Kurzemes Vārds

01:50 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Ceļojums

Ar peldošu daudzstāvu namu pie Karlsoniem
Ints Grasis

Kruīzs – šā vārda nozīmi daudzi liepājnieki iepazinuši, tā teikt, no iekšpuses, bet vēl tikpat daudziem un varbūt vēl vairāk jūras izpriecceļojums saprotams tīri teorētiski. Viens no priekšstatiem par ceļojumu ar superkuģi varētu būt šāds: padārga izklaide, kuru nevar atļauties daudzi. Bet varbūt var sākt ar mazumiņu, proti, nevis gaidīt atvaļinājumu un rūpīgi izplānot, kurp un cik ilgi, bet nedēļas nogalē aizšūpoties tepat līdz Stokholmai un atpakaļ.

Mazais kruīziņš

Pašlaik kompānija "Tallink" cītīgi reklamē iespēju pavadīt divas naktis uz kuģa un tām pa vidu paviesoties Skandināvijas lielākajā pilsētā – Stokholmā. Turklāt aktīvā tūrisma sezona ir beigusies, un no 1.oktobra ceļojuma cenas kļuvušas mērenākas. Protams, Zviedrijas galvaspilsētā var pabūt arī ilgāk par vienu dienu, tad ir jānodrošinās ar naktsmājām, taču atgriezties Rīgā un arī izbraukt no Latvijas var katru vakaru, jo līnijā viens otram pretī kursē divi kruīza kuģi – "Regina Baltica" un "Festival", kas katru nakti satiekas un sasveicinās uz jūras ceļa.

Bet visvienkāršākais sākumā tomēr ir izmēģināt īso kruīziņu. Šajā gadījumā kā papildu plusiņus var minēt to, ka nav jāgādā naktsmājas, kas ceļojumu dara lētāku, arī to, ka savas un savas ģimenes līdzvestās mantiņas varat nestiept līdzi, bet atstāt uz prāmja un pēc Stokholmas apskates tās atkal sastapt savā kajītē. Mīnuss noteikti ir visnotaļ īsais laiks, kas atvēlēts Stokholmai. Pulksten 10.30 pēc Latvijas laika kuģis iepeld Stokholmā, bet jau 18 uzsāk ceļu mājup. Vēl jāparedz laiks, lai no termināļa nokļūtu uz apskates objektiem un atpakaļ. Toties ar divām naktīm pilnīgi pietiek, lai izbaudītu, ko nozīmē ceļojums ar kruīza kuģi.

Ja esat izšķīrušies par braucienu, ir jānopērk biļete. Jo ātrāk to izdarīsit pirms iecerētā datuma (mēnesi pirms), jo tā būs lētāka, ja pirksit internetā – "Tallink" mājaslapā – vēl lētāka. Dodoties uz Stokholmu nedēļas nogalē, jums vajadzēs tik vien kā piektdien no priekšniecības palūgt brīvlaišanu pusdienlaikā (starp citu, labs variants ir no Liepājas uz Rīgu pusdienlaikā lidot pulksten 13.55 – biļeti pērkot internetā, tā maksā ap 7 latiem), bet svētdien vakarā jūs jau dzersit tēju un skatīsities "Panorāmu" savās mājās Liepājā.

Kajītes, maltītes, cenas

Diezin vai vajadzētu iedziļināties Lux un Suite klases kajītēs, kas ir augstākā līmeņa apartamenti uz kuģa, mūs vairāk interesē A, B un C klases kajītes. Ar ko tās atšķiras? Pēc plānojuma un izmēriem vismaz uz prāmja "Festival", kurš līnijā Rīga – Stokholma – Rīga augustā nomainījis novecojušo "Vana Tallin", – ne ar ko. Tomēr ir būtiskas lietas. Vislētākā – C klases kajīte atrodas prāmja apakšdaļā – zemākajos klājos, kur vairāk trokšņu un, protams, nav iluminatora, tādēļ ļaudīm ar klaustrofobijas problēmām ceļojums varētu sagādāt arī nepatīkamus brīžus. B un A klases kajītes ir augstāk, bet A klases kajītēm ir logs, pa kuru, pamožoties rīta agrumā, var vērot, kā prāmis pirms Stokholmas laipo cauri šērām.

Kādas tad īsti ir cenas, ikviens var izpētīt "Tallink" mājaslapā, bet orientējošai izpratnei par tām var pieminēt, ka, dodoties kruīza ceļojumā, viena vieta C, B vai A klases kajītē maksā attiecīgi 27, 32 un 43 latus vienai personai, ja nopērkat visu kajīti (attiecīgi 108, 128 un 173 lati par pilnu kajīti turp un atpakaļ). Un var dabūt gan lētāk, gan dārgāk. Tas atkarīgs no nedēļas dienas un iegādes savlaicīguma.

Ceļojot līdz Stokholmai un atpakaļ, uz prāmja divas reizes sanāk vakariņot un divas reizes brokastot. Ēdināšana nosacīti organizēta it kā trīs līmeņos. Piemēram, uz prāmja "Festival" elitāri var ieturēties a la carte restorānā "Captains grill", kur brokastis pēc zviedru galda sistēmas ar oficiantu gādīgu attieksmi un šampanieti no rīta vienam pieaugušajam maksā 11 latu (bērniem divas reizes lētāk).

Zviedru galda brokastis restorānā "Veranda" kuģa aizmugurējā daļā ar jauku skatu uz jūru maksās 7 latus. Varētu teikt, dārgi, bet brokastošanu vai vakariņošanu (pieaugušajam tas maksās 18 latu) var nosaukt par lielisku gastronomisku izpriecu jeb baudījumu. Nonākot šeit, tu, cilvēk, saproti, ka neēst nedrīkst. Plašais un garšīgais aukstā galda, silto ēdienu un saldo ēdienu klāsts ikvienam liek domas par diētu vismaz kruīza laikā atlikt.

Uz zviedru galda restorānu obligāti nav jādodas. Ir iespēja ieturēties arī ēdnīcas tipa ēstuvītē, kur uz paplātes var uzkraut visu, ko sirds vēlas, un maksāt par konkrētām ēdamlietām un dzērieniem, nevis savu kuņģi censties padarīt par bezizmēra orgānu, kurā var sabāzt visu, ko gribētos.

Ak, jā! Vēl ir arī ceturtais ēdināšanas līmenis – somu galds. Proti, atveriet savu somu un savā kajītē uz galda salieciet to, ko esat paņēmuši līdzi. Uzkāpjot uz prāmja, atšķirībā no lidmašīnas, somas neviens nepārbauda. Vienīgi, ja nesamajā būsit salikuši dikti garšīgas lietas, suņi, kas speciāli apmācīti narkotiku saostīšanā un kas ir bieži viesi pasažieru termināļos dažādās Eiropas ostās, var palikt tramīgi, samanot jūsu desas luņķi.

Peldoša izklaides pilsēta

Prāmis "Festival" ir apmēram 170 metru garš un 28 metrus plats. Uz tā ir 11 klāji un 588 kajītes, kas var uzņemt 1750 pasažieru un transportlīdzekļus 885 līniju metru garumā. Tātad – peldoša deviņstāvu māja. "Regina Baltica" var uzņemt mazāk pasažieru – 1200, bet vairāk transportlīdzekļu. Uz kuģiem gādāts par izklaides iespējām, piemēram, uz "Festival" ir konferenču centrs ar 12 telpām (zviedriem patīkot savienot darbu ar atpūtu – pēc konferences mesties izklaidē), vairāki restorāni un kafejnīcas, daži veikali, bērnu rotaļu istaba un saunas komplekss, baseiniņš.

Zvilnot kajītē vai iepazīstoties ar prāmja ģeogrāfiju, nav jābaidās, ka kaut kas tiks nokavēts, jo kruīza vadītāja jūs informēs par gaidāmajiem notikumiem uz kuģa klāja pa radio. Viss notiek pēc plāna – bārā ap apļveida skatuvi jeb deju placi tiek sarīkota viktorīna, atrakcija, tad loterija ar iespēju laimēt dāvanas vai kruīza ceļojumu, nakts šovprogrammas prezentācija un pusnaktī – pati šovprogramma. Ja esat kopā ar bērniem, pirms pusnakts viņus, iespējams, labāk nolikt kajītē uz čuču. Varbūt daiļās meitenes un viņu dotumi priekšnesumā mazos nešokēs, tomēr programma vairāk paredzēta tētiem un mammām, kā arī tiem, kas, baudot kokteiļus, piemiedz ar actiņām pa labi un pa kreisi, cerot, ka kruīzs atmiņā paliks arī ar kādu romantisku tikšanos.

Tam visam pa vidu notiek dejas pie dzīvās mūzikas, citā zālē pasažieri piesakās un izklaidējas karaoke pasākumā, savukārt izturīgākie bāra "Panorama" diskotēkā var kustēties un locīties līdz pieciem rītā. Jāpiebilst, ka šīs izpriecas iekļautas biļetes cenā. Tiem, kam tuvākas azartspēles, var atvērt maku, piesēst pie pokera galda, izmēģināt (ne)laimi ruletē jebšu paspaidīt spēļu automātu pogas.

Ja pamodusies ļoti liela kāre uz spirtotiem dzērieniem un bāra cenas maks vairs nespēj celt, var mērot ceļu uz veikalu un dzērienus no nopirktajām pudelēm sajaukt pašu bārā – kajītē. Tikai tas ir jāizdara laikus.

Uz 14 salām

Iepeldot Nobela prēmijas dzimtenē, laika garām pārdomām nav, ir jādodas ceļā. Ja esat nopirkuši "Tallink" piedāvāto divu stundu ekskursiju ar autobusu pa pilsētu gida pavadībā ar izkāpšanu zīmīgās Stokholmas vietās (13 latu no cilvēka), jāsēžas kādā no īpašajiem autobusiem turpat pie termināļa. Ja vēlaties, uz centru varat doties kājām vai izmantot sabiedrisko transportu.

Stokholmā, kas atrodas uz 14 salām un ko ieskauj tūkstošiem mazu saliņu, ir ko redzēt. Kā nekā 1,9 miljonu iedzīvotāju lielajā pilsētā ir 75 muzeji (!). Protams, ka jums ir jāizvēlas tikai dažus. Piemēram, "Vasa", "Junibacken" un "Skansen" muzejus, kā arī jāapmeklē karaļpils un jāredz goda sardzes maiņa, kas sestdienās mēdz būt saskaņota ar pūtēju orķestra defilē programmu.

Žurnālistu grupiņa, kurā bija arī "Kurzemes Vārda" pārstāvis, paspēja pabūt ekskursijā ar autobusu, pastaigāt gar karaļpili un suvenīru bodītēm, kājām aiziet līdz "Vasa" un "Junibacken" muzejiem, pa ceļam vēl pagūstot uz brīdi apsēsties āra kafejnīcā un nobaudīt glāzi zviedru alus par 49 kronām (ap 3,50 latiem), kā arī novērtēt, kā viduslaiku celtnes sadzīvo ar mūsdienu arhitektūru. Varbūt arī jums paveiksies ceļā sastapt nesen pirmizrādi piedzīvojušā mūzikla "Mamamia" līdzautoru un leģendārās grupas "ABBA" dalībnieku Beniju Andersenu, kurš pašlaik aizrāvies arī ar viesnīcu biznesu. Tiesa, atpazīt dzīvo leģendu jums būs grūti, jo viņš maskējas par klaidoni. Droši vien daudz vienkāršāk viņu būs satikt dienā, kad Stokholmā paredzēts atklāt grupas "ABBA" muzeju. Tikai šī diena vēl nav zināma, turklāt, iespējams, tas nenotiks arī nākamgad, jo muzeja veidotāji saskārušies ar grūtībām.

Ja esat ar bērniem, tad muzeja apmeklējums, kurā dzīvo Astrīdas Lindgrēnas grāmatu varoņi, ir obligāts. Bet arī pieaugušie par "Junibacken" būs sajūsmā, īpaši par braucienu ar vagoniņu cauri pasaku valstībai, kuru pavada stāstnieces komentāri, kas pieejami arī krievu valodā. Turpat blakus ir arī pirms vairāk nekā trim gadsimtiem no Stokholmas ostas izgājušā un pēc 15 minūtēm jūras dzelmē nogrimušā kuģa "Vasa" muzejs. Tas esot vienīgais 17.gadsimta kuģis, kas tik labi saglabājies, pēc 333 gadiem izcelts no dzelmes.

Vēl kam citam laika būtībā neatliek. Taču iespējas izvēlēties savu maršrutu un apskates objektus, ir atliku likām. Bet varbūt jūs vairāk saista iepirkšanās turneja? Runā, ka pēc Ziemassvētkiem Stokholmā cenas ripojot no kalna lejā kā akmens.

Uzziņai
Kruīzs Rīga – Stokholma – Rīga: sākot no 27 latiem.
Brokastis uz prāmja: no 3 līdz 11 latiem.
Sauna un džakuzi uz kuģa "Festival": 3 lati
Stokholmā ir 75 muzeji.
Muzejos ieejas biļete maksā 5–8 latus.
Dzīvoklis Stokholmas centrā maksā 5000 eiro kvadrātmetrā.
Stokholmā vidējā darba alga: 3000 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas.
Par glāzi alus kafejnīcā jāšķiras no 3,50 latiem.
Autobusa biļete no termināla līdz centram pieaugušajam maksā 2,30 latus.