Kurzemes Vārds

21:43 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Nevis taupīt, bet efektivizēt
Aiga Jaunskalže, Liepājas Novada fonda valdes priekšsēdētāja

Šodien Latvijā paredzēts mediķu vienas dienas brīdinājuma streiks, kā arī pikets pie Saeimas nama, tamlīdzīgas akcijas tuvākajā nākotnē sola arī skolotāji, policisti, ar vārdu sakot – vairums no valsts budžeta finansēto nozaru darbiniekiem, kam sakarā ar valstī pasludināto taupības programmu netiek paaugstinātas algas.

Grūti gan prognozēt, ko ar šādām akcijām var panākt. Bet, ja cilvēki ir novesti līdz tam, ka viņi neredz citas iespējas, kā ietekmēt situāciju, tad tās ir viņu tiesības, kas paredzētas jebkurā demokrātiskā valstī. Iet, streikot, piketēt, mēģināt panākt savu, ja valdība citu valodu nesaprot.

Jāteic gan, ka es pati šādu ceļu droši vien neizvēlētos, mēģinātu meklēt citus risinājumus. Vai tie, kas saka, ka viņus nenovērtē, ka viņu darbs netiek samaksāts utt., vai viņi paši izvērtē, kāda ir darba produktivitāte, kāda atdeve, kvalitāte? Ja redzi, ka tevi nekas neapmierina, ka tevi nenovērtē, varbūt jāmeklē citi varianti – varbūt arī cits darbs? Protams, katra situācija ir individuāla, bet arī cilvēkiem pašiem vairāk jādomā, jāmeklē varianti.

Bet, ja runā par vispārējo taupības kampaņu valstī, man šķiet, ka premjers Godmanis atkal sācis pavisam otra gala, proti, mēģina likvidēt sekas, nevis meklēt un novērst cēloņus. Nedomāju, ka šādai matemātiskai valsts pārvaldē strādājošo skaita samazināšanai par pasludinātajiem 10 procentiem, tāpat kā arī algu iesaldēšanai būtu kāda jēga.

Te pilnībā piekrītu valsts galvenās kontrolieres Ingunas Sudrabas paustajam, ka strādājošo atalgojums un skaits vispirms jāsasaista ar sasniedzamo rezultātu. Kamēr netiks pajautāts, ko tu šodien dari, nevarēs atbildēt, vai tas ir vajadzīgs, vai tas ir adekvāti paredzētajam finansējumam.

Vajag nevis taupīt, bet efektivizēt darbu. Optimizēt nevis tikai ķesīša dēļ, bet pēc būtības, analizējot, kā līdzekļus tērēt efektīvi. Tomēr jāatzīst – lai šo panāktu, valstī vispirms būtu kardināli jāmaina domāšana.