Kurzemes Vārds

00:10 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas domes sēde

Eiropas naudas piesaistīšanai veltīs visus spēkus
Anda Pūce

Liepājas domes sēdē deputāti vakar pieņēma vairākus lēmumus, kas attiecas uz Eiropas Savienības līdzekļu piesaisti. Domes priekšsēdētājs Uldis Sesks norādīja, ka tā ir pašvaldības prioritāte, kurai tiks veltīti visi spēki, un arī budžetā šo pozīciju nekādi taupības režīmi neskars. "Mums jāizmanto katra iespēja piesaistīt papildu līdzekļus pilsētas attīstības projektiem, un kavēšanās te nav pieļaujama," viņš norādīja uz nepieciešamību projektu apstiprināšanu iekļaut domes sēdes darbakārtībā.

Cer uz atbalstu jau nākamgad

Domes sēde sākās ar klusuma brīdi, godinot mūžībā aizgājušo bijušo domes priekšsēdētāju Teodoru Eniņu. Sēdē piedalījās 11 deputātu, Helvijs Valcis atradās Rīgā, bet domes sēdē klāt bija virtuāli – izmantojot videokonferences iespēju. Dažādu iemeslu dēļ sēdē nepiedalījās deputāti Andrejs Boboško, Imants Resnis, Viktors Dronovs un Aigars Kesenfelds.

Lai gan Elita Kosaka iebilda, ka deputāti nav laikus iepazīstināti ar vērienīgajiem projektiem un paredzēto darbu tāmēm, un ierosināja lēmumu pieņemšanu par projektiem atlikt, deputāti tomēr atbalstīja sagatavotos lēmumu projektus, un tas nozīmē, ka Liepājas pašvaldība pretendēs uz ES atbalstu tādiem projektiem kā "Stacijas laukuma rekonstrukcija Liepājā", "Rekreācijas un sporta piedāvājuma attīstība un diversifikācija Kurzemes, Lānes un Lūnes reģionos" un "Veloceliņa izbūve Liepājā". Domes priekšsēdētājs Uldis Sesks Elitas Kosakas ierosinājumu nosauca par muļķīgu un bezatbildīgu, paskaidrojot, ka deputāti jau iepriekš atbalstījuši šo projektu izstrādes nepieciešamību un uzdevuši Attīstības pārvaldei tos sagatavot. Tāpēc tagad, viņaprāt, kavēšanās nav pieļaujama.

Bet domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš savukārt vēlāk preses konferencē vērsa uzmanību uz faktu, ka plānošanas posmā pēc 2013.gada Latvijai tiks atvēlēts daudz mazāks ES atbalsts, tāpēc katra izsludinātā projektu pieņemšana zināmā mērā ir durvis, kas aizveras. "Ja nokavēsim tagad, nebūs iespēju šīs kļūdas labot," viņš sacīja.

Attīstības pārvaldes vadītājs Vilnis Vitkovskis deputātiem paskaidroja, ka projektu iesniegšanas termiņi ir oktobra sākums, bet lēmums par atbalstu no vērtēšanas institūcijām varētu tikt saņemts jau līdz gada beigām. "Tas nozīmē, ka jau nākamgad mēs varētu sākt projektu īstenošanu," viņš sacīja. Bet uz jautājumu, vai kāda projekta realizāciju nevarētu apturēt sarežģītā ekonomiskā situācija valstī, U.Sesks paskaidroja, ka Lielo pilsētu savienībā šis jautājums apspriests ar finanšu ministru un valdības vadītāju un abi solījuši, ka valsts nebremzēs Eiropas naudas apguvi pašvaldībām.

Nauda sporta laukumam un stacijas laukumam

Stacijas laukuma rekonstrukcijai nākamajā gadā no pašvaldības budžeta tiks atvēlēti 209 867,72 lati, no kuriem daļu būs iespējams atgūt kā valsts budžeta dotāciju, bet projektam kopumā nākamgad nepieciešams 713 550,24 latu liels priekšfinansējums, ko pēc sekmīgas projekta ieviešanas varēs saņemt atpakaļ. Paredzēts, ka galvenās projekta aktivitātes būs autobusu stāvlaukumu un platformu rekonstrukcija, modernas nojumes izbūve, savienojuma ar tramvaja pieturu risinājums, vieglo automašīnu stāvvietu izbūve pasažieriem, labiekārtošana un informācijas sistēmas pilnveidošana, kas sevī ietver jaunas norādes, stendus, strūklakas izbūvi un citus darbus. Kopumā projekta ieviešana varētu maksāt aptuveni 1,4 miljonus latu un šis finansējums tiks iekļauts Liepājas pilsētas Kapitālinvestīciju programmā 2009. – 2013.gadam.

Lēmuma pieņemšanā nepiedalījās Uldis Pīlēns, kuram piederošais uzņēmums "UPB" izstrādājis tehnisko projektu veicamajiem darbiem.

Veloceliņa izbūves projektam savukārt nākamgad būs vajadzīgs 542 975,02 latu liels priekšfinansējums un 127 189,38 latus liels līdzfinansējums. Bet kopējais finansējums 7,65 kilometru garā veloceliņa izbūvei būs 830 360,10 lati. Bet sporta laukuma sakārtošanai pie Liepājas 6.vidusskolas, kas būs viena no aktitivitātēm Latvijas un Igaunijas sadarbības projektā, kopumā būs nepieciešami 382 941,45 lati. 113 tūkstošus latu varēs saņemt no ERAF pārrobežu sadarbības programmas, bet pārējais būs pašvaldības līdzfinansējums. Būtiski, ka papildu atbalstu šim projektam sniegs arī Latvijas Futbola federācija, kas par savu naudu uzklās mākslīgo segumu uz sagatavotā futbola laukuma.

Vairāk dabaszinību kabinetu un ekoloģiskākais transports

Ar Eiropas atbalstu 10 miljonu latu apmērā tiks īstenots arī projekts par tramvaja līnijas pagarināšanu līdz Ezerkrastam. Deputāti atbalstīja "Liepājas tramvaja" iesniegto būvniecības ieceri un uzdeva Liepājas pilsētas Būvvaldei sagatavot plānošanas un arhitektūras uzdevumu, lai turpinātu pozitīvu projekta virzību.

Deputāts Āris Ozoliņš vēlējās noskaidrot, vai pēc šī projekta īstenošanas varētu tikt iegādāti arī jauni tramvaja vagoni, bet U.Sesks paskaidroja, ka jauni un moderni vagoni maksā vairākus miljonus latu un tādi pilsētai nav pa kabatai. Deputāts Guntars Krieviņš savukārt vērsa uzmanību uz to, ka nepieciešams meklēt risinājumus, lai iedzīvotāji varētu ar sabiedrisko transportu nokļūt uz Dienvidu kapiem, bet deputāte Anna Krilova kā mediķe izteica savu atbalstu visekoloģiskākajam transportlīdzeklim – tramvajam. Deputātes E.Kosakas iebildumi par to, ka nav pietiekami izvērtēta projekta ietekme uz sabiedriskā transporta sistēmu, un rosinājums vēl nelemt par šo jautājumu, izraisīja domes priekšsēdētāja sašutumu un viņš pārtrauca deputāti pusvārdā.

Nekādi strīdi gan neradās par lēmumprojektu, kas skāra citu Eiropas atbalstītu projektu, kurš paredz modernizēt 32 dabaszinību kabinetus astoņās Liepājas skolās. Liepājas 1.ģimnāzijā un 5.vidusskolā šis darbs jau paveikts, šogad vēl 2.vidusskola un 6.vidusskola tiks pie jauniem kabinetiem, bet nākamgad līdz ar 7.vidusskolu, 8.vidusskolu un 12.vidusskolu, arī Liepājas 15.vidusskola varēs lepoties ar moderniem dabaszinību kabinetiem. Līdz ar iespēju projektu īstenot vēl vienā skolā, deputātu lēmums paredzēja koriģēt līdzfinansējuma summas.

Liepājā piestās regate

Sēdes nobeigumā deputāti balsojot izteica atbalstu regates "Baltic Sprint Cup" dalībnieku uzņemšanai nākamgad Liepājā no 24. līdz 27.jūlijam. Šī ir viena no lielākajām regatēm Baltijas jūrā, tā pulcēs ap 60 jahtu no vairākām Eiropas Savienības valstīm, un domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš uzsvēra, ka tā būs lieliska iespēja reklamēt Liepāju kā tūrisma galamērķi jahtsmeņiem no visas Eiropas. Pilsētai būs jāgādā par to, lai visas jahtas tiktu pienācīgi uzņemtas mūsu ostā, lai pietiktu dušu un tualešu viesiem, būtu sarīkota sagaidīšanas ceremonija, kā arī nodrošināta kultūras un atpūtas programma. Deputāti uzdeva G.Ansiņam izveidot darba grupu regates uzņemšanai, un līdz 1.decembrim tiks izstrādāta tāme un precizēti nepieciešamie līdzekļi šiem pasākumiem, bet G.Ansiņš izteica cerību, ka izdosies iekļauties summā, kas mazāka par 50 tūkstošiem latu.