Kurzemes Vārds

14:53 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

"Augšām" ir jāzina, ko "apakšas" domā

Kristīne Pastore
Daina Meistere
Ita Cērmane

Šodien no pulksten 10 līdz 11 visā Latvijā un arī Liepājā notiks medicīnas darbinieku brīdinājuma streiks, savukārt Rīgā pie Saeimas nama pulcējas piketējošie mediķi un skolotāji, kā arī viņu atbalstītāji, bet pie Iekšlietu ministrijas – policisti. Turp devušies arī liepājnieki. Ar kādu noskaņojumu viņi turp dodas, to "Kurzemes vārds" jautāja protestētājiem.

Mediķi šodien dalās trīs grupās – streikojošajos un piketējošajos. Trešā daļa ir strādājošie, jo, kā paredz likums, neatliekamo palīdzību ir jāsniedz jebkuros apstākļos. Tāpēc, kā sacīja Liepājas Reģionālās slimnīcas arodorganizācijas pārstāve Marita Šteingolde, lielākā daļa slimnīcā strādājošo mediķu paliks savās darba vietās. "Mēs esam neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīca un pārtraukt darbu nevaram, taču mēs morāli atbalstam piketējošos un streikojošos kolēģus," viņa sacīja. "Paužot savu atbalstu, jau iepriekš esam nosūtījuši vēstuli ar vairāk nekā 500 parakstiem uz Veselības ministriju. Tajā ir teikts, ka mēs pastāvam ne tikai par savas profesijas prioritāti valstī, bet par visas Latvijas sabiedrības interesēm un, ka valdībai ir jāuzņemas pilna atbildība par iedzīvotāju veselības aprūpi." Ap 25 – 30 cilvēku liela grupa tomēr no slimnīcas uz Rīgu dosies – lielākoties tie būs mediķi no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta – tie, kuriem šodien nav jādežurē. Kā sacīja šīs nodaļas vadītāja Ingrīda Jakovicka, kura pati gan darba dēļ piketā nepiedalīsies, "es neceru ne uz kādu lielo rezultātu pēc šīs akcijas, taču mums sava attieksme ir jārāda, lai augšas zina, ko apakšas domā".

Sarunā ar "Kurzemes Vārdu" vairāki ģimenes ārsti sacīja, ka viņu protests izpaudīsies kā viena stunda brīdinājuma streika – no pulksten 10 līdz 11 viņi nepieņems pacientus. "Taču jau savlaicīgi esam to saskaņojuši ar cilvēkiem un šajā stundā nevienu neesam pierakstījuši, jo mēs nevaram kaitēt saviem pacientiem," streika norisi komentēja "Liepājas metalurga" slimnīcas galvenā ārste Olita Ševčuka. Un piebilda, ka šī protesta akcija nav ar mērķi cīnīties tikai par mediķu algām, bet par veselības aprūpes sistēmas sakārtošanu kopumā. "Tāpēc iedzīvotājiem ir jānāk mums palīgā, jo mēs vieni neko nepanāksim," sacīja daktere.

Ar domu izteikt savu protestu pret budžeta iestādēs strādājošo cilvēku algu iesaldēšanu 2009.gadā un pieprasīt valdībai pildīt noslēgto vienošanos ar arodbiedrībām 2009.gadā šodien uz Rīgu devusies arī grupa pedagogu – apmēram 40 cilvēku no pilsētas vispārizglītojošajām skolām, pirmsskolas izglītības iestādēm un interešu izglītības iestādēm. Viņi ir sagatavojuši plakātus un gatavi pie Saeimas nama atbalstīt ne tikai savus kolēģus, bet arī protestējošos mediķus, policistus.

Policisti no visas Latvijas pulcēsies pie Iekšlietu ministrijas. Taču, kā noskaidroja "Kurzemes Vārds", no Liepājas policijas kolektīvs brauciens uz piketu Rīgā šoreiz netiek organizēts. Par to informēja Latvijas Apvienotās policijas arodbiedrības valdes loceklis, bijušais Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijas inspektors Edgars Krūmiņš. Policisti par akciju ir informēti, to morāli atbalsta, taču ir noguruši tērēt laiku, ja pūliņi nedod rezultātus, – tāds ir mūsu policistu noskaņojums. Taču vairāki policisti "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka individuāli, paši ar savām automašīnām, tomēr dosies uz Rīgu, lai būtu šajā dienā ar kolēģiem no visas Latvijas. Cik mūsējo tur būs, tas gan nav zināms.