Kurzemes Vārds

12:26 Trešdiena, 19. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Neapmierinātie

Valsts reģionālās attīstības aģentūra vēlējusies noskaidrot, cik lielā mērā iedzīvotāji ir apmierināti ar savas dzīves kvalitāti. Un ar "Analītisko pētījumu un stratēģiju laboratorijas" gādību iedzīvotāju pašreizējais noskaņojums dažādās Latvijas pilsētās nu ir apzināts. Un tas atšķiras.

Cilvēkiem ir dažāda izpratne par to, kas ir dzīves kvalitāte. Šis jēdziens pats par sevi ir diezgan stiepjams, kaut gan teorētiski to raksturo konkrēti parametri: ekonomika, vide, sociālie resursi, drošība, izglītība, veselība, mājoklis, ērtības, transports un infrastruktūra.

Ar dzīves kvalitāti kopumā ir apmierināti nedaudz virs 49 procentiem aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, tātad vairāk nekā pusi ļaužu pašreizējā situācija neapmierina. Mūs visvairāk, protams, interesē, kāda situācija ir Liepājā uz pārējo pilsētu fona. Un jāteic, ka diezko iepriecinoša tā nav.

Starp kurzemniekiem liepājnieki un talsinieki ar dzīves kvalitāti ir apmierināti vismazāk, proti, procentuālā izteiksmē šis skaitlis ir aptuveni 41 (Kuldīgā, piemēram, – 52 procenti). Visoptimistiskāk noskaņoti vidzemnieki un zemgalieši, bet, piemēram, Krāslavas pilsētā Latgalē ar dzīvi pilnībā apmierināti gandrīz 68 procenti aptaujāto, savukārt Līvānos apmierināto skaits ir dramatiski mazs – 19 procentu. Tas vedina uz domām, ka šajā pilsētiņā lielu triecienu deva stikla rūpnīcas ražotnes apturēšana un iekārtu izvešana. Visticamāk, ekonomikas likstām jēdzienā "dzīves kvalitāte" ir noteicošā loma ne tikai šajā pilsētiņā, bet arī visās citās, protams, arī Liepājā.

Runājot par mūsu pilsētu, zināms, ka vairāki uzņēmumi piedzīvo grūtus laikus. Ir firmas, kas savas ražotnes apturējušas. Pēdējais gadījums – bankrotēja līdz šim lielākais maizes ražotājs mūspusē, papildinot bezdarbnieku rindas un, protams, cilvēku noskaņojumu pirms jaunās apkures sezonas sākuma padarot vēl drūmāku. Bet pati apkure mūsu pilsētā ir viena no dārgākajām Latvijā. Arī šis apstāklis, domājams, ir liels pesimisma piliens kopējā noskaņojumā. Šo un citu apstākļu ietekmē izkristalizējies rezultāts – mēs, liepājnieki, ar dzīvi īsti apmierināti neesam.

Ints Grasis