Kurzemes Vārds

18:26 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Arī galējībām ir robežas

Satiksmes ministrs Ainārs Šlesers nu kļuvis par visu Latvijas dzērājšoferu Ivanu Bargo – piecu tūkstošu latu sods un tiesības nost uz visu mūžu!

Diezin vai kāds kādreiz spēs argumentēti pierādīt, kas ir patiesais piespiedu kārtības mīlestības rūgtais eliksīrs – soda bardzība vai soda nenovēršamība?

Vai autovadītāja apliecības atņemšana uz mūžu, piemēram, atturēs no šoferēšanas tāda tipa braucējus, kas tiesības vadīt automobili jau nodzēruši pēc pašreiz spēkā esošajām soda sankcijām, bet turpina braukt pie stūres šodien un darīs to rīt? Tādus regulāri pieķer arī mūspusē, bet viņu ir krietni vairāk, īpaši uz lauku ceļiem, kur kārtībsargi parādās vienreiz pusgadā.

Jau tagad par atkārtotu braukšanu reibumā draud kriminālatbildība. Ko tad iesāks ar tiem dzērājšoferiem, kuriem tiesības konfiscētas uz mūžu, bet kurus atkal pieķers, vadot auto? Vai pakārs?

Neaizstāvu dzērājšoferus, bet katram dzīvē var gadīties smagi kļūdīties. Piemēram, slepkavniekam mūsu valstī neatņem dzīvību, viņam ir iespēja izdarīto pārdomāt, nožēlot un laboties. Bet Aināra Šlesera ierosinājums atņemt vadītāja apliecību uz mūžu nozīmē liegt iespēju cilvēkam labot savu kļūdu. Jau pašlaik tiesību liegums par braukšanu dzērumā var būt spēkā vairākus gadus. Tas ir bargs sods, kuru, protams, var padarīt vēl bargāku. Bet vai uz mūžu?

Protams, ir cilvēki, kas nekad nespēs laboties – ir slepkavas, kas nogalinās, ir pedofili, kas tvarstīs zēnus, ir šoferi, kas dzers un brauks. Tādēļ diskvalificēt no šofera vietas uz mūžu varētu tad, ja vainīgais, piemēram, apsēstos pie auto stūres pēc tam, kad par šo pārkāpumu viņam jau iestājusies kriminālatbildība. Tad būtu skaidrs, ka šim indivīdam nekādi noteikumi neeksistē un jēdziens atbildība ir svešs.

Naudassoda apmēru – pieci tūkstoši latu – gan ir grūti komentēt. Kas tad to samaksās? Nelaimīgā ģimene, kurā šoferis dzer, bet māte strādā? Varbūt izpārdot tās īpašumus un nevainīgus bērnus izlikt uz ielas? Arī galējībām ir robežas.

Ints Grasis