Kurzemes Vārds

14:01 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas

Atkal pārmaiņas kultūras jomā
Viktors Ulberts

No 1.septembra Apriķu Tautas namam vairs nav vadītājas. Taču, visticamāk, jau tuvākajā laikā tur sāks strādāt jauna darbiniece, pastāstīja Lažas Pagasta padomes priekšsēdētāja Māra Vētra.

Pagājušā gada vasarā darbu uzteica Apriķu Tautas nama vadītāja Inta Sudmale, kura ar bērniem pārcēlās uz dzīvi Īrijā pie vīra. Viņas vietā pašvaldība izraudzījusies Santu Celmiņu, kurai gan nebija pieredzes šādā darbā, taču bijusi vēlme to iegūt.

"Diemžēl mums grūti gāja. Visu nekad nevar paredzēt. Tomēr Santa paliks strādāt par bibliotekāri," sacīja M.Vētra.

Vakantajai Apriķu Tautas nama vadītāja vietai jau pieteikusies kāda jauna un aktīva meitene no Kalvenes. M.Vētra nevēlējās atklāt viņas vārdu, kamēr nav noslēgts darba līgums. Taču pašvaldībai viņas kandidatūra šķietot piemērota. Jaunā Apriķu Tautas nama vadītāja līdztekus būs arī Pieaugušo izglītības koordinatore, kā arī palīdzēs sagatavot vietējo Lažas pagasta avīzīti.


Jauna akcija par pelēko kāpu
Viktors Ulberts

Pāvilostas pelēkās kāpas aizstāvju grupa sāk akciju "Nepārvērt gulbi par neglīto pīlēnu!", informē biedrības "Zemes draugi" padomes locekle Guna Grimsta.

"Latvijas piekraste ir kā skaistais gulbis, kas neatkarības gados tiek pārvērsts par neglīto pīlēnu. Jau kārtējo reizi tiek plānots veikt tādus grozījumus Aizsargjoslu likumā, kas ne tikai gulbi, bet pat pīlēnu pārvērstu par vanckaru," "Zemes draugi" pauž izplatītajā informācijā.

Akcijas "Nepārvērt gulbi par neglīto pīlēnu!" organizatori aicina piekrastes iedzīvotājus un tās cienītājus pastāstīt, kā viņi uztver savu dzīves vai mīļu atpūtas vietu – kā gulbi vai jau kā neglīto pīlēnu.

Apkopotā informācija tiks izmantota, lai pelēkās kāpas lieguma gada jubilejā oktobra beigās izveidotu oriģinālu mākslas darbu, ko pasniegt Latvijai jubilejā. Šī dāvana būs kā atgādinājums Latvijai, ka tai piekrastes neskartais skaistums būs vajadzīgs ne tikai deviņdesmitajā, bet arī simtajā, piecsimtajā, kā arī visās turpmākajās jubilejās.

Akcijas atbalstītāji savus vērojumus un secinājumus var sūtīt uz e–pastu: [email protected] vai pa pastu: "Zemes draugi", 11.novembra krastmala 35–78, Rīgā, LV–1050.


Cūku kari
mazliet pierimuši
Viktors Ulberts

Šā gada sākumā pamatīgas kaislības uzjundījusī konfliktsituācija starp Lažas pagasta pašvaldību un pagasta teritorijā strādājošā cūku audzēšanas uzņēmuma amatpersonām ir pieklususi. Taču tiesā iesniegtās prasības nav atsauktas, pastāstīja Lažas Pagasta padomes priekšsēdētāja Māra Vētra.

"Man bija vairākas tikšanās ar pašiem investoriem, kuri pauda gan izbrīnu, gan nožēlu par radušos situāciju un apgalvoja, ka viņi par to neko neesot zinājuši," sacīja M.Vētra. Tikšanās laikā pat izskanējusi doma, ka varētu tikt atsauktas prasības pret pašvaldību un M.Vētru, tomēr tas neesot izdarīts. Oktobrī Satversmes tiesā tiks skatīta SIA "Nygaard International" ierosinātā lieta, kurā uzņēmums apstrīd pašvaldības aizliegumu būvēt jaunas cūku fermas Lažas pagasta teritorijā. Savukārt novembrī tiks skatīta lieta par nepatiesu ziņu sniegšanu, kurā cūkaudzētāji centīsies pierādīt, ka šādas darbības veikusi arī M.Vētra.

"Pēdējā laikā nekādu konfliktu nav. Arī uzņēmuma pārstāvju rīcība ir korekta," notiekošo raksturoja M.Vētra. "Ja šāda attieksme būtu bijusi vienmēr, manuprāt, domstarpības nebūtu tik tālu aizgājušas."

Jau rakstīts, ka, ņemot vērā iedzīvotāju gribu, kas apliecināta ar parakstiem, Lažas Pagasta padome pieņēma lēmumu pagasta attīstības plānā neparedzēt jaunu cūku audzēšanas kompleksu būvniecību. Taču SIA "Nygaard International" tieši bija iecerējusi biznesa paplašināšanu. Iedzīvotāji sūdzējās par neciešamām smakām, kā dēļ mazinās viņu dzīves kvalitāte, savukārt uzņēmuma pārstāvji apgalvoja, ka ievēro visas likumā paredzētās normas vides aizsargāšanai.

Konflikts būtiski saasinājās pēc tam, kad Lažas Pagasta padomes izpilddirektors Vladislavs Siksna nejauši pamanīja, ka netālu no uzņēmuma zemē nomestas vairākas beigtas cūkas, lai gan tām vajadzēja atrasties speciālos konteineros. Pēc tam, kad V.Siksna šīs fotogrāfijas nodeva plašsaziņas līdzekļiem, kompāniju pārstāvošais advokāts nāca klajā ar paziņojumu, ka iespējams, V.Siksna pats izķeksējis no konteineriem pūstošās cūkas, lai varētu apvainot uzņēmumu, un ka V.Siksna, iespējams, ir infekcijas pārnēsātājs, kurš bez atļaujas uzturas uzņēmuma teritorijā un apdraud cūkas. Pēc šī paziņojuma izpilddirektors apsvēra iespēju sūdzēt tiesā SIA "Nygaard International" par goda un cieņas aizskaršanu.


Ja ikviens tik zemē sētu
Pēteris Jaunzems

Izmantojot dienas, kad nelīst un zeme ir pietiekami apžuvusi, rajonā sākusies ziemāju sēja. Vieni no pirmajiem laukos devās SIA "Balticagrar" mehanizatori, kas līdz šai dienai jau aprūpējuši ap 200 hektāru lielu platību. Pašlaik viņi strādā netālu no Liepājas – Aizputes ceļa.

Liekot lietā Vācijā ražoto vieglas konstrukcijas sējmašīnu, kurai joslas platums ir seši metri, darbi iepriekš uzirdinātajos laukos sokas raženi. Dienā vidēji iespējams apsēt 70 hektāru, jo 230 līdz 240 zirgspēku stiprais vilcējs pa tīrumu pārvietojas ar ātrumu 15 kilometru stundā. Mehanizatori, kas ar to strādāja, apgalvo, ka ar vēl lielāku ātrumu mūspuses laukos, kas nav tik līdzeni kā, piemēram, Zemgalē, nemaz neesot iespējams strādāt, jo tad sējmašīna vairs nespēj darboties vienmērīgi.

Aisteres pusē bāzētās SIA "Balticagrar" pārvaldnieks Aldis Priedīte teica "Kurzemes Vārdam", ka sabiedrībai izdevies laikā novākt šās vasaras audzējumu un birums bijis iepriecinošs. Līdz ar to izdevies pienācīgi sagatavoties rudens solim. Viņš pauda apņēmību, ka zeme neapsaimniekota nepaliks un sēt paredzēts tik ilgi, cik vien atļaus laika apstākļi, bet tajos hektāros, ko rudenī nepagūs apsēt, pavasarī paredzēts likt iekšā vasarājus. "Kaut gan tie ir mazāk ražīgi un tādēļ mums tik ļoti nepatīk," viņš teica.

Lauksaimniecības uzņēmums savas attīstības veicināšanai ir veicis lielus ieguldījumus un, lai tos atpelnītu, vajadzīgas labas ražas un dāsns birums, ko nevar sasniegt tikai ar teicamu sējas kvalitāti, ir vajadzīgs gan labs mēslojums, gan piemērota sēkla, gan prāvs ziemāju īpatsvars kopējā sējumu bilancē.


Kazdangā rīkos šlāgermaratonu
Dina Belta

Nedēļas nogalē Kazdangas Kultūras centrā notiks šlāgermaratons, informē centra direktore Sanita Cāle.

"Pirmo reizi mēs mēģināsim tik lielā sarīkojumā savienot mākslīgu un pavisam dzīvu mūziku," Kultūras centra vadītāja raksturo sarīkojuma programmu. Klausītājiem un dejotājiem spēlēs grupa "Mērija" no Kazdangas un grupa "4 kW" no Aizputes, kuru sastāvā ir bungas un ģitāras. Mazāk dzīvus instrumentus izmanto duets "Melnais balzāms" no Kuldīgas, kā arī duets "Tomēr jāpadomā", kurā dzied un spēlē Renārs Juzups un pati S.Cāle.

Par skaņu un gaismu gādās firma "A.S.G." no Rīgas, ar kuru Kazdangas Kultūras centram jau izveidojusies laba sadarbība. Tā apskaņos un izgaismos arī Lienes Šomases un Jāņa Moiseja koncertu "Dzīve ir skaista". Šis koncerts Kazdangā notiks 18.oktobrī, un uz to jau sākta biļešu iepriekšpārdošana.