Kurzemes Vārds

13:58 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Suņi paliek bez pajumtes. Kam tie pieder?

Kristīne Pastore

Dzīvnieku īslaicīgās uzturēšanās izolatorā nonākuši divi liela auguma bezšķirnes suņi – viens rūsgans, otrs melns. Vairākas nedēļas tie klaiņojuši Velnciemā, lielākoties uzturoties Ziemeļu ielā pie 12. un 14.a mājas. Situācija ir visai nežēlīga. Cilvēki, kas jau sen pazīst abus dzīvniekus, apgalvo, ka tie piederot firmai "Būve", kas atrodas pretējā ielas pusē – Ziemeļu ielā 17a. Zinātāji stāstīja, ka savulaik suņi sargājuši teritoriju, bet, kad štata samazināšanas dēļ atlaist cilvēks, kas tos barojis un pieskatījis, arī abi suņi palikuši uz ielas. Firmas darbinieku viedoklis ir dažāds, savukārt dzīvnieku aizstāve Anžela Dolmatova saka, ka tas ir dzīvnieku tiesību klajš pārkāpums, tāpēc Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes speciālisti ir ierosinājuši administratīvo lietu pret SIA "Būve".

Hitlers un Musolini palikuši uz ielas

Abi lielie suņi vairāk nekā divas nedēļas guļ zālienā starp mājām Ziemeļu ielā 12 un 14a. Dažbrīd tie kaut kur aizklīst, tad atkal atgriežas un reizēm niknāk uzrej garāmgājējiem. Ik pa laikam abi sastopami pie turpat netālā veikala "Maxima", ubagojot ko ēdamu. Ziemeļu ielā 14a dzīvojošais Vladimirs Kobilko saka: žēl skatīties, kā abi nabadziņi pamesti likteņa varā. Vladimirs stāsta, ka suņi tieši šo vietu par savējo izvēlējušies kaimiņa Elmāra dēļ. Viņš strādājis ielas pretējā pusē esošajā firmā "Būve", bet pirms divām nedēļām zaudējis darbu. Viņš suņus kopis un uzraudzījis, tāpēc tagad tie, izlikti uz ielas, meklē saimnieku – par tādu tie uzskata Elmāru.

Tam piekrīt arī Elmārs. Jā, suņi viņam pakļaujoties, taču situācija esot pavisam nejauka. Savulaik viņš strādājis firmai piederošajā iecirknī Cukura ielā. Tur arī suņi uzradušies – no kurienes, to viņš nezina. Kad tur iecirknis slēgts, Elmārs sācis strādāt Ziemeļu ielā 17a, un uz turieni pārvesti arī abi suņi. Bet raksturs abiem diezgan spurains. Īpaši melnajam – sava kareivīguma dēļ tas iemantojis vārdu Hitlers. Otru – rūsgano, kam tagad savainota kāja –, saucot par Muhtaru. Citi saka, ka tā īstais vārds esot Musolini.

Strādājot firmā, Elmārs suņus arī barojis, bet tagad, kad esot atbrīvots no darba, vairs nevarot uzņemties par tiem atbildību.

Vairāki firmā "Būve" strādājošie anonīmā sarunā ar "Kurzemes Vardu" apgalvoja: tas tiesa, ka suņi dzīvojuši uzņēmuma teritorijā un faktiski bija tam piederoši, tiem par uzņēmuma līdzekļiem pirkts arī ēdamais, bet, kāpēc abiem tagad izsniegta brīvlaišanas karte, viņi īsti nesaprotot. Vladimirs zināja, ka savulaik vienu no suņiem paņēmusi kāda ģimene no Tosmares, bet tas vienalga atgriezies vecajā vietā.

Suņu liktenis pagaidām nav zināms

Pašlaik Hitlers un Musolini uzturas dzīvnieku patversmē. Tur tos novēros divas nedēļas, kā paredz noteikumi, un tad speciālisti spriedīs par abu suņu nākotni. "Tagad mēs dzīvniekiem nodrošinām labus apstākļus, pastaigas, slimajam sunim ārstēšanu un pretsāpju līdzekļus, ēdienu. Ceram, ka varbūt izdosies abiem atrast jaunus saimniekus – pieredze rāda, ka cilvēki nereti izvēlas arī vecākus suņus," sacīja patversmes vadītāja Anžela Dolmatova.

Taču Anžela kļūst pavisam barga, kad runa ir par šo suņu nonākšanu klaiņojošo dzīvnieku skaitā. "Mums ir vairāki liecinieki, kas apgalvo, ka šie suņi dzīvojuši uzņēmuma teritorijā. Ja tas tā ir, šī uzņēmuma cilvēki ir atbildīgi par šiem dzīvniekiem, bet, izmetot suņus uz ielas, ir pieļauta virkne pārkāpumu. Pirmkārt, es domāju, ka šie dzīvnieki nav ne reģistrēti, ne vakcinēti. Otrkārt, tie ir pieņemti uzņēmumā, izmantoti par sargsuņiem un pēc tam kā nevajadzīgi izmesti uz ielas, kas ir "Dzīvnieku aizsardzība likuma" pārkāpums. Tajā teikts, ka īpašnieks ir atbildīgs par dzīvnieku, par viņa labturību un arī par to, lai šis dzīvnieks neklaiņotu apkārt. Ir vēl arī citi pārkāpumi," sacīja Dolmatova.

Iespējams firmai būs jāmaksā sods

Abu suņu lietā iesaistījušies arī Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes speciālisti. Tās vadītāja Aivita Vītoliņa sacīja, ka tagad pret firmu "Būve" par abu suņu atstāšanu bezpalīdzīgā stāvoklī ierosināta lieta pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa 106.panta par dzīvnieku turēšanas, labturības, izmantošanas un pārvadāšanas prasību pārkāpumu. Sods par to ir paredzēts fiziskām personām no 5 līdz 250 latiem, bet juridiskām personām – no 10 līdz 500 latiem, kā arī iespējama dzīvnieku konfiskācija. Šai gadījumā gan tas nebūs vajadzīgs, taču PVD ir nosūtījis vēstuli firmas vadītājiem ar lūgumu ierasties personiski šajā iestādē, lai uzklausītu viņu paskaidrojumus un izskatītu šo lietu.

Firmas "Būve" direktors Jānis Kudiņš šo lietu komentē pavisam īsi: "Tie nav mūsu suņi. Tie pieklīda, un pie mums strādā cilvēki ar labu sirdi, kas dzīvniekus pieturēja un pabaroja. Par uzņēmuma naudu tiem ēdamais nekad nav pirkts. Bet, ko darīt, ja no manis prasīs atbildību, es iešu un atbildēšu."