Kurzemes Vārds

02:27 Ceturtdiena, 2. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Darāmā tik daudz

Vakarrīt, ejot pa pilsētas centru – ak vai! – kāda skvēra malā atkal jau ieraudzīju nomestu iztukšotu plastmasas pudeli. Bet šur tur ielās un pagalmos vējš atkal dzenā sadzīves gružus – polietilēna maisiņus, papīrus utt.

Vēl vienam otram Lielās talkas cītīgākajam dalībniekam, kas ar lielu sparu brīvdienās stiepa maisus, grāba un tīrīja, plaukstās sūrst tulznas, un visas Latvijas kopāstrādāšanas koordinatori vēl apkopo rezultātus, bet gružotāji nesnauž. Skumji – kamēr tīrītāji rosās vienā galā, tikmēr mēslotāji no otra gala jau sāk teritoriju piedraņķot.

Vismaz jācer, ka to nedara neviens no tikko tik braši pastrādājušajiem talciniekiem, kuru spars un entuziasms cīņā ar gružiem pagājušajās brīvdienās ļāva noticēt, ka viss vēl nav zaudēts – ir cilvēki, kam rūp sava valsts un kas gatavi darboties tās labā, negaidot atlīdzību. Vienkārši – grib sakopt savu zemīti un mācīt arī jaunajai paaudzei, kā rūpēties nākotnē.

Kaut gan varētu diskutēt par šā gada Lielās talkas izvērtējuma metodi, kas mazliet atgādina padomju laika plānošanu, skaitot savākto gružu maisu daudzumu un cenšoties pārsniegt noteikto skaitu. Tomēr ieskatu talkas dalībnieku aktivitātēs un paveiktajā tas sniedz.

Tika lēsts, ka Latvijā pārsniegts iecerētais skaits – 50 tūkstoši maisu – un talkas laikā to kopumā savākts ap 90 tūkstošiem, bet tikko paziņots, ka maisu daudzums varētu būt pat trīsreiz lielāks, jo iepriekš nebija pieskaitīts vairāku desmitu pašvaldību sniegums, arī mūspusē. Tātad – ja pareizina iepriekšējo skaitli ar trīs un vēl pieskaita konteineros nonākušo gružu aptuveno apjomu, tāpat arī individuāli savākto, var rēķināt, ka talkas dienā Latvijā savākto gružu maisu apjoms tuvojas pusmiljonam.

Vērtējot šo veikumu, izjūtas gan ir divējādas. Ir prieks, ka tik daudz gružu savākts un nogādāts vietā. Un tomēr žēl, ka esam paspējuši savu zemi tik ļoti piegružot un vācamā tik daudz.

Latvijas Lielās talkas pieredze izrādījusies saistoša arī kaimiņiem, un ir priekšlikums – nākamā gada pavasarī rīkot talku visās trijās Baltijas valstīs vienlaikus. Pavasaris ir talkām piemērotākais laiks, bez tam – marts ir arī Liepājas dzimšanas dienas mēnesis, tāpēc varam priecāties par talkošanas plāniem un gatavoties nākamajam darba cēlienam plecu pie pleca ar kaimiņiem.

Sarmīte Pelcmane