Kurzemes Vārds

20:22 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Brekšu un asaru medībās vienaldzīgo nav
Miks Kuncītis

Laikam jau vairs nav vērts lieki atgādināt rudens klātesamību visā tā krāšņumā, tomēr negribētos teikt, ka vasaras sezonas cope ir beigusies pavisam, jo tikai pēdējās pāris nedēļas sevi tā pa īstam pieteikuši brekši un asari, kurus pašlaik makšķernieki skalpē Liepājas Tirdzniecības kanālā. Tādēļ šoreiz nu jau tradicionālajā copmaņiem veltītajā "Brīvbrīdī" centīšos izklāstīt pēdējā laika norises mūspuses ūdeņos.

Iepriekšējos gadus Liepājas Tirdzniecības kanālā par lielākiem brekšiem un raudām, kā arī asariem parasti varējām priecāties augusta sākumā līdz pat septembrim, taču šogad, pat grūti pateikt, kādu konkrētu faktoru iespaidotas, šīs zivis savu aktivitāti un ēdelību apliecināja tikai nesen, turklāt ar vērienu. Ne velti dienās, kad laika apstākļi copei bija tuvu ideāliem, makšķernieki bija sarindojušies gar kanālmalu cits pie cita. Dažs labs, lai ieņemtu, viņaprāt, labāko vietu, copi jau sācis gaidīt pirms pieciem no rīta un pat vēl agrāk. Vienudien pats biju klāt un pārliecinājos, ka tas ir tā vērts – viens no copmaņiem četru stundu laikā bija paguvis piemānīt vairāk nekā 30 (!) brekšu, turklāt kādus – neviens no tiem svarā nebija mazāks par kilogramu. Pats veiksminieks atzina, ka arī dienu iepriekš cope neesot bijusi sliktāka un tad viņa lielākais guvums bijis vairāk nekā četrus kilogramus smags skaistulis. Protams, ka arī šis makšķernieks visus savus brekšu ķeršanas noslēpumus neatklāja, tomēr pačukstēšu – par ēsmu viņš izmantoja mušu kāpurus. Starp citu, kārbiņas ar baltajiem tārpiņiem var iegādāties jebkurā makšķernieku veikalā un to cena svārstās no 50 līdz 70 santīmiem (labās copes reizēs ar vienu kārbiņu var nepietikt). Brekšu ķeršanā īpašas iemaņas un būtiskas nianses inventāra iegādē nav – piemēram, kanālā ērtāks būtu četrus līdz piecus metrus garš makšķerkāts, protams, pēc izvēles spole, aukla, pludiņš, svins un āķītis. Jāatzīmē, ka Tirdzniecības kanālā ūdens dziļums ir no četriem līdz sešiem metriem un parasti brekši tiek ķerti līdz ar grunti, tā ka pašsaprotams būtu slīdošais pludiņš.

Līdz ar ūdens līmeņa samazināšanos Liepājas ezerā kanālā labākas dzīves meklējumos bija iemaldījušies ne tikai brekši un raudas, bet arī asari un līdakas, kuri gatavojas ziemai un ir visai izbadējušies. Šos plēsoņas makšķernieki ķer ar spiningu – auklas galā tiek piesiets svins, bet nedaudz augstāk (apmēram 50 centimetru) pavadiņā iekārta gumijas zivtiņa, precīzāk, tvisteris. Ja runājam par vīru varoņdarbiem, tad lomos bijuši pat par 500 gramiem lielāki asari, bet vienam ļoti paveicies – viņš, pa grunti velkot savu nelielo tvisterīti, pamanījies dabūt krastā desmit kilogramus smagu līdaku. Tā kā zivis ir un vajag tikai doties pie ūdeņiem.

Laikrakstā jau esam rakstījuši, ka uz Ziemeļu mola vairs nevar uzbraukt ar automašīnām, jo bez zīmes "iebraukt aizliegts" jeb tā sauktā ķieģelīša tur tagad jau labu laiku ierīkotas barjeras. Par šo faktu atgādināju tāpēc, ka tuvojas bušu laiks un uz ziemelīti jau tuvākajā laikā valdīs pamatīga kņada. Jā, no makšķernieku viedokļa skatoties, protams, kāds varētu būt neapmierināts šķēršļu dēļ, jo tagad nemaz ne īso ceļu līdz savai copes vietai ar visiem makšķerēšanas aksesuāriem nāksies mērot kājām, taču drošības labad norobežojumi bija nepieciešami.