Kurzemes Vārds

23:50 Piektdiena, 24. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Pie ārsta. Vesels!

"Palīdzi mums rūpēties par savu veselību!" – šādu akciju, vēloties uzzināt, vai Latvijas iedzīvotāji pie ārsta dodas tikai gadījumos, kad slimība ir klāt, vai arī iespēju tikties ar savu ģimenes ārstu izmanto profilakses nolūkos, rīkoja Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra. Tās laikā ikvienam Latvijas iedzīvotājam, arī liepājniekiem, bija iespēja piezvanīt pa bezmaksas tālruni un pastāstīt, vai viņš pie ģimenes ārsta dodas profilakses nolūkā.

"Dakter, es pie jums sen neesmu bijis!"

Akcijas laikā noskaidrots, ka mazāk nekā 10 procentu no tiem, kas tajā piedalījās, gada laikā ir bijuši pie ģimenes ārsta uz profilaktisko apskati. Maz! Tādēļ "Brīvbrīdis" gan sarunā ar ģimenes ārstiem, gan iedzīvotājiem mēģināja noskaidrot, vai patiešām ir tik bēdīgi. Vai cilvēki neizmanto valsts piešķirto iespēju veikt pārbaudes bez maksas?

Ģimenes ārste Olita Ševčuka skaidroja, ka patiešām reti ir tie gadījumi, kad atnāk pacients un saka: "Es gadu pie jums neesmu bijis, tāpēc gribētu pārbaudīt veselību." Lielākoties notiek tā, ka cilvēks atnāk ar kādu veselības problēmu. Un tad arī ārste izjautā par daudz ko citu un vienlaikus pārliecinās, vai gada laikā ir veiktas nepieciešamās analīzes, pie kādiem speciālistiem cilvēks bijis, kādi izmeklējumi veikti utt. "Ja ko vajag, mēs vienojamies, ka to arī izdarīsim," sacīja daktere. Tāpēc, viņasprāt, šī telefonakcija neatspoguļo patieso situāciju. "Es domāju – vai nu cilvēki šajā akcijā pietiekam aktīvi nepiedalījās, vai arī viņi gluži vienkārši nesaprot, ko īsti nozīmē vārdu salikums profilaktiskās pārbaudes. Līdzīgu viedokli pauda vēl vairāki ģimenes ārsti.

Lai noskaidrotu, vai iedzīvotāji izmanto iespēju veikt profilaktiskās pārbaudes, savu akciju, gan mazāku nekā VOAVA, veica arī "Brīvbrīdis", aptaujājot 10 pavisam nejauši izvēlētus liepājniekus, vai viņi izmanto pārbaužu iespējas. Tikai viens no viņiem sacīja, ka ģimenes ārste katru gadu obligāti liek veikt analīzes. Viens no aptaujātajiem šādu vārdu salikumu nesaprata, seši aptaujātie atzina, ka katru gadu kaut kādus izmeklējumus veicot, tāpēc neesot gluži tā, ka neko nezina par savu veselību, viens sacīja, ka pie ārsta ejot tikai galējas nepieciešamības gadījumā, savukārt viens atmeta ar roku, ka neatceras, kad pēdējo reizi bijis pie ārsta. Tomēr, uzzinot par profilakses programmu (mēs izdrukājām, kas šajā programmā ietilpst un izdalījām mūsu aptaujas dalībniekiem), deviņi mūsu eksperimenta dalībnieki atzina, ka kaut ko tādu dzird pirmo reizi. Par to, ka šāda programma pastāv, zināja vienīgi trīs bērnu māmiņa, kura pastāstīja, ka viņas ģimenes ārste patiešām pedantiski izpildot visu, kas šajā programmā ietilpst.

Profilaktisko apskašu programmā ietilpst:

• vispārēja veselības pārbaude pie ģimenes ārsta. Šajās apskatēs ārsts izvērtē papildu izmeklējumu un konsultāciju nepieciešamību;
• ginekoloģiskā izmeklēšana. Ginekoloģisko apskati var veikt ginekologs vai ģimenes ārsts;
• vakcinācija. Potēšana atbilstoši imunizācijas valsts programmai;
• vēža profilakse. Sievietēm vienu reizi 3 gados 25–70 gadu vecumā – ginekoloģiska apskate ar dzemdes kakla profilaktisko izmeklēšanu (onkocitoloģija); sievietēm vienu reizi 2 gados 50–69 gadu vecumā – rentgena izmeklēšana krūšu dziedzeriem (mamogrāfija); sievietēm un vīriešiem vienu reizi gadā no 50 gadu vecuma – fēču izmeklēšana uz slēptajām asinīm.

Neapšaubāmi rūpes par bērna veselību primāri ir jāuzņemas vecākiem, turklāt, lai izvairītos no daudzām saslimšanām, bērnu veselība pie ģimenes ārsta jāpārbauda regulāri. Līdz 18 gadu vecumam bērniem ir tiesības saņemt šādas bezmaksas profilaktiskās apskates:
• pirmajās trijās dienās pēc izrakstīšanas no Dzemdību nodaļas un trešajā dzīves nedēļā ģimenes ārsts bērniņu apskata mājās;
• 1–6 mēnešu vecumā ģimenes ārsts apskata bērnu savā praksē reizi mēnesī. Apskašu biežumu var saskaņot ar bērnam veicamo potēšanas laiku;
• 7–11 mēnešu vecumā divas reizes ārsta praksē bērnu izmeklē ģimenes ārsts, māsiņa vai ārsta palīgs;
• 1 gada vecumā ģimenes ārsta apskate ārsta praksē un asins analīze hemoglobīna līmeņa noteikšanai asinīs;
• 1–2 gadu vecumā divas reizes gadā ģimenes ārsta apskate ārsta praksē un konsultācija pie acu ārsta;
• 2–6 gadu vecumā reizi gadā ģimenes ārsta apskate ārsta praksē, zobu higiēnista apmeklējums vienu reizi gadā, kā arī acu ārsta apskate triju gadu vecumā un pārbaude pie acu ārsta pirms skolas gaitu uzsākšanas;
• 7–18 gadu vecumā reizi gadā ģimenes ārsta apskate ārsta praksē, zobu higiēnista apmeklējums vienu reizi gadā, izņemot 7, 11 un 12 gadu vecumu – tad 2 reizes gadā.

Būtiski uzsvērt, ka bērni līdz 18 gadu vecumam bez speciālista norīkojuma un bez maksas var apmeklēt arī zobārstu, kurš ir līgumattiecībās ar VOAVA. Turklāt par profilaktiskajām apskatēm, kā arī vakcināciju, kas tiek veikta pēc valstī noteiktā vakcinācijas kalendāra, pacienta iemaksa nav jāmaksā.

Sīkāku informāciju par profilaktiskajām apskatēm var iegūt VOAVA mājaslapā www.voava.gov.lv vai zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 darba dienās no pulksten 8.30 līdz 17 (piektdienās līdz 16).

Sagatavojusi Kristīne Pastore