sigita Stefana, uzsverot, ka visi ir atnākuši brīvprātīgi. Viņu un grupiņu bērnu un jauniešu "Kurzemes Vārds" sastapa talkas starpbrīdī malkojam sulu. Taču no malas uz šejieni atnākuši tikai četri cilvēki. 4.klases skolnieks Mareks Vašuks, šajā kompānijā visjaunākais, sacīja: "Es atnācu, lai sakoptu Liepāju un apkārtni, tepat tuvumā dzīvoju."

"It īpašs prieks, ka manā skolā ir tādi aktīvi jaunieši, kas atbalstīja šo talku. Ceru, ka arī visā Latvijā ir tādi. Ir prieks par šo dienu," rezumēja S.Stefana.

Cik īsti Lielās talkas laikā Liepājā piedalījās talcinieku, neviens neņemas precīzi pateikt, jo bija gan tādi, kas plecu pie pleca darbojās organizēti skolu, uzņēmumu, pašvaldības iestāžu talkās, bet citi apkopa savu sētu un varbūt arī mājas tuvāko apkārtni individuāli. Toties saskaitīti talkas laikā savākto gružu maisi. Liepājas domes Vides daļas vadītāja Dace Liepniece laikrakstu informēja, ka savākts aptuveni 9250 gružu maisu. Un tas ir ļoti daudz.

"Protams, vēl jau pa kādam maisam nāks klāt, kad būs izvesti pilnīgi visi, turklāt jāņem vērā, ka talkas laikā tika piepildīti arī izliktie lielie gružu konteineri. Tā ka pilsēta šajā dienā tika pamatīgi iztīrīta. Liels, liels paldies visiem, kas piedalījās!" priecājās D.Liepniece. Viņa vēl piebilda, ka īpašs prieks par skolu jauniešiem, kas bija tik aktīvi talcinieki, kā arī, protams, par pieaugušajiem, kuri, visu nedēļu smagi nostrādājušies savos darbos, tomēr spēja atrast spēku un laiku, lai brīvdienā neviena nepiespiesti un bez jebkādas atlīdzības vienkārši darītu savu pilsētu tīrāku un skaistāku. Bez šaubām varēja vēlēties vēl vairāk talcinieku, taču šis bija brīvprātīgs pasākums un katrs darīja tā, kā gribēja un varēja, uzsvēra Vides daļas vadītāja.

D.Liepniece, kā arī domes izpilddirektora vietnieks Ronalds Fricbergs un domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls visas dienas garumā apmeklēja talkas norises vietas, uzmanīja, lai nepietrūkst cimdu, maisu, mazākajiem talciniekiem pat bija sagādāta sula un cepumi, ar ko iestiprināties. A.Štāls īpaši slavēja ģimenes, kas talkoja kopā ar bērniem, un uzsvēra pozitīvo audzinošo efektu šādos kopīgos darbos.

Lielās talkas noslēgumā Ziemeļu fortos, kur priekšpusdienā arī bija čakli pastrādājuši talcinieki, pēcpusdienā notika Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākums. Šogad Mantojuma dienu sarakstā iekļauta nocietinājumu sistēma apkārt Liepājai. Latvijā Eiropas kultūras mantojuma dienas notiek jau četrpadsmito gadu, ikreiz tās bijušas veltītas savai tematikai – koka arhitektūras mantojumam, baznīcām, pilsētu vēsturiskajiem centriem, vēsturiskiem interjeriem u.c. 2008.gada Eiropas kultūras mantojuma dienu tēma ir "Neparastais mantojums". Šī gada Mantojuma dienu sarakstā iekļauti objekti ar kādu īpašu stāstu vai neparasti notikumi.

Ziemeļu fortus, tāpat kā Karostas cietumu, apsaimnieko Karostas glābšanas biedrība, kas, sadarbībā ar atbalstītājiem rīkojot Eiropas kultūras pasākuma dienu fortos, vienlaikus atzīmēja arī savas organizācijas pastāvēšanas sešu gadu jubileju.

Sarīkojums sākās ar svinīgu karoga pacelšanu virs cietokšņa mūriem, to Karostas glābšanas biedrībai Valsts kultūras un vēstures pieminekļu aizsardzības inspekcijas vārdā pasniedza Gunārs Silakaktiņš, kurš šim pasākumam par godu bija uzcirties artilērijas ģenerālmajora mundierī. Pēc tam interesenti varēja piedalīties ekskursijā ar lāpām pa Ziemeļu forta kazemātiem, izmēģināt spēkus šaušanas sacīkstēs ar pneimatiskajām šautenēm mērķos, varēja pielaikot un fotografēties dažādu laiku militārajās uniformās no Andra Skābes kolekcijas, drosmīgākie – izmantot izdevību pavizināties ar padomju laika bruņu amfībiju. Bet talcinieki karalauka virtuvē varēja atgūt spēkus, saņemot pa karstas zupas šķīvim.