Kurzemes Vārds

05:06 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Plāno rekonstruēt putekļu glabātuvi

Liepājas domes Attīstības komiteja ceturtdien atbalstījusi akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" būvniecības ieceri elektrofiltru putekļu šķirošanas laukuma rekonstrukcijai Meldru ielā 12. Putekļu šķirošanas laukums tajā vietā izveidots jau 1966.gadā. Uzņēmuma iecere – izveidot putekļu pagaidu glabāšanas vietu atbilstošu vides prasībām, savukārt nākotnē tiks lemts par tādu tehnoloģiju ieviešanu, lai putekļus varētu izmantot otrreiz. Iecere vēl nododama publiskajai apspriešanai.


Apkuri sāk pamazām

Aizvien biežāk liepājnieki izsakās par apkures nepieciešamību. Un šis process tiešām arī tiek sākts. SIA "Liepājas enerģija" speciālisti pastāstīja, ka pirmajiem patērētājiem siltums piegādāts jau septembrī. Pašlaik apkurina visas skolas un pirmsskolas iestādes. Ar katru dienu palielinās to māju skaits, kuru iedzīvotāji pieprasa apkuri. Pakāpeniskai pievienošanai ir liels pluss – ja apkuri iesāk vienlaikus, tīklos var kristies spiediens, bet procesā iesaistītie darbinieki nepagūst vienā laikā apkalpot visu dzīvokļu fondu. Tiesa, tagad "Liepājas enerģija" prasa rakstiskus iesniegumus no jaunajām namu kopapsaimniekošanas biedrībām, tādēļ ir grūti minēt precīzu uzskaiti. Taču var noderēt citi rādītāji, piemēram, "Liepājas enerģijas" valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs aizvakar sacīja, ka jau tiek izmantoti aptuveni 25 procenti katlumāju jaudas. Viņš arī norādīja, ka nākamnedēļ gaidāms aukstums, taču nebūtu vēlams dzīvokļus atvēsināt, jo pēc tam vajadzīgs ilgāks laiks to iesildīšanai.

"Lode" un "Linga" pārstāv Latviju mācībās Vācijā

Dānijas un Vācijas teritoriālajos ūdeņos līdz 1.novembrim turpināsies starptautiskās mācības "Northen Coasts 2008", kurās piedalās NATO un Eiropas Savienības Jūras spēki un Jūras aviācija. Jūras spēku štāba preses un informācijas virsniece Iveta Kraule pastāstīja, ka mācībās pārbauda NATO un ES valstu Jūras spēku vienību operacionālo savietojamību. Nacionālos bruņotos spēkus šajās mācībās pārstāv Jūras spēku patruļkuģi "Lode" un "Linga". Mācības, kas norisinās trīs fāzēs, organizē, koordinē un vada Vācijas Jūras spēki. Latvija šajās mācībās piedalās jau otro reizi.

"Rožu galeriju" apspriedīs ilgāk

Tirdzniecības un sabiedriskā centra "Rožu galerija" būvniecības ieceres sabiedriskās apspriešanas laiks pagarināts līdz 20.novembrim, informēja Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls. Otrā sabiedriskās apspriešanas sapulce notiks 13.novembrī. Apspriešanas laiku pilsētas Būvvalde pagarinājusi iepriekš kļūdaini publicētā pirmās sapulces datuma dēļ, kuru bija pamanījusi acīgā liepājniece Brigita Maksimova.

Brīvdienās – interesantas nodarbības

Skolēnu rudens brīvdienās Bērnu un jauniešu centrs rīkos pasākumu ciklu "Es esmu, es varu, es piedalos!". Tā laikā jebkurš skolēns aicināts atnākt uz Olimpisko centru, kur trešajā stāvā viņu no pulksten 12 gaidīs dažādas nodarbības. Leļļu teātra, dziedāšanas, dejošanas, svešvalodu un citu pulciņu vadītāji būs sarūpējuši jaunrades darbnīcas. Zēni un meitenes varēs tajās piedalīties un pārliecināties, kas viņiem vairāk pa prātam. Iespējams, pēc tam gribēsies kādā no šiem pulciņiem piedalīties arī turpmāk, bet, ja ne – tad vismaz brīvdienās būs, ko darīt, kur aiziet un kur darboties. Trešdiena būs veltīta tieši mazajiem bērniem, darbosies "Rūķu istaba" ar dažādām aktivitātēm.

Pašvaldības stipendijas arī kultūras nozarē

Liepājas pašvaldības stipendiju piešķiršanas komisija nolēmusi papildināt 2009.gadā atbalstāmo specialitāšu sarakstu ar vēl divām specialitātēm kultūras nozarē. Nākamā gada rudenī uz šīm stipendijām varēs pretendēt arī taustiņinstrumentu speciālists ar specializāciju klavierspēlē un bibliogrāfs.

Pirms tam Kultūras pārvaldē notikušajā pašvaldību kultūras iestāžu un uzņēmumu vadītāju sanāksmē tika izteikts šāds piedāvājums, uz kuru atsaucās E.Melngaiļa Mūzikas vidusskola un Centrālā zinātniskā bibliotēka. Stipendija dos iespēju studēt Mūzikas akadēmijā attiecīgajās specialitātēs, savukārt bibliotēkā trūkst informācijas speciālists, bibliogrāfs un sistēmu administrators, kuri augstāko izglītību var iegūt Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē.

Stipendiju konkursu izsludina reizi gadā līdz 1.septembrim. Pretendents ir tiesīgs pretendēt uz stipendiju, sākot no 2.kursa, ja viņš ir pilna laika otrā līmeņa augstākās izglītības profesionālo vai akadēmisko akreditēto studiju programmu students. Pašvaldība piešķir un izmaksā stipendiju neatkarīgi no tā, vai pretendents saņem valsts piešķirto stipendiju. Stipendijas tiek piešķirtas atklāta konkursa kārtībā. Vienam stipendiātam mēnesī piešķir stipendiju šādā apmērā: pilna laika augstākās izglītības programmās studējošajiem – 50% no valstī noteiktās minimālās algas stipendijas piešķiršanas brīdī; maģistrantūrā studējošajiem – 75% no valstī noteiktās minimālās algas; doktorantūrā un rezidentūrā studējošajiem – 100% no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas.

Liepājas mediķi streikā nepiedalīsies

Vēl šās nedēļas sākumā izskanēja ziņa, ka veselības aprūpes darbinieku un mediķu streikā, kas plānots 30. un 31. oktobrī, piedalīsies arī Liepājas Reģionālās slimnīcas darbinieki. Bet vakar sarunā ar "Kurzemes Vārdu" slimnīcas arodorganizācijas priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja Marita Šteingolde atzina, ka pēdējā arodorganizācijas kopsapulcē pieņemts lēmums streikā nepiedalīties. Viņa to skaidroja ar šā brīža ekonomisko haosu visā valstī. "Valdībai no mūsu streika sliktāk nepaliks, taču mūsu slimniekiem gan," sacīja M.Šteingolde. Slimnīcā strādājošie ir ar mieru protesta akcijas īstenot no darba brīvajā laikā, taču, lai tām būtu pietiekami liels efekts, tajās ir jāpiedalās arī slimniekiem kā mediķu atbalstītājiem. "Taču pašreizējos apstākļos tas diezin vai ir iespējams," šaubās M.Šteingolde.

Liepājas Arodbiedrību centra priekšsēdētājs Jānis Neimanis, skaidrojot savu viedokli par mūsu mediķu atturēšanos no streika, ziņu aģentūrai LETA ir atzinis, ka slimnīcas kolektīvs reorganizācijas laikā ir sašķēlies un tāpēc nespēj vienoties. Vairāki Reģionālās slimnīcas arodorganizācijas biedri šim viedoklim piekrita, tam par apstiprinājumu minot kaut vai to, ka arodorganizācijas pēdējā kopsapulcē nebija ieradies neviens ārsts, kas esot tiešs apliecinājums tam, ka viņiem darba samaksas problēmas nav aktuālas. Tāpēc "Kurzemes Vārda" aptaujātie cilvēki, kas gan savu vārdu minēt nevēlējās, sacīja, ka par to, lai mediķi, īpaši māsiņas un māsu palīgi, saņemtu atalgojumu, kādu paredz noteikumi, ir atbildīgi slimnīcas vadītāji.Nedēļas nogale zem baleta debesīm

No 24. līdz 26. oktobrim Latvijas Nacionālās operas baleta trupa viesosies Liepājas teātrī ar divām klasiskā baleta pērlēm – Ādolfa Adāna baletiem "Korsārs" un "Žizele". Liepājā dejos baleta vadošie solisti Margarita Demjanoka, Baiba Kokina, Viktorija Jansone, Sabīne Guravska, Aleksejs Avečkins, Sergejs Neikšins, Zigmars Kirilko, Andris Pudāns un citi. Baleta trupas vadītājs Aivars Leimanis atzīst: "Liepāja ir īpaša ar savām operas un baleta vēsturiskajām tradīcijām – pilsētā bijis pašiem savs operas un baleta teātris, bet pirmskara baleta vadītājs Alberts Kozlovskis pēc tam kļuva par Stokholmas Karaliskā baleta trupas baletmeistaru un horeogrāfu. Mūsu viesizrādes iespējamas, pateicoties auglīgai Liepājas domes un LNO sadarbībai. Liepājniekiem šogad piedāvāsim klasiku, kas atzinīgi novērtēta gan Latvijā, gan ārzemēs." Atgādinām – balets "Korsārs" Liepājas teātrī būs skatāms 24.oktobrī pulksten 19 un 26.oktobrī pulksten 12, savukārt "Žizele" – 25.oktobrī pulksten 12 un 18.

Dejas Kurzemes hercoga galma garā

Svētdien pulksten 17 Liepājas muzejā notiks baroka mūzikas koncerts "Dejas ar orķestri Kurzemes hercoga galmā". Tajā pirmo reizi piedalīsies deju grupa "Baroka galma balets" un Latvijas baroka mūzikas solisti Kristīne Stumbure (traversflauta), Ligita Spūle (traversflauta), Ainārs Paukšēns (viola da gamba), Vizma Vilsone (vijole) un Lauma Zutere (klavesīns). Deju grupa "Baroka galma balets" dibināta 2001.gadā, tās profesionālie baletdejotāji izpilda gan franču, gan angļu no senajiem deju pierakstiem rekonstruētas baroka dejas, kā arī mākslinieciskās vadītājas Gunas Ezermales horeogrāfijas. Pirms koncerta no pulksten 11 līdz 14 turpat muzejā notiks baroka deju meistarklase, kuru vadīs horeogrāfe un deju pedagoģe Guna Ezermale. Viņa stāstīs par baroka deju vēsturi, dažādiem žanriem, Kurzemes hercoga galma dzīvi un modi. Varēs apgūt franču baroka deju elementus, menuetus, roku kustības, kā arī piecas angļu baroka dejas, kas bija populāras Kurzemes hercogistes laikā. Maksa par baroka deju meistarklasēm – 3 lati.


Briesmas slēpjas tumsā

Liepājā joprojām nav atrisināta tā saucamā melno caurumu problēma. "Kurzemes Vārds" saņēma informāciju, ka vaļēja lietus notekūdens aka ir Ludviķa un F.Brīvzemnieka ielas krustojumā. Salūzusi un daļēji iegrimusi ir restīte arī gūlijai pie iebrauktuves Lielās ielas 12.nama sētā (no Universitātes puses). Joprojām pie nopietna vāka nav tikusi arī komunikāciju aka Radio ielā.

Pašlaik, kad kļūst aizvien tumšāks, bīstamo vietu problēma aktualizējas. Protams, vaļējā lietus notekūdens akā automašīnai ritenis nenolūzīs, taču cilvēks, tumsā to nepamanījis, kāju gan var izmežģīt vai pat salauzt.

Atgādinām liepājniekiem, ka par vaļējām akām un citām bīstamām vietām pilsētā var ziņot ne tikai laikrakstam un Pašvaldības policijai, bet arī pa domes karsto tālruni (63425197).


Skatuve būs gatava 6.novembrī
Daiga Lutere

Turpinās Vecās ostmalas jeb promenādes rekonstrukcijas 4.kārta – nelielas skatuves un amfiteātra veida sēdvietu izbūve. Kā pastāstīja Komunālās pārvaldes tehniskā direktore Dina Kupača, konkursā par tiesībām būvēt šo objektu uzvarēja uzņēmums "Liepājas celtniecības sabiedrība "Būvnieks"" un darbam bija atvēlēti trīs mēneši. Projekts izstrādāts SIA "Projektēšanas birojs "Arhis"", un autors ir Jānis Zvejnieks. Būvdarbu vadītājs Andris Ziemelis informēja, ka darbs objektā jāpabeidz līdz 6.novembrim. Pašlaik notiek koka daļu – sēdekļu sagatavošana un montāža. Šis darbs ir gana sarežģīts un jāveic ļoti precīzi. Nelielais amfiteātris tiks arī apgaismots.