Kurzemes Vārds

16:26 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Pasēs iekļaus pirkstu nospiedumus

No pirmdienas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālo nodaļu, arī Liepājas, darbinieki sāka noformēt pieteikumus pasēm, kuru mikroshēmās būs iestrādāti dokumenta turētāja abu roku rādītājpirkstu nospiedumu digitālie attēli. PMLP Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Anita Āboliņa skaidro, ka pirkstu nospiedumu digitālo attēlu iekļaušana pases mikroshēmā nenozīmē, ka Latvijā tiks ieviestas cita parauga pases. To vizuālais izskats, kā arī personalizācijas tehnoloģijas saglabāsies nemainīgas. Arī valsts nodeva par pasu izsniegšanu saglabāsies iepriekšējā – 15 latu. Šāds papildu elements pasēs ieviests, lai mazinātu minēto dokumentu viltošanas, nelegālas izmantošanas un ar identitātes zādzībām saistīto noziegumu risku.

Pirkstu nospiedumu digitālā attēla iekļaušana pases turētājam paredz tās pašas garantijas un priekšrocības, kādas ir ikvienai personai ar derīgu Latvijas pasi. Izņēmums ir tikai tie pilsoņu pasu turētāji, kuri šos dokumentus saņēmuši līdz 2002.gada 30.jūnijam. No šā gada 1.jūlija minētā parauga pases, kuras var viegli atšķirt pēc tajās ielīmētajām fotokartītēm, vairs nav derīgas ceļošanai ārpus Latvijas, taču kā personu apliecinošs dokuments Latvijas teritorijā tās ir derīgas līdz pasē norādītajam termiņam.

Latvija ir viena no pirmajām ES dalībvalstīm, kas būs ieviesusi pases ar pirkstu nospiedumu digitālajiem attēliem mikroshēmās. ES dalībvalstīm elektroniskās pases ar mikroshēmā saglabātiem diviem personas pirkstu nospiedumu digitālajiem attēliem jāsāk izdot līdz 2009.gada 28.jūnijam. Vienīgā ES valsts, kas jau izpildījusi šīs prasības, ir Vācija, tagad tai pievienojusies arī Latvija.

Aicina skolēnus būt mobiliem

CSDD aicina 7.–9. klašu skolēnus piedalīties konkursā "Gribu būt mobils!", informēja CSDD Liepājas rajona nodaļas priekšnieka vietnieks Arnis Jekste. Tieši šajā vecumā skolēni ceļu satiksmē ir ne tikai gājēji, bet arī velosipēdu un mopēdu vadītāji, tādēļ konkursa mērķis ir nostiprināt skolēnu zināšanas par satiksmes drošības jautājumiem, mudināt vērtēt savu un citu cilvēku rīcību, lai izvairītos no nepareiziem lēmumiem ikdienas situācijās uz ceļa. Lai piedalītos konkursa pirmajā (neklātienes) kārtā, jāizpilda pieteikuma anketa (atrodama skolā vai CSDD interneta mājaslapā) un jānosūta uz veidlapā norādīto adresi. Reģistrētās komandas saņems savu unikālu konkursa pieejas atslēgu – kodu. Konkurss norisināsies trijos posmos no šā gada 14.oktobra līdz 2009.gada martam. Pirmais posms būs neklātienes sacensības (internetā), bet pārējie – klātienē. Konkursa uzvarētājiem būs iespēja doties ekskursijā uz Turciju.

Mazākumtautību svētki

Muzikāli poētisks vakars "No sirds uz sirdi" notika svētdien 7.vidusskolas zālē, kur to bija sarīkojis klubs "Helikons" un ukraiņu biedrība "Rodina". To var uzskatīt par integrācijas pasākumu, jo piedalīties bija aicinātas mazākumtautību kultūras biedrības, un dalībnieki runāja un dziedāja astoņās valodās. Vakaru atklāja literatūras kluba "Tvorčestvo" pārstāvji, pēc tam uzstājās poļu, lietuviešu, ebreju vokālie un deju ansambļi, kā arī "Posoloņ", bardi Oļegs Veļikijs un Sergejs Savčuks, kluba "Olimps" un vācu kluba pārstāvji. Nacionālo mazākumtautību svētki beidzās ar ukraiņu uzstāšanos. Nedaudz misējās instrumentālajam ansamblim, kam vēl nav sava nosaukuma: spēcīgā pastiprinājuma dēļ nevarēja sadzirdēt balsis un dziesmu tekstus. Pasākuma rīkotāji solīja līdzīgu vakaru atkal sarīkot pavasarī.

Pateiksim paldies mediķiem

"Pasaki paldies mediķim" – tādu akciju, lai izceltu ārstus un medicīnas māsas, kuriem iedzīvotāji grib pateikties par palīdzību grūtā brīdī, rīko Liepājas domes Sabiedrības veselības daļa. Lai to izdarītu, ikviens par to mediķi, kas viņam palīdzējis, var informēt domes Apmeklētāju pieņemšanas centrā un mazajās domēs mikrorajonos gan rakstiski, gan arī personiski. Bet rīt no pulksten 9 līdz 16 var zvanīt pa tālruni 63404768, lai nosauktu, jūsuprāt, labākā ģimenes ārsta, speciālista vai medicīnas māsas vārdu. Zvanītājus uzklausīs Sabiedrības veselības daļas speciālisti.

Robežsargi aicina ciemos

Latvijas Republikas 90 gadu jubilejas laikā Valsts kanceleja sadarbībā ar valsts pārvaldes institūcijām piektdien, 19.septembrī, visā Latvijā rīkos valsts pārvaldes Atvērto durvju dienu. Durvis ikvienam interesentam vērs arī Valsts robežsardzes Liepājas pārvalde, kas apmeklētājus gaidīs no pulksten 10 līdz 13. "Atvērto durvju dienas pasākuma dalībniekiem piedāvāsim Liepājas pārvaldes Imigrācijas dienesta un vadības ēku kompleksa, kā arī Trauksmes grupas bruņojuma un speciālo līdzekļu apskati, vērot dienesta suņu paraugdemonstrējumus, informāciju par mācību iespējām Valsts robežsardzes koledžā un tikšanos ar Liepājas pārvaldes vadītājiem," pastāstīja pārvaldes priekšnieka palīdze Aiga Uzare. Viņa piebilda: "Aicinām ikvienu izmantot šo dienu, lai tuvāk iepazītu robežsargu darbu." Interesentiem tikai sava dalība jāpiesaka līdz 18.septembrim pa tālruni 63483719.

Mācīsies universālo dizainu

Lai veicinātu izpratni par vides pieejamību visiem cilvēkiem, no šodienas līdz ceturtdienai viens no pieciem Norvēģijas invaliditātes un universālā dizaina ekspertiem Bjorns Fagerheims būs Liepājas Neredzīgo biedrības viesis. Trīs dienas viņš lasīs lekcijas dažādu Latvijas invalīdu organizāciju un Mākslas akadēmijas, Liepājas Mākslas vidusskolas un Universitātes pārstāvjiem un sociālajiem darbiniekiem par vides pieejamības standartiem un principiem redzes un citiem invalīdiem, par universālā dizaina nozīmi vides pieejamības veidošanā un par attīstīto valstu pieredzi standartu ieviešanā. Seminārs notiks viesu namā "Lenkas" Vērgales pagastā, un tas ir daļa no Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības atbalstītā projekta "Atpazīt – saskatot, sadzirdot, sataustot. Universālo dizainu ikvienam Latvijā". Projektu īsteno Liepājas Neredzīgo biedrība, kurai jau agrāk bijusi sadarbība ar norvēģiem – Rūgalannes apgabala Neredzīgo biedrību.

Fotoizstāde par Balkānu valstu kultūras mantojumu
Indra Imbovica

Ar Austrijas vēstnieces Latvijā V.E.Hermīnes Popelleres laipnu gādību Liepājas jaunuzceltajā Olimpiskajā centrā atklāta vienīgā izstāde Latvijā – "UNESCO Rietumbalkānu kultūras mantojums".

Izstādi atklāja vēstnieces kundze un Liepājas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde. Ekspozīcija iekārtota starptautiskās konferences "Kultūra kā pilsētas attīstības veicinātāja" ietvaros, kuru pirmo reizi Liepājā organizē pilsētas pašvaldības iestāde "Kultūras pārvalde". Izstādi interesenti varēs apskatīt līdz 13.oktobrim.

Dažādu Austrijas foto mākslinieku 38 krāsainos lielformāta darbos fiksēts Balkānu valstu (Albānijas, Bosnijas un Hercegovinas, Horvātijas, Maķedonijas, Melnkalnes, Serbijas un Kosovas) kultūrvēsturiskais mantojums, kas veicina šo valstu un Eiropas Savienības sadarbību. V.E.Hermīne Popellere uzsvēra, ka Balkānu valstis pirmām kārtām ir mūsu kaimiņi, kuras etnisko konfliktu dēļ gadiem bijušas nepieejamas, tādēļ izstādes mērķis ir skaidrot mūsdienu Eiropas sabiedrībai Balkānu valstu vēsturi un popularizēt šo valstu unikālo kultūras mantojumu.

Savukārt Silva Golde pauda prieku par Austrijas vēstnieces Latvijā V.E.Hermīnes Popelleres lielu ieinteresētību Liepājas kultūras dzīves norisēs un attīstībā, jo viņa mūsu pilsētu īsā laikā apmeklējusi jau ceturto reizi. Vēstniece ir sniegusi būtisku politisku atbalstu lietišķās sarunās ar arhitektu Folkeru Gīnki par Liepājas koncertzāles jeb daudzfunkcionālā kultūras centra "Lielais dzintars" tehniskajiem projektiem un būves finansiālajiem aspektiem.

Novēloti pret mormoņu dievnamu

Lai gan sabiedriskā apspriešana beigusies jau pirms vairākiem gadiem un jau sākta Pēdējo dienu Sv.Jēzus Kristus jeb mormoņu baznīcas būvniecība, divi Liepājas domes opozīcijas deputāti – Andrejs Boboško un Viktors Dronovs (abi no Latvijas Nacionāli demokrātiskās partijas) nupat izplatījuši atklātu vēstuli, kurā pauž protestu pret to un paziņo, ka organizē "Pretdarbības mormoņu dievnama celtniecības štābu".

Diskusijas par ēkas būvi Liepājā notika ilgstoši, teju divus gadus, tajās piedalījās daudzi liepājnieki – apmēram tūkstotis. Taču iebildumi, kurus izteica arī citu kristīgo draudžu mācītāji, galvenokārt bija nevis pret būvi, bet gan pret mormoņu darbību principā. Pašvaldība tomēr pieņēma baznīcas būvniecībai pozitīvu lēmumu, jo nesaskatīja pamatu aizliegt būvēties legālai, Latvijā reģistrētai draudzei, kura nav darbojusies pretrunā ar likumu. Cilvēktiesību eksperti izteikušies, ka mormoņu ideoloģija nevar būt par pamatu būvniecības ieceres noraidījumam, jo tas nozīmētu diskrimināciju, kas balstīta uz reliģisko piederību.

Šī nav pirmā reize, kad LNDP pārstāvji protestē pret mormoņu namu – to sadarbībā ar "PCTVL" viņi darīja arī 2006.gadā, īsi pirms Saeimas vēlēšanām. Jaunas pašvaldību vēlēšanas gaidāmas nākamā gada jūnijā. Mormoņu nama ieceres sabiedriskajā apspriešanā LNDP nepiedalījās.

Smird un smirdēs...

Pagājušajās brīvdienās, tāpat arī pirmdienas agrā rītā Pulvera un Ventspils ielas apkaimē atkal bija jūtama spēcīga, gāzei līdzīga smaka, par to laikrakstu informēja iedzīvotāji un klātienē pārliecinājās redakcijas darbinieki. Tomēr, sazinoties ar Liepājas Reģionālo vides pārvaldi, saņēmām atbildi, ka iestādē oficiālas sūdzības nav saņemtas. Arī policija brīvdienās nav saņēmusi izsaukumu pārbaudīt situāciju minētajā pilsētas rajonā. Tas liek secināt: kaut arī naftas produktu pārkraušanas procesā smakas joprojām izplatās, turklāt – pat vēsākos laika apstākļos, nevis kā iepriekš, kad tās bija visvairāk pamanāmas karstākajās dienās, tomēr iemeslu regulārajai smakošanai nav iespējams noteikt. Tā vismaz apgalvo atbildīgās iestādes. Turklāt nopietnākām pārbaudēm neesot pamata, jo – kaut arī ar degunu smakas ir sajūtamas un tās rada iedzīvotājiem diskomfortu, tomēr, pārbaudot pēc priekšrakstiem, gaisa sastāvā nav konstatēts nekādu ķīmisko vielu pieļaujamo normu pārsniegums.