Kurzemes Vārds

00:50 Trešdiena, 12. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepāja pilna mūsu pēdām

Anda Pūce

Piecsimt trīsdesmit pieci azartiski noskaņoti, izdomas pilni un pozitīvas emocijas izstarojoši liepājnieki, kas sestdien dienas vidū bija pulcējušies pie Liepājas domes ēkas, lai piedalītos Latvijas 90.gadadienai veltītajās orientēšanās spēlēs "Liepājas pēdas Latvijā", apliecināja, ka Liepāja savu notikumiem bagāto vēsturi var atcerēties arī visai neparastā veidā.

Nejauši garāmgājēji krievu valodā satraukti uzrunāja pie domes dežurējošo policistu un vēlējās noskaidrot, pret ko piketē te sanākušie ļaudis, vēl kāds gudroja, vai tas nav Liepājas Universitātes jauno studentu iesvētību sarīkojums. Un tikai retais visas dienas garumā nepamanīja rotātus auto, dīvaini tērptus gājējus un riteņbraucējus, kas steidzās apmeklēt deviņus objektus, kur katrā vēl vajadzēja izturēt pa pārbaudījumam.

Orientēšanās spēlēm "Liepājas pēdas Latvijā", kuras jau pirms vairākiem gadiem Liepājā notikušas ar nosaukumu "Iepazīsti Liepāju!", šogad pulcēja necerēti lielu dalībnieku skaitu – 106 komandas. Sacensības notika trijās grupās – autobraucējiem, riteņbraucējiem un kājāmgājējiem.

"Šīs spēles ir svētki visiem liepājniekiem un tiem, kuri jūtas piederīgi mūsu pilsētai un vēlas pārbaudīt savas zināšanas pilsētas vēsturē, kā arī parādīt atjautību un komandas garu. Tiešām iepriecina kuplais dalībnieku skaits," spēļu atklāšanā sacīja Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks. Viņš un spēļu organizatoru komanda vislielāko gandarījumu izteica par to, ka dalībnieku vidū ir ļoti daudz skolēnu un studentu. "Sabiedrībā valda priekšstats, ka jaunieši nepārzina mūsu valsts vēsturi un neinteresējas par to, bet te redzams, ka tad, kad viņiem tiek piedāvāts pietiekami atraktīvs veids, kā apgūt vēsturi, viņi labprāt piedalās," atzina kāda skolotāja, kuras audzēkņi iesaistījās sacensībās. "Kurzemes Vārds" savukārt novēroja, ka spēļu dalībnieku vidū ir ļoti daudz krievu valodā runājošu skolēnu. Kādu piedalīties spēlēs pierunājusi skolotāja, citam vecāki palīdzējuši izlasīt un iztulkot orientēšanās kartē rakstīto, bet galvenais, ka ne tikai latviešiem bija saistošs šis sarīkojums. Tā kā papildu punktus piešķīra par komandu noformējumu, dalībnieki bija pacentušies, lai izskatītos neparasti – automašīnas rotāja baloni, ziedi, airis, pat svētku torte, kājāmgājēji bija vienādos krekliņos, bet riteņbraucējiem bija savdabīgas galvassegas un citi atribūti.

Reģistrējoties katra komanda saņēma uzdevumu paketi – informāciju ar orientēšanās uzdevumiem un vārda kartes, kas, starp citu, noderēs kā ieejas biļetes uz īpašiem kinoseansiem kinoteātrī "Balle". Izpētot uzdevumus, katra komanda pati izvēlējās, kuru objektu apmeklēt vispirms. Gājēji startēja pirmie un skriešus vien devās pilsētas ielās. Kāda komanda kontrolpunktā minstinājās, meklējot rūpnīcu, kuras skurstenis bija nofotografēts orientēšanās kartē. "Varbūt tas ir "Liepājas metalurgs"?" sprieda jaunieši. Izrādījās, ka viņi nav liepājnieki un atbraukuši speciāli uz orientēšanās spēlēm. Tāpēc, lai atrastu "Liepājas papīra" ražotni, viņiem nācās lūgt padomu uz ielas sastaptajiem garāmgājējiem. Kādi autobraucēji savukārt minstinājās, meklējot Liepājas Biznesa parku Kapsēdes ielā, bet kopumā spēļu organizatori ar atvieglojumu secināja, ka sestdien neviena komanda nav pilsētā nomaldījusies un visi finišēja paredzētajā laikā.

Orientēšanās spēļu nobeigums notika koncertdārzā "Pūt, vējiņi!", kur notika svētku koncerts, komandu apbalvošana ar piemiņas balvām, dažādas atrakcijas un tika baudīts svētku kliņģeris.

Ar ovācijām tika sveikti labākie atsevišķos kontrolpunktos un pirmo trīs vietu ieguvēji, kas balvā saņēma lidojumu virs Liepājas, izbraukumu ar jahtu "Libava" pa Liepājas ostas akvatoriju un skaistumkopšanas procedūras salonā "Skaistule Saule".

"Ļoti jauks pasākums," spēļu nobeiguma ceremonijā atzina mūsu aptaujātie komandu pārstāvji. Viņi priecājās par izdevušos dienu, atmosfēru visas dienas garumā un spēļu noslēdzošo daļu. Noskumuši neizskatījās pat tie, kas pie galvenajām balvām šoreiz netika, un visi bija gatavi arī nākamgad piedalīties līdzīgās spēlēs. Bet spēļu iniciatore Liepājas domes darba grupas "Latvijai – 90" vadītāja Antra Brūna pateicas visiem spēļu dalībniekiem par atsaucību un visiem, kas ar savu darbu un padomu piedalījās spēļu organizēšanā, īpaši jauniešiem Mārtiņa Gineiša vadībā, kas darbojās kā spēļu tiesneši.

Latvijas 90.dzimšanas dienas svinībām veltītie sarīkojumi Liepājā vēl turpināsies un svētku ietvaros paredzēts gan grupas "Čikāgas piecīši" koncerts, gan Valsts prezidenta Valda Zatlera vizīte, gan dažādas izstādes un citi sarīkojumi, kuros piedalīties varēs ikviens liepājnieks.

Vēsturiskie objekti, ko orientēšanās spēļu "Latvijas pēdas Liepājā" laikā apmeklēja komandas:
uzņēmums "Liepājas papīrs";
piemiņas zīme – poleris – pie Loču torņa ostā;
uzņēmums "Līvu alus";
SEB bankas Liepājas filiāles galvenā ēka;
Liepājas pirmais lidlauks pie tagadējās 15.vidusskolas;
promenāde;
Liepājas Olimpiskais centrs;
Ēvalda Rimbenieka rezidence pie Gulbīšu dīķa;
K.Ulmaņa privātmītne Liepājā 1919.gadā Toma ielā;
laikraksta "Kurzemes Vārds" redakcija;
Kārļa Lasmaņa nams, vēlāk Kara komisariāts, tagad a/s "UPB" birojs;
Liepājas muzeja nodaļa "Liepāja okupāciju režīmos";
Kūrmājas koncertdārzs Kūrmājas prospekta galā;
viesnīca "Amrita";
"Mēness nams";
Liepājas Biznesa parks;
Vindsērfingistu un pūķotāju nometnes vieta "Rietumkrasts" Katedrāles ielas galā.

Orientēšanās spēļu "Latvijas pēdas Liepājā" uzvarētāji

1.vieta
Kājāmgājēju komanda "Dunkle naht";
riteņbraucēju komanda "Starpbrīdis";
autobraucēju komanda "Rudens rozes".

2.vieta
Kājāmgājēju komanda "Snepīši";
riteņbraucēju komanda "Tornado";
autobraucēju komanda "N20".

3.vieta
Kājāmgājēju komanda "Bandīti";
riteņbraucēju komanda "Krūmsīpoli";
autobraucēju komanda "Liepājas dzeltenie vikingi".

Kājāmgājēji
1. vieta – "Dunkle Nacht": Artūrs Tomelis, Ģirts Priede, Baiba Inapša, Ilze Šmiukša, Inga Feldmane.
2. vieta – "Snepīši": Ēriks Šnepe, Ineta Šnepe, Guna Šnepe, Mārtiņš Šnepe, Laura Šnepe.
3. vieta – "Bandīti": Raitis Dirnēns, Līga Kupce, Madara Kirša, Zane Deimante, Liene Meirāne.

Riteņbraucēji
1. vieta – "Starpbrīdis": Sanita Dirnēna, Annija Muižule, Dina Grundmane, Gunda Čiževska, Toms Muižnieks.
2. vieta – "Tornado": Aigars Štāls, Vilnis Vitkovskis, Līga Ločmele, Inga Krivcova, Raimonds Štāls.
3. vieta – "Krūmsīpoli": Oskars Kapūns, Benita Kapūna, Harijs Sīpols, Laila Sīpola, Amanda Sīpola.

Autobraucēji
1. vieta – "Rudens rozes": Gunta Skabardniece, Selga Veita, Gunta Ūdriņa, Elita Bikše, Jana Pāvila.
2. vieta – "N2O": Kaspars Rasa, Jānis Šimis, Līga Andersone, Kristīne Indriekus, Artis Šķila.
3. vieta – "Liepājas dzeltenie vikingi": Jānis Dūkups, Sandija Vāgnere, Dairis Ziemelis, Aldis Leismanis, Jānis Kope.