Kurzemes Vārds

06:19 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Ielūkojamies "copmaņu" mānekļu arsenālā
Miks Kuncītis

Patiesībā tagad uzreiz grūti pateikt – priecāties vai, gluži pretēji, bēdāties par to, ka ir rudens, jo par makšķerēšanu patīkamos laika apstākļos nemaz nav ko sapņot un tomēr tieši tagad ir labākais laiks spiningošanai, domājot par tā saucamajām rudens lielajām līdakām.

Copes mači

Jau nākamās nedēļas beigās, 1.novembrī, Ventspils rajona Puzes ezerā notiks makšķerēšanas veikala "Pie Kuzmiča" rīkotās spiningošanas sacensības ("Puzes ezera lielās balvas" izcīņa). Sīkāku informāciju par sacensību norisi var iegūt, zvanot pa tālruni 29877958, kā arī interneta adresē www.raplm.gov.lv. Interesentiem zināšanai derētu bilst, ka, piesakoties sacensībām iepriekš (līdz 27.oktobrim), dalības maksa no vienas personas būs 25 lati, bet vēlāk – 35. Atcerēsimies, ka pirms diviem gadiem šāda veida sacensības rīkoja tepat Liepājas ezerā, bet – kāpēc šoreiz Ventspils pusē? Viens no organizatoriem Sandis Dzenītis pastāstīja, ka Puzes ezerā sarīkot vērienīgas sacensības esot vieglāk, jo tam ir tikai viens apsaimniekotājs (Puzes pagasts), turklāt šī ūdenskrātuve ir zivīm bagāta.

Tā kā tuvojas spiningošanas sacensības un arī tepat Liepājas pusē ir itin aktīvas līdakas, šoreiz centīšos pastāstīt par dažāda veida mānekļiem, jums tikai atliks doties uz tuvāko copes preču veikalu un izvēlēties tīkamāko.

Par vobleriem

Šie mānekļi pieder pie tā saucamā dārgā gala, jo vobleris ir ļoti universāls māneklis – ar to iespējams apgūt praktiski pilnīgi visus dziļumus. Jau izsenis copes mānekļu meistari gatavoja dažādus dzīvo zivtiņu imitējošus mānekļus. Tolaik voblerus visbiežāk gatavoja no koka, taču mūsdienu moderno tehnoloģiju laikā tie izskausti un aizstāti ar dažādiem sakausējumiem. Pašlaik vobleru piedāvājums ir tik plašs un dažāds, ka potenciālajam pircējam, ienākot veikalā un paskatoties uz stendiem, noreibst galva.

Pamatā voblerus varētu iedalīt divās grupās – grimstošajos un peldošajos, taču tiem ir ļoti daudz dažādu specifisku īpašību, kas katra mānekļa spēli padara īpašu atšķirībā no kāda cita. Grimstošie vobleri vairāk domāti dziļiem ūdeņiem, taču jāpatur prātā, ka ir arī tādi vobleri, kas skaitās grimstoši, taču, ja tikko pēc saskarsmes ar ūdens virsmu tos sāk vilkt, tie saglabā iesākto dziļumu un dziļāk neienirst. Arī no dziļuma vobleriem ar lielām mēlēm liela daļa ir peldošie. Tas nozīmē, ka, iemests ūdenī, tas vispirms turas virspusē un, tikai auklu uztinot, sāk strauji ienirt. Neapšaubāmi svarīgs ir attālums starp makšķernieku un mānekli – jo tālāk atlaidīsit vobleri, jo dziļāk tas ienirs.

Bieži vien pārspriež jautājumu par mānekļu krāsu, kurai ir milzīga nozīme, bet tikai līdz aptuveni piecu metru dziļumam. Protams, daudz kas atkarīgs no ūdens dzidruma un laika apstākļiem. Daudziem makšķerniekiem joprojām šķiet, ka galvenais kritērijs ir voblera lielums. Ļoti bieži veikalos, ieraugot milzīgus, ap 30 centimetru garus voblerus, vienam otram copmanim tas izraisa izbrīnu, taču no pieredzes varu teikt, ka arī mazāka izmēra izsalkusi plēsoņa nekādā gadījumā nelaidīs garām savu iespēju.

Šūpiņi un gumijas zivtiņas

Par gumijas zivīm laikam nav daudz ko stāstīt. To daudzkrāsainība ir pasakaina, bet ne visi māk ar tām darboties (piemēram, Liepājas ezerā pašlaik ļoti populāras ir melnas gumijas zivtiņas ar baltu vai zilu vēderu). Te ir nepieciešama ilga pieredze, un to var apgūt tikai praksē. Tāpat visi domājošie copmaņi gumijas zivtiņas lēnām sāk likt sistēmā, kur bez āķa muguras daļā ir vēl arī āķis astē. Tas viss saistīts ar gumijas zivtiņu astu biežo nokošanu. Pietiekami populāri mānekļi ir tā saucamie šūpiņi, kurus arī var iedalīt divās kategorijās. Vieni ir tie, kas tiek ražoti masveidā un atrodami visos copes lietu veikalos, bet otri – tiek pasūtīti individuāli un to cena likumsakarīgi ir mazliet lielāka.