Kurzemes Vārds

01:49 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Trīs veidi, kā tikt vaļā no ikdienības
Daina Meistere

Daudzu profesiju pārstāvji sacījuši, ka pēc saspringtas darba dienas nevarot tā vienkārši atlikt malā lietas un mājās turpinot domāt par saviem pienākumiem. Speciālisti iesaka: lai tiktu no tā vaļā, ir nepieciešama ne tikai dīka zvilnēšana dīvānā pie televizora, bet gan darbības maiņa. Tāpēc piedāvājam dažus variantus cilvēkiem, kuri noteikti neies uz trenažieru zāli un nebrauks ar velosipēdu gar jūras malu.

1. variants – aušana

Bija laiki, kad rokdarbi bija lielā cieņā un godā un dažādām studijām un pulciņiem bija liela piekrišana. Tagad interese par šo seno nodarbes veidu mazinājusies, sevišķi gados jaunu cilvēku vidū. Taču Amatniecības kameras amata meistare aušanā Indra Bunka atzina, ka tas ir burvīgs atpūtas veids. Un, lai gan stelles mājās vairs ir tikai retajam, piekļūt tām var gan studijās, gan tur, kur darbojas aušanas pulciņi, un, lai sēstos tajās, nemaz neesot jābūt šo kolektīvu biedram.

Aušana dod iespēju pašam ar savām rokām izgatavot tādu austu darinājumu, kādu vēlas, un sava gaume un krāsu izjūta nav jāpieskaņo veikalā nopērkamajai lietai. Protams, pirmais audums, tāpat kā pirmais adījums, varbūt nebūs ne tik gluds un ne tik perfekts, kā sākumā iedomāts. Bet tomēr tas būs vienreizējs un darinātājam sniegs neatkārtojamas izjūtas par paša spējām.

Nākamais guvums ir kustības. Aušana ir sarežģīts process, kurā iesaistītas gan rokas, gan kājas. Un tas ļauj izkustēties cilvēkam, kuram darba diena pagājusi pie rakstāmgalda vai datora. Kaut arī audēja tāpat sēž, tomēr darbojas fiziski, un tas ir tikpat kā skrējiens. Īpaši jau cilvēkam, kurš ir krietni gados un nezin vai dosies skriet gan jūras malu.

Un arī domas darbojas, bet pavisam citā virzienā, kā tas bijis darba laikā. Jo ir jāskaita un jāskatās, kā veidojas raksti, jāsaskaņo krāsas. Tā ir aktīva atslodze no ikdienības.

2. variants – klūdziņu pīšana

Kādreiz klūdziņu pīšana bija modē. Tagad, kad visu var nopirkt ja ne veikalā, tad gadatirgū, šī interese mazinājusies. Taču pavisam izgaisusi nav. "Reizēm par pīšanu interesi izrāda visa ģimene. Grib nākt un darboties meita un māte, vecmāmiņa un mazbērni," paskaidroja klūdziņu pinējs Indulis Burkēvics, kurš ne tikai pats strādā, bet šīs iemaņas arī ierāda citiem. Šai nodarbei ir tāds pluss, ka var iesaistīties visi – kā bērni, tā pieaugušie. Pavasarī un rudenī visi var doties pie dabas, lai ievāktu izejmateriālu – proti, sagrieztu zarus, kurus pēc tam sagatavo pīšanai. Paša izstrādājuma darināšanā pinējs var likt lietā gan savu fantāziju, gan pirkstu veiklību, gan veidot to, kas šķiet saimniecībā nepieciešams.

"Paša rokām darināt pinumu – tā ir lieliska atslodze ģimenes maciņam. Jo atkrīt dāvanu meklēšana un pirkšana," sacīja pinējs Indulis. Bet galvenais – tā ir atslodze, tā ir kopīga darbošanās un tas ir iznākums, kas priecē pašu un pārējos ģimenes locekļus. Un, ja tik ir interese, iemācīties to var gan profesionāļu vadībā, gan meklējot informāciju grāmatās un internetā.

3.variants – kuģu modeļi

"Kuģu modeļi un to pagatavošana nav tikai zēnu brīvā laika pavadīšanas veids. Tā ir arī nopietnu vīru nodarbošanās, katru gadu pat notiek pasaules čempionāti pieaugušajiem. Un ne tikai peldošajiem modeļiem, bet arī galda modeļiem," paskaidroja kuģu modeļu izgatavošanas speciālists Uldis Skamars, kurš gadiem šīs prasmes ierāda arī skolēniem. Taču tas, kas apgūts skolas laikā, paliek cilvēkam uz mūžu.

Kuģu modelisms ir nopietna lieta. Nelielais peldošais rīks tiek darināts tā, lai tas būtu sava lielā brāļa precīza kopija. Tāpēc te savienojas daudzas mākas un prasmes. Jo no dažādiem materiāliem ir jāpagatavo tāds kuģis, kas peldējis pa lielajiem ūdeņiem dažādos gadsimtos. Līdz ar to modeļa veidotājam ir jāorientējas arī vēsturē. Tāpat modeļa gatavošana prasa lielu pacietību un milzīgu precizitāti. Bet toties rezultāts – tapušais miniatūrais kuģis – atalgo skrupulozā darbā pavadīto laiku. To apliecinās katrs modelists.