Kurzemes Vārds

00:21 Sestdiena, 8. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Tomass Kleins: "Viņi mani vienkārši izmantoja"

Inita Gūtmane

"Kurzemes Vārds" turpina noskaidrot, kāpēc bijušās grupas "Cacao" mūziķis Tomass Kleins Latvijas 1.rokkafejnīcā iekaustījis savus agrākos grupas biedrus Andri Ērgli un Jāni Strazdu, ar kuriem vēl pirms gada draudzīgi kopā ripināja akmeņus un ierakstīja albumu.

Nejūtas putniem parādā

"Man bija dusmas, ka mēģina kārtot lietas nevis ar mani, bet caur trešo personu," savas rīcības motīvu "Kurzemes Vārdam" skaidroja Tomass Kleins. Viņš precizē, ka palicis ļoti nikns, kad no "Mikrofona ierakstiem" saņēmis vēstuli ar A.Ērgļa un J.Strazda uzrakstīto iesniegumu, lai izdevniecība atrisina problēmu un panāk, ka T.Kleins viņiem izmaksā pienākošos daļu par albuma "Ripoja akmens" pārdošanu. T.Kleins uzskata, ka tā no abiem bijušajiem kolēģiem bijusi gļēva rīcība. "Viņiem bija jāmeklē mani, nevis man viņus. Man telefonā nav vairāk viņu telefona numuru, tāpēc pirms mēneša Aivaram Meijeram, ar kuru es paretam sazvanos, teicu: ja viņiem ir kas sakāms, runājams, lai zvana. Nezinu, kāpēc viņi to nedarīja," ir neizpratnē T.Kleins.

Jautāts, kāpēc, saticis abus bijušos kolēģus Latvijas 1.rokkafejnīcā, nav izrunājies, bet sitis viņiem, T.Kleins sacīja, ka tas nav bijis iespējams. "Piegāju pie galdiņa un viņiem prasīju: "Kāpēc jūs ar mani gribat sazināties caur tantiņām?" Andris atbildēja: "Es ar tevi vispār negribu runāt." Un viss. Tas mani saniknoja. Un par to iesitu viņam pa degunu. Vai man arī būtu bijis jāmeklē kādu sekretāri, lai ar viņu sazinātos? Domāju, ka tas ir stulbi. Ir lietas, ko džeki ar džekiem var sakārtot, runājot mutiski," uzskata populārais ģitārists un komponists.

T.Kleins, kas ir albuma "Ripoja akmens" lielākās daļas dziesmu mūzikas autors, norāda, ka līgumā nav bijis teikts, ka ienākumi no albuma pārdošanas jādala četrās vienlīdzīgās daļās. "Es biju tas, kas panāca, ka vispār izdod albumu "Ripoja akmens", jo Guntars Račs ir ne tikai manu dziesmu vārdu autors, bet savā ziņā arī draugs. Līdz tam tādai grupai "Jānis Strazds un Andris Ērglis" jau nekādu līgumu ar izdevniecībām nebija. Un, ja jau viņi grib vienlīdzīgu atlīdzību, tad arī vajag vienlīdzīgu ieguldījumu. Es arī izmantoju savus kanālus, lai varētu izvilkt šo albumu: atradu atbalstītājus – celtniecības firmu "AZ Inter". Tad jau viņiem tādā pašā veidā bija jāpiedalās. Nezinu, vai biznesā tā notiek, ka viens atnāk ar pieciem santīmiem, otrs – ar simt latiem un, ja ir kaut kāda peļņa, tad to dala vienādās dalās," šaubās T.Kleins.

Ar ceturto grupas "Cacao" dalībnieku basģitāristu Aivaru Meijeru viņš ir norēķinājies, jo šis mūziķis vienmēr esot bijis lojāls. Taču, viņaprāt, A.Ērglis un J.Strazds ir izturējušies netaisnīgi. "Par pirmo pusgadu atlīdzību sadalījām. Bet jau tad man bija sajūta, ka projekts "Cacao" izbeigsies. Taču nedomāju, ka mani atstās pilnīgi bez darba. Kad otrajā pusgadā saņēmu atlīdzību par albuma pārdošanu, skaidri zināju, ka abiem putniem neko nemaksāšu. Ir lietas, kas viņiem ir jāsaprot: albumi tiek rakstīti, lai nodrošinātu darbu uz zināmu laiku, ja šī iespēja tiek atņemta, tad jāmeklē kāds veids, kā to kompensēt. Andris Ērglis pēc "Jaunā viļņa" drīz sāka uzstāties kā solo mākslinieks un mani atstāja bez darba," sarūgtinājumu pauda T.Kleins.

Viņš uzskata, ka nauda, kas viņam it kā būtu jāizmaksā A.Ērglim un J.Strazdam, ir kā atlīdzība par to, ka viņš palika bez ienākumiem, ko pēc albuma "Ripoja akmens" iznākšanas būtu devuši koncerti ar grupu "Cacao". "Ērglis savos koncertos arī izmantoja manas dziesmas, bet man par to neko nemaksāja," piebilst T.Kleins, kurš tagad darbojas grupā "Leģions".

T.Kleins uzskata, ka, iespējams, izdevniecībai bijis jāparedz, ka starp mūziķiem varētu rasties domstarpības, un līgumi jāslēdz ar katru mūziķi atsevišķi.

Kopā abiem mūziķiem T.Kleinam būtu jāizmaksā nedaudz vairāk par 350 latiem. "Protams, tā nav liela summa. Bet ne jau naudas dēļ tas viss noticis, bet gan vairāk principa dēļ. Viņiem ir jāsaprot, ko drīkst un ko nedrīkst darīt, kā tās lietas būtu jākārto." T.Kleins arī piebilst, ka ne jau viņš savulaik meklējis gaisa duetu. Ērglis un Strazds viņam piedāvājuši kopīgi veidot grupu. "Viņi mani vienkārši izmantoja. Godīgi sakot, ja būtu zinājis, kā tas viss sanāks, nekad nebūtu sācis šo projektu," izvērtē T.Kleins. Viņš sacīja, ka ir gatavs runāt ar abiem mūziķiem, ja viņiem pietiks drosmes atnāk pie viņa.

Naudu lūgties neies

Andris Ērglis "Kurzemes Vārdam" norāda, ka līgumā bijis teikts, ka T.Kleinam ir jāizmaksā nauda par ienākumiem no albuma pārdošanas, tāpēc pārējiem mūziķiem pašiem nebija jāiet pie viņa un jālūdz. Un, ja jau T.Kleins bija izdzēsis viņu numurus, tad tos varēja pajautāt A.Meijeram un visu nokārtot, kā nākas. "Kāpēc mums būtu jālūdz sava nauda? Mēs visi braucām uz Siguldas ierakstu studiju, visi vienādi ieguldījām savu laiku un darbu, vienlīdzīgās daļās tērējām savu naudu degvielai, dzīvošanai. Jā, viņš atrada sponsoru, mēs neatradām, bet neviens mums to arī neprasīja. Un parasti cilvēki par sponsora atrašanu saņem procentus no projektam piesaistītās summas – tāda ir prakse. Viņš to uzņēmās, jo pats gribēja," stāsta dziedātājs. A.Ērglis arī neuzskata, ka būtu T.Kleinam parādā par to, ka savos koncertos dzied viņa dziesmas. Jo autortiesību aģentūrai viss ir samaksāts. A.Ērglis un J.Strazds apsver, ka turpmāk T.Kleina darbus varētu neizpildīt vispār, jo pašiem pietiek savu dziesmu.

Runājot par incidentu Latvijas 1.rokkafejnīcā, A.Ērglis norāda, ka T.Kleins ir saputrojies stāstījuma izklāstā. "Kad viņš pie mums pienāca, tur nebija nekādu jautājumu, bet bija uzbrūkošs teksts. Viņš teica: "Ja man ir kaut kas sakāms, runājams, tad lai runājam pa taisno." Un tad sekoja bladāks pa degunu. Es pat nepaspēju kaut ko pateikt. Kad viņš atnāca otrreiz, tad prasīja, cik mums ir parādā. Tikai tad es viņam atbildēju, ka man ar viņu nekas vairs nav runājams. Kāda tur vēl runāšana, ja viņš atnāk ar dzelža gabalu rokā! Un, ja cilvēks nāk otrreiz, tad tas jau ir ar mērķi. Sitiens ar atslēgu tika Strazdam pa roku," ir pārliecināts A.Ērglis.

Dziedātājs stāsta, ka jau agrāk, pārrodoties mājās no koncertiem, bija izcēlušies savstarpēji strīdi, incidenti, kas liecinājuši, ka turpmāka sadarbība un cilvēcīga sapratne starp viņiem būtu problemātiska. Dziedātājs arī pieļauj, ka T.Kleinam bijis grūti samierināties, ka grupā "Cacao" viņš nebija līderis. "Tomass no grupas biedriem bija vienīgais, kurš uzskatīja, ka man nevajag piedalīties "Jaunajā vilnī". Un viņš arī ierosināja, lai es "Cacao" koncertos sēdētu pie bungām. Tas, manuprāt, bija tikai tāpēc, lai es nebūtu skatuves priekšā," domā A.Ērglis.

Mūziķis arī piebilst, ka ne jau viņš pats izdomājis ierakstīt solo albumu. "Tas bija pilnīgi loģiski, ka pēc panākumiem "Jaunajā vilnī" "MicRec" man piedāvāja ierakstīt solo disku. Un kāpēc man to neizmantot? Tad jau Tomasam ir jāiet sist arī "MicRec" vadītājus Elitu Mīlgrāvi un Guntaru Raču, kuri man izteica šo priekšlikumu," apgalvo A.Ērglis.

"Esmu psiholoģiski sagrauts. Pašlaik neesmu spējīgs strādāt, jo var gadīties, ka man ir smadzeņu satricinājums," teica A.Ērglis. Un piebilda, ka ne viņš, ne J.Strazds noteikti neies pie T.Kleina lūgties. "Neuzskatu, ka mums pēc šā incidenta būtu kas runājams ar viņu. Lai kādi arī ir iemesli, uzskatām, ka šāda, agresīva rīcība nav attaisnojama – tas viss ir risināms arī nevardarbīgā veidā. Aizvainojums un emocijas ir viena lieta, bet līguma saistības – pavisam kas cits. Mēs atšķirībā no T.Kleina lietas kārtosim tikai likumīgā ceļā," piebilda J.Strazds.

Izdevniecības "Mikrofona ieraksti" valdes priekšsēdētāja Elita Mīlgrāve "Kurzemes Vārdam" sacīja, ka nevēlas komentēt incidentu, kas noticis starp bijušās grupas "Cacao" mūziķiem. Viņa vienīgi piebilda, ka no savas puses visas saistības izdevniecība ir izpildījusi. Viņa arī norādīja, ka Tomass Kleins ir atbildīgs par ienākumu sadali starp pārējiem grupas mūziķiem. Bet viss pārējais ir grupas iekšējā lieta.