Kurzemes Vārds

13:14 Otrdiena, 1. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Notikumi

Apzog celtniekus

15.oktobra pēcpusdienā Liepājā apzagti celtnieki. Būvlaukumā Jūras ielā no neaizslēgta celtniecības vagoniņa pazudusi skrūvmašīna "SF 121A" ar akumulatoru un lādētāju. Materiālo zaudējumu un zādzības apstākļus noskaidro.

Pēc sadursmes pamet auto un bēg

15.oktobrī ap pulksten 18.30 satiksmes negadījums noticis Grobiņas pagastā. Pagaidām nenoskaidrots vadītājs, stūrējot automašīnu "Mercedes Benz" pa Grobiņas – Cimdenieku ceļu, iebraucis pretējā braukšanas joslā un izraisījis sadursmi ar pretimbraucošo "VW Transporter". Cilvēki negadījumā nav cietuši, taču avārijas izraisītājs pametis "MB" nelaimes vietā un aizbēdzis.

Traumē roku

Pēc Valsts darba inspekcijas informācijas, laikā no šā gada 1.janvāra līdz 13.oktobrim Latvijā darbavietās gājuši bojā 30 darbinieki un smagas traumas guvuši 188 cilvēki, informēja Valsts darba inspekcijas Sabiedrisko attiecību nodaļas speciālists Mārtiņš Pozņaks. Pērn šajā laikposmā darbā bija gājuši bojā 46 darbinieki, bet smagas traumas guvuši 219 cilvēki. Pagājušajā nedēļā Valsts darba inspekcija reģistrējusi un uzsākusi izmeklēt sešus nelaimes gadījumus, kuros smagi cietuši darbinieki. Viens no negadījumiem darbā noticis Liepājā. M.Pozņaks skaidro, ka 2.oktobrī SIA "Frames" darbiniekam, strādājot ar stacionāro urbjmašīnu, traumēta roka.

Turpina ignorēt balto spieķi

Trešdien Ceļu policija sadarbībā ar Liepājas Neredzīgo biedrību rīkoja kārtējo reidu, lai redzētu, vai autovadītāji vairāk respektē neredzīgu gājēju ar balto spieķi. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse pastāstīja, ka daudzi automašīnu vadītāji ne tikai ignorē šos gājējus, bet arī velta nicīgas un sašutuma pilnas piezīmes gan policistiem, gan redzes invalīdiem. Ir noformēti seši protokoli par šādu pārkāpumu. "Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka līdzīga situācija bija arī iepriekšējā reidā, kad tika noformēti pieci protokoli.

Izplatīta neprecīza informācija

Vakar rakstījām, ka neizprotams negadījums mūsu pilsētā noticis ar kādu četrus gadus vecu puisēnu. Katastrofu medicīnas centra speciālisti ziņoja, ka ieradušies Liepājā, lai sniegtu palīdzību četrgadīgam zēnam, kurš guvis galvas traumu, kad braucis ar divriteni un viņu notriekusi automašīna. Taču Valsts policijā nebija saņemta informācija par šādu negadījumu. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse vakar norādīja, ka ieviesusies neprecizitāte KMC sniegtajā informācijā. Slimnīcā patiesi nogādāts četrus gadus vecs puisēns, kas vēlāk pārvests uz Rīgu, taču zēns traumas guvis, nokrītot no velosipēda. Tas arī izskaidro, kādēļ policijai par cietušo nebija informācijas. Proti, par sadzīviska rakstura traumām mediķiem nav jāinformē policija.

Skolasbiedri ar stieni sit zēnu
Ita Cērmane
Daina Meistere

Ceturtdien no rīta saņēmām satraucošu informāciju – vienā no Liepājas mācību iestādēm vienaudži fiziski ietekmējuši zēnu. Turklāt tas noticis atkārtoti.

Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse pastāstīja, ka 13.oktobrī Liepājas Internātpamatskolā, Krūmu ielā 65, 1995.gadā dzimušam skolniekam mājturības stundas laikā ar stieni iesitis klasesbiedrs. J.Knīse norādīja, ka ar saņemto informāciju par notikušo pašlaik strādā policijas darbinieki darbā ar nepilngadīgajiem. Noskaidrots, ka arī iepriekš šis un vēl kāds cietušā vienaudzis zēnu fiziski ietekmējuši.

Internātpamatskolas direktore Gunta Lauberga pastāstīja, ka visi konfliktā iesaistītie zēni mācās 7.klasē. Direktore teica, ka zēni nebūt neesot ļauni vai vardarbīgi, viņi ir tajā vecumā, kad nedomā, ko dara, un rīkojas pēc principa: vispirms izdara, tad sāk apsvērt, kas nodarīts. Padomāt par savu rīcību un iespējamajām sekām zēniem lika saruna ar policijas inspektori, kas bija ieradusies skolā. Gan sitējs, gan klasesbiedrs, kurš ar savu neiejaukšanos veicinājis šo vardarbību, sēdējuši klusi, bāli un nobijušies. G.Lauberga vēl atzina, ka ir grūti strādāt ar zēniem, runāt ar viņiem un stāstīt, ka nevajag kauties, ka nedrīkst ar spēku uzbrukt citiem puikām, ja vecāki domā pretēji. Piemēram, viena no uzbrucēju mammām jau vairākkārt bijusi uzaicināta ierasties skolā. Jo viņas dēls (šoreiz viņš nebija tiešais miesas bojājuma izdarītājs) bija sitis klasesbiedrenei. Bet mamma tūlīt agresīvi nostājusies par savu dēlu, sakot, ka meitene pati vainīga.

"Zēns, kuram iesita, ir viens no labākajiem klasē – kluss, sekmīgs mācībās, taču arī uzbrucēji nebūt nav no sliktākajiem skolēniem. Viņi ir aktīvi, labprāt piedalās dažādos ārpusklases pasākumos, uzstājas koncertos, sporto," paskaidroja direktore G.Lauberga. Viņas atzinums: klasē un mājās kā skolotājiem, tā vecākiem, arī speciālistiem, piemēram, nepilngadīgo lietu inspektoriem, ir jārunā ar pusaudžiem par to, kādu ļaunumu var nodarīt, ja nedomā, bet ņem smagu priekšmetu un kaujas, jāstāsta, kā risināt konfliktus, ja tādi ir, miermīlīgā veidā, nevis vardarbīgi.

Pārdod dzīvokli ar visu omīti
Ita Cērmane

Kāda dzīvokļa juridiskais saimnieks, nopircis dzīvokli ar visu tajā mītošo sirmgalvi, nu sievieti cenšas nekaunīgā veida no mājām izdabūt. Viņš atslēdzis dzīvoklī elektrību, "Latvenergo" darbiniekiem norādot, ka dzīvoklis jau ilgāku laiku ir neapdzīvots. Policija praktiski ir bezspēcīga, jo no likumdošanas viedokļa viss ir kārtībā. Un neviens likums neparedz cilvēcības normas.

Atstāj tumsā

Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse ceturtdien no rīta "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka Valsts policijā saņemts iesniegums no 1927.gadā dzimušas sirmgalves par to, ka kopš šā gada 8.oktobra viņas dzīvoklī Piltenes ielā atslēgta elektroenerģija.

Turklāt tas noticis ne jau tādēļ, ka sievietei būtu parāds par elektroenerģiju. Tāda nav – viņa regulāri veikusi maksājumus. Likumsargi noskaidrojuši, ka kaut arī sieviete savā dzīvesvietā deklarējusies un dzīvo jau sen, taču dzīvoklis pārdots un jaunais īpašnieks vērsies akciju sabiedrībā "Latvenergo" ar iesniegumu par elektroenerģijas atslēgšanu, pamatojoties uz to, ka dzīvoklī neviens nedzīvo, neuzturas, kas neatbilst patiesībai.

Mazdēlam nekaunības netrūkst

"Kurzemes Vārds" noskaidroja, 81 gadu vecās Aleksandras Peškovas nedienas ar dzīvokli sākušās pirms laba laika. Viņas mazdēls Mihails Peškovs, kuram patlaban ir 28 gadi, vēl 2001.gadā pierunājis vecomāti ar dāvinājuma līgumu vienistabas dzīvoklīti Piltenes ielas 5.namā norakstīt viņam. Savukārt 2006.gada rudenī mazdēls bez vecāsmātes ziņas dzīvokli pārdevis Denisam Šutenko. (Tieši Šutenko patlaban arī ir oficiālais dzīvokļa saimnieks, kurš izsaucis "Latvenergo" darbiniekus un lūdzis pārtraukt elektrības piegādi.)

Kaut gan dāvinājuma līgumam bijis pievienots dokuments, kas apliecina, ka sirmgalvei pašai dzīvoklī palikšana ir līdz mūža galam, nu jau divus gadus viņas dzīve ir pārvērtusies par elli. Kā stāsta Aleksandras kundzes meita Valentīna Romaņuka, mazdēls kopš dzīvokļa pārdošanas vecaimātei acīs nav rādījies, viņš nekontaktējoties arī ar savu tēvu – Valentīnas brāli. Omīte, kura pa ausu galam vien dzirdējusi, ka mazdēls uzturoties Rīgā, lej gaužas asaras: "Kauns tāds, ka zemē gribas ielīst. Līdz kam esmu savos gados nodzīvojusi, ka mans mazdēls šitā izdarās – pārdod dzīvokli ar mani piedevās."

Psiholoģiskais terors

Toties dzīvokļa jaunais saimnieks D.Šutenko psiholoģiski terorizē sirmgalvi. Meitai neskaitāmas reizes naktī bijis jāsteidzas pie mātes, kad vīrietis ieradies pieprasīt tiesības uz īpašumu, par ko samaksājis naudu. Turklāt arī elektrības atslēgšana nenotiek pirmo reizi. Jau šā gada aprīlī D.Šutenko par to parūpējies, taču tad pēc pāris dienām elektrības piegāde atjaunota. Arī ūdens piegādi vīrietis draudējis pārtraukt.

No V.Romaņukas arī uzzinājām, D.Šutenko šovasar dzīvokli pamanījies pārdot kādai trešajai personai – Igoram Tračam. Taču juridiski dzīvoklis joprojām ir D.Šutenko īpašums, jo jaunais saimnieks to nevar reģistrēt uz sava vārda, jo notiek tiesvedība. Proti, šā gada 26.novembrī Liepājas pilsētas tiesa plāno skatīt sirmgalves prasību, jo viņa vērsusies tiesā pret mazdēlu un D.Šutenko.

Trūkst cilvēcības

Valsts policijā neslēpj satraukumu par to, ka noticis cilvēktiesību pārkāpums, taču likumsargi atzīst, ka viņiem rokas par īsām, lai sirmgalvei palīdzētu. Policijas darbinieki vērsušies uzņēmumā "Latvenergo", kur saņēmuši atbildi, ka viss ir likumīgi. Proti, oficiālais dzīvokļa īpašnieks lūdzis strāvu atslēgt, kas arī izdarīts. "Latvenergo" darbinieki atjaunot elektrības piegādi pēc likuma tiesīgi tikai tad, kad to prasīs oficiālais īpašnieks. "Likums nav pārkāpts," ar nožēlu atzīst policijas darbinieki. "Tikai par cilvēcību aizmirsts."

Policija pašlaik strādā pie tā, lai sirmajai kundzei mājoklī tiktu atjaunota elektrības piegāde. Likumsargi tikušies ar dzīvokļa oficiālo īpašnieku, un diemžēl jāsecina, ka D.Šutenko, kā nu prot, mēģina tikt pie sava īpašuma, par ko samaksājis naudu. Arī likumsargi nonākuši pie secinājuma, ka jāmeklē mazdēls, lai notikušajā ieviestu skaidrību un rastu konstruktīvu risinājumu.