Kurzemes Vārds

16:41 Sestdiena, 28. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Notikumi

Jaunieši izplata viltotu naudu

Pagājušajā nedēļā Valsts policija vairākkārt saņēmusi informāciju, ka Liepājā dažādās vietās konstatētas 20 latu banknotes ar redzama viltojuma pazīmēm, informēja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse. Nepilngadīgie mēģinājuši ar tām norēķināties un arī norēķinājušies par precēm. Saskaņā ar Krimināllikuma 192.pantu šīs darbības kvalificējamas kā viltotas naudas izplatīšana. Vizuāli apskatot šīs naudaszīmes, ir secināts, ka tās izgatavotas ar printeri un to viltojumu nav grūti noteikt, taču precīzu naudaszīmju izgatavošanas veidu noteiks ekspertīze.

Ekonomikas policija pārbauda naudas izcelsmi un atgādina, ka šāda veida darbībām var būt ļoti nopietnas sekas – šāda rīcība, kas nereti tiek uztverta par nevainīgu joku, var tikt kvalificēta kā smags noziegums. Gadījumos, kad ar šādu naudu veic kādas manipulācijas (tai skaitā vienkārša padalīšanās, dāvināšana, nemaz nerunājot par mēģinājumu norēķināties par preci vai pakalpojumu), tas tiek kvalificēts kā noziegums, kas paredzēts Krimināllikuma 192.pantā "Par viltotas naudas izgatavošanu, izplatīšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu, iegādāšanos un glabāšanu". J.Knīse paskaidro, ka ar izgatavošanu jāsaprot pilnīgi jaunas apgrozībā esošai naudaszīmei līdzīgas izgatavošana jebkādiem līdzekļiem vai arī apgrozībā esošas naudaszīmes falsificēšana, piemēram, naudaszīmes rekvizītu pārveidošana, paaugstinot tās nominālu.

Minētais Krimināllikuma pants paredz brīvības atņemšanu no trim līdz 10 gadiem, konfiscējot mantu, vai brīvības atņemšanu no pieciem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu, un arī policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Policija vērš uzmanību uz to, ka katru gadu Latvijā nepilngadīgie izgatavo un izplata viltotas naudaszīmes, kuras izgatavotas ar printeri, neapzinoties šādas rīcības nopietnību. Šāda rīcība nav savdabīga izklaide, bet paredz visas minētās sankcijas.

Jaunieši pulcējas autozagļu bandās
Ita Cērmane

Pēdējā laikā Liepājā regulāri sabojā, apzog vai aizbrauc transportlīdzekļus. Pagājušās nedēļas nogalē autozagļi darbojušies īpaši aktīvi – vairākas mašīnas nozagtas, vēl vairākas ļaundari mēģinājuši aizbraukt.

Uzbrukums seko uzbrukumam

Liepājas pilsētas un rajona policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse pastāstīja, ka 11.oktobrī pēc pulksten 5 Katedrāles ielā kāds vīrietis konstatējis, ka nozagta viņa automašīna "VW Jetta". Spēkratu atrada turpat netālu, citas mājas pagalmā. Stundu vēlāk Valsts policija saņēmusi sūdzību, ka Ģenerāļa Baloža ielā nozagta vēl viena automašīna "VW Jetta". Arī tā atrasta netālu. Bet 12.oktobrī drīz pēc diviem naktī Baterijas ielā 26 konstatēts, ka vairāki jaunieši stumj automašīnu "Opel Vectra". Spēkratam bija izsisti divi labās puses aizmugurējie stikli un norauti aizdedzes vadi.

Policijā izmeklē šos gadījumus, ir uzsākti kriminālprocesi. Tajā pašā rītā Kroņu ielā pie mājas īpašnieks konstatējis, ka automašīnai "VW Golf" izsists labās puses durvju stikls. Turpat cits vīrietis konstatējis, ka arī viņa mašīnai "Audi" izsists durvju logs. Bet dienā Ģenerāļa Baloža ielā 25 pie mājas automašīnai "Opel Astra" izsists kreisās puses aizmugurējo durvju stikls, kā arī noņemta stūre, kas nolikta uz priekšējā pasažiera puses sēdekļa. Tirgus ielā savukārt "Audi 90" izsists aizmugurējo durvju stikls.

Neveiksmīgais golfiņš

Bet vistrakāk klājies kādam automašīnas "VW Golf" īpašniekam, kuram spēkrats sabojāts un mēģināts nozagt jau otro reizi pāris mēnešu laikā. Vīrietim svētdien no rīta zvanīts no policijas, ka viņa Piltenes ielā novietotajai automašīnai izsists labās puses aizmugurējo durvju stikls un norauti aizdedzes vadi, kas rāda, ka ļaundari mašīnu mēģinājuši nozagt. Tas gan nezināmu iemeslu dēļ nebija izdevies, taču "VW Golf" saimniekam, kurš vēl nav saņēmis kompensāciju par iepriekšējā reizē sabojāto auto, nodarīti nopietni zaudējumi. Golfiņam ir ne tikai izsists labās puses aizmugurējo durvju stikls un bojāta aizdedzes slēdzene, bet arī bojāts priekšējais atdures stienis un valsts numurzīme. Kopumā radīts materiālais zaudējums 150 latu apmērā.

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka šis golfiņš jau tika sabojāts Fontēna festivāla laikā. Kāds iereibis jauns vīrietis toreiz bija izsitis mašīnai vadītāja durvju logu un mēģinājis auto aizbraukt. Kad tas nebija izdevies, ļaundaris bija aizmidzis šofera sēdeklī. Toreiz mašīnas saimnieks zagli pieķēra nozieguma vietā.

Jau trešā banda

Septembrī Liepājā šajā jomā bija teju vai sērga, pirms policijai izdevās aizturēt vairākus jauniešus (daļa bija pat 10 un 11 gadu veci), kas nodarbojās ar transportlīdzekļu bojāšanu. Ik nedēļas nogali kādam spēkratu bija izsisti logi, kādam citam pārdurtas riepas utt. Taču, kā izskatās, bez policijas aizturētajiem mūsu pilsētā darbojas vēl citi ļaundari.

J.Knīse skaidroja, ka automašīnu bojātāji un zagļi Jaunliepājā izvēlējušies spēkratus, kuri nav aprīkoti ar signalizāciju vai citām pretaizbraukšanas ierīcēm. Pagaidām reģistrēti četri iesniegumi par nozagtām automašīnām, kuras visas ir atrastas. Ir arī virkne iesniegumu par sabojātiem spēkratiem. Pašlaik ir izdevies aizturēt piecus 16 līdz 18 gadu vecus jauniešus (tā kopš septembra sākuma ir jau trešā aizturētā autozagļu grupa), kuri tiek turēti aizdomās par liepājnieku automašīnu bojāšanu un aizbraukšanu. Ierosināti vairāki kriminālprocesi. Policijai ir pamats uzskatīt, ka nav aizturētas visas personas, kas saistītas ar šādas izklaides piekopšanu Liepājā.

Aicina sadarboties

Visticamāk, tie ir jaunieši, kuri grib pavizināties. Par to liecina tas, ka parasti bojātas un aizbraukt mēģinātas vecas automašīnas, kam nav signalizācijas un kas novietotas tumšās vietās. Arī Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes priekšnieks Arturs Vaiteiks iepriekš atzina, ka mūspusē jaunu un vērtīgu auto zādzības pēdējos gados nav reģistrētas – tikai vecu auto, visbiežāk "VW", "Opel" un "VAZ" aizbraukšanas gadījumi. Spēkrati drīz vien arī tiek atrasti – pamesti pēc pavizināšanās.

Policija aicina spēkratu īpašniekus iespēju robežās nodrošināt savas automašīnas pret garnadžiem, kā arī sadarboties ar policiju, ja automašīnu tuvumā rosās aizdomīgas personas.

Uzziņai

Kopš septembra sākuma
Sabojāti transportlīdzekļi
(apzagti, bojāti) 22
Uzsākti kriminālprocesi 13
Nozagti transportlīdzekļi 15
no tiem atrasti 13
Uzsākti kriminālprocesi 13