Kurzemes Vārds

06:48 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Morāle un likuma burts

Vakar no rīta braucu pa 14.novembra bulvāri. Tumšs. Ielas labajā pusē iznira tumšs stāvs ar maziņu cilvēciņu pie rokas. Tik pēkšņi, ka sabijos. Pirms gadiem piecpadsmit droši vien būtu noraustījies tā, ka reakcija, rokām esot uz stūres rata, būtu neadekvāta.

Piestāju maliņā. "Kundzīt, ja esat tērpusies melnā kā nāve, varbūt būtu kādu spīdeklīti piekabinājusi. Turklāt ejat kopā ar bērnu," sacīju, domājams, mazā cilvēciņa mammai. "Brauciet tik tālāk, es pa ceļa vidu neeju un zinu, kad jāuzmanās," sievišķim bija ko man atbildēt.

"Jā, gan," pie sevis nodomāju. Varbūt kundze jebkurā mirklī ir gatava lēkt grāvī, ja viņai bīstami tuvojas tērauda būda uz riteņiem. Bet neviens no mums satiksmē nepiedalās slēgtā trasē. Ir citi, kuri arī jārespektē. Un vispirms viņu tiesības uz dzīvību un veselību. Viens no priekšnoteikumiem, lai to sasniegtu, ir tas, ka visi satiksmes dalībnieki cits citu labi redz un tādējādi adekvāti reaģē. Diemžēl pareiza reakcija bīstamās situācijās pie automašīnas vadīšanas svirām visbiežāk nāk tikai ar gados uzkrātu pieredzi vai neatnāk nekad (ir bijuši gadījumi). Un jāteic, ka Liepājas ielās netrūkst šoferu ar mazu stāžu un vadītāju ar nopietnām problēmām ceļu satiksmē.

Žēl, ka ne visi saprot, ka pieklājība un tolerance, respektējot citu intereses, nevis domājot tikai par savām, ir svarīgs, varētu pat teikt, preventīvs pasākums satiksmes drošības kopējā līmeņa uzlabojumiem. Turklāt nav runa tikai par morāles normām, kuras parasti uz papīra neraksta un daudzi atļaujas neievērot. Diennakts tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām, kā arī apdzīvotās vietās, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas pārvietojas pa brauktuvi vai nomali, jālieto gaismas atstarotājs vai cits gaismu atstarojoša materiāla elements vai jātur rokā iedegts lukturītis. Tā rakstīts satiksmes noteikumos. Un to ignorēšana ir pārkāpums.

Tāpēc šodien pēc darba mājās mēģiniet tumšajos kaktos atrast iepriekšējos gados bērniem dažādās akcijās sadāvinātos atstarotājus, apkariniet viņus un apbruņojieties arī paši. Ja neesat vēl to izdarījuši, protams. Dienas paliek īsākas, vakari un rīti – tumšāki.

Ints Grasis