Kurzemes Vārds

00:17 Ceturtdiena, 2. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Cita ādā neielīdīsi, bet pamēģināt var
Pauls Kaufmanis

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc vismaz man ir interesanti dzīvot šajā pasaulē, ir tas, ka visapkārt sastopams tik daudz dažādu cilvēku, kuri katrs ir individuāli atšķirīgi no aptuveni 6 miljardiem pārējo savas sugas brāļu un māsu. Taču bieži vien šīs krasās atšķirības ir par pamatu lieliem konfliktiem un nepatikšanām, jo saprast atšķirīgo ir tik grūti. Protams, ar mūsu mentalitāti nav viegli saprast, kā, piemēram, kāds islāma terorists par savu galveno uzdevumu var uzskatīt pēc iespējas lielāka posta nodarīšanu, pašam ejot bojā, vai arī kā atsevišķi indivīdi civilizētā laikmetā spēj dzīvot alās vai salmu būdās, nemaz nejuzdami diskomfortu. Kamēr vieni realizē savu kāri pēc varas, citi vēlas dzīvot harmonijā ar apkārtējo vidi, vienīgi vēloties, lai viņiem liek svētu mieru, no savas ikdienas izslēdzot ekonomiskas, politiskas vai citas rūpes.

Taču, lai pamanītu ievērojamās atšķirības cilvēku ikdienas ritumā, nav nepieciešams salīdzināt dažādas pasaules kultūras un tradīcijas, pietiek paskatīties uz cilvēkiem sev apkārt. Bieži vien mēs kādu nolinčojam vai ignorējam tikai tāpēc, ka neesam mēģinājuši iedziļināties viņa domu gājienā, sociālajā piederībā vai personībā. Atzinīgi vērtējami dažādu organizāciju centieni pievērst uzmanību savam skata vai uztveres punktam. Piemēram, nākamnedēļ liepājniekiem būs iespēja iejusties neredzīga cilvēka ādā, ierodoties tumšajā treilerī, lai mēģinātu saprast, kā ir dzīvot, redzot vienīgi tumsu. Akcijas organizatori uzsver, ka tas palīdzējis labāk saprast neredzīgo cilvēku ikdienu, turklāt kļuvuši arī dāsnāki ziedojot. Liepājā iedzīvotājiem bijusi arī iespēja iejusties zīdaiņa ādā, apmeklējot īpašu istabu, kurā visas mēbeles un priekšmeti ir palielināti. Par vēl vienu labu iejušanās piemēru kalpo Karostas cietums, kur atrakcijā piedāvā iespēju izbaudīt cietumnieka sūro dzīvi.

Visas šīs aktivitātes vairo sapratni par cilvēku dažādību, un, pats galvenais, tie, kas iesaistās šajos procesos, sper soli tuvāk attiecību uzlabošanai ar apkārtējiem. Tomēr līdz galam cita ādā ielīst nav iespējams, jo tās dažas minūtes vai stundas, ko it kā pavadām citu cilvēku ikdienā, sniedz tikai vispārēju priekšstatu. Soli pa solim iepazīstot citu cilvēku pieredzi, varbūt iemācīsimies padomāt, pirms nosodīt, piemēram, kaimiņu, kas piekasās par skaļu mūziku, sīku smurguli, kas diedelē naudu, burātāju, ar ko kopā jādala jūrmala, vai autovadītāju, kas nogriezis ceļu.

Taču vienmēr paliks nesaprastie (ļaunie, savādie, slimie, fanātiskie...). Tādi, kuru domu gājienā ielauzties vienkārši nav iespējams, jo personības aiza starp diviem vienas sugas pārstāvjiem ir lielāka, nekā cilvēka spēja to pārvarēt. Dažādība parāda, cik ļoti tālu patiesībā atrodamies cits no cita, lai gan ikdienā esam šķietami blakus.