Kurzemes Vārds

23:28 Ceturtdiena, 28. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Miķeļi

Nez vai arī jums, lasītāji, Miķeļi iekrīt gluži kā senāk – pašā visbagātākajā laikā, kad galdam jālūst no ēdieniem un dzērieniem. Drīzāk ar ironiju var teikt, ka šā gada Miķeļi, proti, šodiena, iezīmē citādu ainu – dārgā (naudas izteiksmē, protams) apkures sezona ir klāt, inflācija paplucinājusi ģimenes rocību, ekonomiskās grūtības, kas ne sauktas, ne aicinātas skauj mūs no visām pusēm, ievelkot gaisu, rosina tādus kā astmas simptomus – grūtāk kļuvis elpot.

Viss senais vairāk saistīts ar dzīvi laukos, un tādēļ jācer, ka mūsu lauciniekiem vismaz apjumībās jeb appļāvībās kā dēvē Miķeļus, ir par ko papriecāties. Varbūt nosacīti pēdējā pļaujas dienā jāatmet pārlieku racionālais, reālistiskais un jāizdanco kāds maģisks rituāls, lai iegūtu Jumja labvēlību un nodrošinātu veiksmi nākamajā ražas gadā? Tā gan lauciniekiem, gan pilsētniekiem tiešām būs ļoti nepieciešama. Varbūt arī mācītājkungi te varētu savu plecu pielikt – nē, ne jau piedaloties pagāniskās izdarības, bet gan, pielūdzot virseņģeli Miķeli. Tam droši vien arī liels svars.

Tikai pirms nedēļas iestājās astronomiskais rudens. Nedēļas nogalē malu malās aizritējuši Miķeļdienas gadatirgi. Pavisam nesen domās atvadījāmies no vasaras, bet, ak, – Mikeļi daudzām tautām jau ir ziemas sākuma svētki. Ziemas vārti tagad esot vaļā, un no šodienas ikvienam jābūt gatavam aukstumam. Bet vai tā būs? Kāds būs šis rudens, kāda būs ziema?

Ir dzirdēti pareģojumi, ka gaidāma barga ziema, tomēr dabas vērotāji par to nav vienisprātis. Neatkarīgais sinoptiķis Jānis Trallis to secinājis, apkopojot citu vērotāju atziņas.

Gājputni nesteidzoties ar aizlidošanu – tas varētu vēstīt, ka tuvākajā laikā nav gaidāms liels aukstums un ka rudens varētu būt garš, bet ziema – vēla. Koku lapas aizvien lielākoties ir zaļas – arī tas varētu rādīt, ka tuvākajā laikā būs samērā silti un ka ziema iestāsies vēlu. Ziema varētu būt arī mērena un vējaina, pirmais aukstuma vilnis, iespējams, gaidāms ap Ziemassvētkiem vai Jaungadu.

Kā būs, tā būs. Bet, lūk, daži ticējumi. Ja ap Miķeļiem līst – būs mīksta, silta ziema. Ja Miķeļu rītā vējš pūš no ziemeļiem – būs auksta un dziļa ziema. Ja Miķeļa diena un nakts ir miglaina – būs laba nākamā vasara. Ja Miķeļos masveidīgi lido zosis, būs auksta ziema. Jāmēģina šodien šīm lietām pievērst uzmanību.

Ints Grasis