Kurzemes Vārds

17:06 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas

Cer, ka galvojumu pārņems valsts
Dina Belta

Vēl aizvien nav skaidrs, kas pēc novadu izveidošanas notiks ar galvojuma saistībām, kuras, dibinot uzņēmumu "Liepājas RAS" bija jāuzņemas Liepājas Rajona padomei.

Lai pārrunātu šo jautājumu un lai iepazītos ar uzņēmumu, Rajona padomes Reģionālās attīstības komitejas sēde šonedēļ notika atkritumu poligona "Ķīvītes" administrācijas telpās.

Visprātīgākais risinājums būtu, ja Liepājas Rajona padomes galvojuma saistības 1,7 miljonu dolāru lielajam kredītam, kas atkritumu poligona būvei ņemts no Pasaules bankas, pārņemtu valsts. Par to vienisprātis ir gan Liepājas Rajona padomes priekšsēdētājs Aivars Šilis, gan arī uzņēmuma "Liepājas RAS" valdes loceklis Normunds Niedols. Taču līdz šim Finanšu ministrija šādam risinājumam teikusi nē, sacīja A.Šilis. Taču pašlaik tiekot plānota vizīte ministrijā, lai tomēr mēģinātu šo jautājumu tā nokārtot.

Divi pārējie iespējamie risinājumi ir: galvojumu uzņemas vai nu lielākais rajona teritorijā izveidotais novads, vai arī to sadala starp visiem novadiem. To pašvaldības nevēlas, jo galvojamā summa ir pietiekami liela, lai pašvaldības tiktu ierobežotas jaunu kredītu ņemšanā. Līdz ar to tām tiks liegtas attīstības iespējas, uzskata pašvaldību vadītāji.

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma "Liepājas RAS" īpašnieki ir Liepājas pilsētas pašvaldība un Liepājas rajona pašvaldību kopīgs nodibinājums "RAS 30". Drīzumā atkritumu apsaimniekošanas reģionā varētu iekļauties arī Saldus un Skrundas apkārtnes pašvaldības. Taču tā kā šajās pašvaldībās kopā ir apmēram septiņreiz mazāk iedzīvotāju nekā Liepājas reģionā, tad poligona noslogojums nepalielināšoties vairāk nekā par 15 procentiem, skaidroja N.Niedols.

Pašreiz satraukumam par to, ka "Liepājas RAS" nevarētu tikt galā ar sava kredīta atmaksu, neesot nekāda pamata, komitejas locekļus drošināja N.Niedols. Bija paredzēts šogad poligonā pieņemt 60 tūkstošus tonnu atkritumu, deviņu mēnešu laikā pieņemts 41 tūkstotis tonnu. Samazinājums esot skaidrojams ar būvniecības apjomu, tātad arī ar būvniecības atkritumu samazināšanos. Toties krietni pārsniegtas elektrības ražošanas prognozes. Ja šogad bija plānots par elektroenerģiju, kas iegūta no biogāzes, iekasēt 20 tūkstošus latu, tad pašlaik jau iekasēti 140 tūkstoši.

Maksimālais atkritumu apsaimniekošanas tarifs "Ķīvītēs" tagad ir 14,58 lati par tonnu. Taču tas ar laiku pieaugšot.

Kalvenē ietaupa prāvu dotācijas daļu
Viktors Ulberts

Pēc iepirkuma procedūras pabeigšanas valsts piešķirtās naudas izlietošanai Kalvenes Pagasta padomei palikusi pāri prāva naudas summa, tāpēc plānoto piecu objektu vietā tiks sakārtoti septiņi, pastāstīja Kalvenes Pagasta padomes priekšsēdētājs Henrijs Junkarēns.

Arī Kalvenes pašvaldība ir saņēmusi 200 tūkstoš latu lielu dotāciju no Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas, ko paredzēts piešķirt katrai pašvaldībai, kas piekrīt labprātīgi iesaistīties novadu veidošanā. Pirms tam bija jāiesniedz plāni, kā šī nauda tiks lietota. Kalvenes Pagasta padome bija ieplānojusi naudu ieguldīt Kalvenes pamatskolas logu un durvju nomaiņā, speciālas iekārtas iegādei, kas žāvē mitros pamatskolas ēkas mūrus, jumta nomaiņai pagasta Kultūras namam, ielu apgaismojumam Kalvenes centrā, kā arī Pagasta padomes ēkas fasādes remontam un siltināšanai. Kultūras nams jau ir zem jauna jumta, mūru žāvēšanas iekārta uzstādīta, pašlaik norit pagastmājas siltināšanas darbi, un pēc aptuveni divām nedēļām būs gatavs arī centra apgaismojums.

"Mēs apņēmāmies, ka līdz valsts svētkiem viss centrs būs gaišs, un šo apņemšanos pildīsim," sola H.Junkarēns. Ķibele gan iznākusi ar skolas logu nomaiņu. "Logi ir pasūtīti, firma gatava visus darbu veikt, taču tā nevar darbus saskaņot Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā. Cik noprotu, inspekcija vēlas, lai logi, kam viena puse nopuvusi, bet otra kaut cik derīga, tiktu restaurēti. Tad nu jāteic, ka brīžiem tās mūsu inspekcijas arī nevar saprast. Būtu vēl kādi seni baronu laiku logi ar kokgriezumiem, tos varbūt būtu vērts restaurēt. Bet šie ir likti padomju laikos. Tad nu padomājiet, kāda ķēpa būtu restaurēt vecus, sapuvušus padomju laika logus, kuriem vējš pūš cauri visās spraugās. Bet mums vajag, lai bērniem skolā būtu silti," neizpratnē ir H.Junkarēns.

Taču iepriecinoša ziņa ir no Kalvenes pašvaldības veiktās iepirkuma procedūras, kuras rezultātā ieplānotie darbi izmaksāja mazāk, jo tagad būvuzņēmēji prasa mazāku samaksu, nekā, piemēram, pirms gada, kad šie darbi tika plānoti. Tāpēc no 200 tūkstošiem latu pāri palika prāva summa – 90 tūkstoši latu. Tādējādi radās finansējums vēl divām vajadzībām. "Nolēmām, ka pamatskolā tiks nomainīta elektroinstalācija, savukārt telpās, kur senāk atradās uzņēmums "Lattelecom", ierīkosim bērniem vingrošanas zāli," sola H.Junkarēns.


Rucavā būvē "Būvmeistars"

23. oktobra laikrakstā stāstījām par sparīgo būvēšanos, kas patlaban notiek Rucavā, taču informācijā nepareizi ir nosaukta celtniecības firma, kas atjauno bērnudārza ēku. Tur strādā Grobiņas akciju sabiedrība "Būvmeistars", kas ne tikai uzvarēja konkursā, bet rucavnieku ievērību izspelnījās jau ar to, ka pērn īstenoja skolas virtuves rekonstrukcijas projektu un ierīko arī mācību iestādei evakuācijas kāpnes. Atvainojos par kļūdu.