(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Liepājas talanti uzspīd ziemeļos
Andris Sudmalis

Vairākas SK "Liepājas metalurgs" jauniešu komandas sezonas izskaņā sekmīgi piedalījušās laba līmeņa pārbaudes turnīros Helsinkos un Sanktpēterburgā.

Helsinkos metalurgus pārstāvēja Mārtiņa Jaunskalžes 1996.gadā dzimušo puišu komanda, kā arī Aleksandra Stradiņa 1995.gadā dzimušo futbolistu komanda.

Labāk veicās Jaunskalžes audzēkņiem, kuriem nācās pārvarēt negaidīti sīvu mājinieku pretestību. Pirmais mačs metalurgiem snieguma ziņā kļuva par vājāko turnīrā – 0:0 pret igauņu "Nomme", tad sekoja uzvara ar 2:1 pret turnīra mājiniekiem, HIK futbolistiem, 2:0 pret citu Somijas vienību "Futura" un 3:0 pret Tartu "Tammeka" no Igaunijas. Cīņā par uzvaru turnīrā izšķirošais bija pēdējais mačs, kurā liepājnieki tikās ar vienu no vadošajām Somijas komandām – "Honka". Mūsējiem galvenās balvas iegūšanai pietika ar neizšķirtu, kas arī tika izcīnīts – 2:2.

Atzīstami cīnījās arī Aleksandra Stradiņa gadu vecākie audzēkņi. Pirmajā mačā tikai HJK vārtsargs liedza metalurgiem uzvarēt pārliecinošāk nekā ar 1:0, otrajā mačā 4:0 pret komandu "Honka", tad auksta duša pret HiK no Kopenhāgenas – 1:6, kam sekoja iespaidīgs pārsvars, bet minimāla uzvara ar 1:0 pret Tartu "Tammeka". Arī šās vecuma grupas turnīrā izšķirošs bija pēdējais mačs, kurā uzvarot mūsējie uzvarētu arī turnīrā, bet zaudējums liepājniekus atstātu bez godalgām. Metalurgi izvirzījās vadībā, varēja palielināt pārsvaru, bet racionālie somi realizēja divus vārtu gūšanas momentus pēc piespēlēm no flangiem un uzvarēja ar 2:1, izcīnot pirmo vietu turnīrā, savukārt Liepājas puikām nācās samierināties ar 4.vietu.

Ar savu otro komandu – 1997.gadā dzimušajiem zēniem –Mārtiņš Jaunskalže nupat ir atgriezies no turnīra "Jaunie talanti", kas norisinājās Sanktpēterburgā. Konkurence mūsējiem bija gana iespaidīga – starp 16 komandām bija Maskavas un Sanktpēterburgas vadošās komandas – attiecīgi "Lokomotiv" un "Zenit", arī Romāna Abramoviča sponsorētā Toljati Futbola akadēmijas komanda. Krievijas ziemeļu galvaspilsētā notiekošās sacensības ir tik prestižas, ka, piemēram, Novosibirskas komandai nokļūšana uz to nebija šķērslis pat ceļā pavadāmās 60 stundas.

Mārtiņš Jaunskalže stāsta – ja pērn ar 1996.gadā dzimušajiem puikām izdevās aizkļūt līdz pusfinālam, pārsvarā spēlējot no aizsardzības, tad šogad ar 1997.gadagājuma futbolistiem piekopta cita taktika.

Metalurgi centušies laukumā darboties agresīvi un lielāko uzmanību pievērst uzbrukumam, kas arī izdevies. Par nopietniem šķēršļiem apakšgrupā nekļuva ne Minskas un Kijevas "Dynamo", ne Igaunijas "Alko", un mūsējie kvalificējās ceturtdaļfinālam, kurā ar 5:0 sagrāva citu Minskas vienību – "Zvezda". Krietni grūtāk liepājniekiem pusfinālā klājās pret "Zenit", kas pēc pirmā puslaika bija vadībā ar 2:1, bet pēc pārtraukuma metalurgi atkal apliecināja, ka sekmīgi prot darboties uzbrukumā, uzvarot ar 3:2.

Mazliet pārsteidzoši, bet finālā mūsējo pretinieki bija nevis "Lokomotiv", bet Toltjati FA audzēkņi. Lielā mērā žiguļa dzimtenes komandu tik tālu aizvilka vārtsargs, kuru finālā bija problēmas pārspēt arī metalurgiem – pamatlaiks beidzās neizšķirti 0:0, bet pendelēs "Liepājas metalurgs" zaudēja ar 2:4.

Par turnīra rezultatīvāko spēlētāju ar sešiem gūtajiem vārtiem kļuva liepājnieks Mārtiņš Ķigurs.

Pagarina zaudējumu sēriju

Baltkrievijas atklātā čempionāta kļūdām bagātā spēlē SK "Liepājas metalurgs" hokejisti vakar izbraukumā zaudēja kaimiņvalsts čempionvienībai – Minskas "Keramin".

"Keramin" – "Liepājas metalurgs" 5:3 (3:0, 1:1, 1:2).
Minska, 26.oktobris. 700 skatītāju.
Tiesneši: S.Bervenskis, V.Rufs, V.Gocuļa.
Vārti: 13:49 Stasjs (Gļebovs) – 1:0. 15:36 Permjakovs (Igošins) – 2:0 (vair.). 16:03 Mihailovs (Stasjs) – 3:0. 26:07 Āboliņš (Oļhovcevs) – 3:1 (maz.). 39:38 Semočkins (Mihailovs) – 4:1. 48:07 Andrjušenko (Koviršins, Gļebovs) – 5:1. 50:33 Skvorcovs (Brahmanis, Tjoluškins) – 5:2. 50:30 Čirkovs (Mihailovs, Brahmanis) – 5:3 (vair.).

Metieni: 26 (11+9+6) – 26 (12+6+8).
Sodi: 16 (4+4+8) – 16 (4+6+6).
Vārtsargi: Karpikovs – Žabotinskis, Legzda (no 20:00).
Labākie spēlētāji: Stasjs, Mihailovs – Skvorcovs.

Kopš metalurgu spēles Minskā pret vietējo komandu "Junostj" interese par liepājniekiem Baltkrievijas galvaspilsētā nav mazinājusies, un arī vakardienas spēli pret "Keramin" tiešraidē demonstrēja telekanāls "Lad".

Metalurgus acīmredzot tik ļoti bija aizvainojis zaudējums piektdien Bobruiskas komandai "Šiņņik", ka mūsējie līdz ar mača sākumu strauji metās uz priekšu. Viesu aktivitāte keramiķiem sagādāja nopietnas grūtības, un mūsējie tika apturēti vienīgi ar noteikumu pārkāpumu. Pirmajā vairākumā teicami darbojās liepājnieku ceturtā maiņa, kas gandrīz visu vairākumu pavadīja sāncenšu zonā, nekautrējoties arī bīstami mest pa vārtiem.

Pavērsienu mačā radīja laukuma saimnieku jaunais uzbrucējs Stasjs, kas ir KHL kluba Minskas "Dinamo" spēlētājs, bet pusotru mēnesi ārstēja savainojumu un tagad ir nosūtīts uz "Keramin", kas ir dinamiešu fārmklubs. Viņš gan pats guva vārtus, gan asistēja partnerim, bet vēl vienu ripu laukuma saimnieki guva, spēlējot vairākumā – divarpus minūtēs 3:0 "Keramin" labā.

Perioda izskaņā viena vīra pārsvaru vēlreiz ieguva arī liepājnieki, kas uzbruka aktīvi, bet pie vārtu guvuma netika. Tiesa, 22 sekunžu vairākums mūsējiem bija arī otrās trešdaļas sākumā. Pēc pārtraukuma Žabotinski vārtos nomainīja Legzda, bet metalurgi aizsardzībā darbojās daudz apņēmīgāk, liedzot minskiešiem radīt bīstamus vārtu gūšanas momentus. Perioda vidū metalurgi sekmīgi aizstāvējās mazākumā, Oļhovcevs pārtvēra ripu, aizslidināja to aiz sāncenšu vārtiem, kur ripu uztvēra Āboliņš, kas pēc mirkļa ar precīzu metienu tuvajā stūrī samazināja laukuma saimnieku pārsvaru.

Trešdaļu noslēgt savā labā metalurgiem liedza pašu kļūda – Kniksts pie laukuma apmales cīkstējās ar mājinieku Mihailovu, bet tā vietā, lai izraidītu ripu gar bortu, viņš nolēma izmest to pa zonas vidu, kur naskākais bija Semočkins – 22 sekundes līdz pārtraukumam "Keramin" atjaunoja trīs ripu pārsvaru.

Pēdējo periodu mūsējiem tomēr izdevās noslēgt savā labā, bet saasināt cīņas gaitu nesanāca. Trešdaļas vidū Tjoluškins izlaida pa labo bortu savu sedzamo Gļebovu, kurš uzmeta uz vārtiem, kur ripu pielaboja Andrjušenko. Ieguvuši pārliecinošu pārsvaru 5:1, mājinieki nomierinājās, bet liepājnieki tieši pretēji – nolēma nodemonstrēt gribasspēku. Tieši šī rakstura īpašība lielā mērā ļāva Skvorcovam gūt savus pirmos vārtus BAČ, iestumjot ripu vārtos pēc Brahmaņa metiena.

Tā vien šķiet, ka Mihailovam ļoti patīk izkauties Minskā, un šoreiz viņa oponents bija mača galvenais varonis Stasjs, kurš pēc dūru vicināšanas saņēma sešu minūšu sodu. Vairākums liepājniekiem palīdzēja spēli noslēgt ar samērā cienījamu rezultātu – 3:5. Pusminūti līdz beigām Karpikovu ar plaukstas metienu pārspēja Čirkovs.

Zaudējumu sēriju (četras neveiksmes pēc kārtas) metalurgi Liepājā raudzīs pārtraukt ceturtdien pulksten 18.30, kad tiksies ar komandu "Vitebsk".

Komentāri

Vladimirs Golubovičs ("Liepājas metalurgs"):
– Šī bija abpusēju kļūdu spēle, un domāju, ka arī mans kolēģis pretinieku nav sajūsmā par maču. Mēs kļūdījāmies biežāk, it īpaši aizsardzībā, un lielāko daļu no zaudētajiem vārtiem atvedām paši sev.

Andrejs Gusovs ("Keramin"):
– Mēs diezgan labi sākām, vissekmīgāk darbojoties pirmā perioda otrajā daļā. Tad laikam izpaudās mūsu mentalitāte – pārāk agri nomierinājāmies, sākās smaga cīņa ar daudzām kļūdām. Savā komandā varu izcelt ceturto virknējumu, kurā spēlē gados jauni hokejisti ar Stasju priekšgalā.

Viedokļa radīšana

Dažādu Latvijas telekanālu šovos slavenības, kas mēģina dziedāt, tiek sauktas par talantiem, kas nedēļu no nedēļas aizvien uzlabo savu sniegumu, lai gan klusībā visi saprot, ka būtu labāk, ja šie sabiedrības krējuma pārstāvji turētos tālāk no skatuves. Iznāk, ka popularitātei nemaz nav vajadzīga kvalitāte, pietiek ar to, ko apgalvo mediji.

Vai cilvēkiem pietiek ar to, ka kāds izvēlas viņu vietā? Pieļauju, ka daudzi to nemaz neapzinās, līdz ar to – jā, pietiek gan. Pietiek arī ar to, ka katru dienu sporta ziņās stāsta par basketbolu kā nacionālo sporta veidu, pievieno labu iesaiņojumu (kvalitatīvu arēnu, servisu, arī pašu spēli), pievieno rakstus glancētos žurnālos, un, lūk – sabiedrības attieksme ir radīta.

Vai tuvākajā laikā pa īstam sāksies cīņa par skatītāju mīlestību arī Liepājā? Ja viss turpināsies kā līdz šim, tad prognozēju, ka nē. Lai gan daži bikli un šķietami pašsaprotami mēģinājumi bijuši gan iepriekš, gan atkal vērojami šogad, nav pārliecības par to, ka Liepājā daudzi sporta funkcionāri ir apzinājušies elementārāko patiesību – labāk, lai uz spēli atnāk 2000 skatītāju par vienu latu, nekā 1000 par diviem.

Latvijas profesionālajā sportā ar snieguma kvalitāti bieži vien ir līdzīgi, kā ar zvaigžņu nokrišņiem TV ekrānos, tikai viņu vērtējums ir objektīvāks, līdz ar to nereti arī mazāk glaimojošs.

Nezinu, varbūt jau pārlieku esam pieraduši pie amerikāniskā uzskata par to, ka galvenais ir ticēt sev, censties ko darīt un par to vien saņemt atzinību. Varbūt tā būtu izskaidrojama dažreiz nesaprotami asā klubu reakcija uz kritiku preses slejās?

Piemēram, daļēji par Liepājas iedzīvotāju līdzekļiem uzturētā basketbola kluba "Liepājas lauvas" vadītāji nesen aizlieguši spēlētājiem kontaktēties ar preses pārstāvjiem. Šādas situācijas Liepājā varbūt arī ir retums, bet pasaules praksē ir teju vai ikdienišķa parādība, bet, ja šāds aizliegums nav pretrunā ar čempionātu nolikumiem, tad amatpersonām ir visas tiesības šādi rīkoties. Un ja vēl kluba vadītāju rokās ir sviras, ar kurām pa tiešo informēt līdzjutējus, tad viss ir kārtībā.

Diemžēl šajā ziņā ar lieliem panākumiem īsti nevar palepoties gandrīz neviens Liepājas sporta klubs. Runa, protams, ir par pašu sporta organizāciju medijiem, respektīvi – par interneta mājaslapām. Tās pašas lauvas globālajā tīmeklī vēl snauž – informācija par spēlētājiem aizkavējusies iepriekšējā sezonā, pēdējais jaunums vēsta, ka "Līvu alus" atkal atbalstīs mūsu pilsētas basketbolu, bet spēles tuvākajā laikā nav paredzētas...

Dizaina ziņā mazāk pievilcīga ir SK "Liepājas metalurgs" weblapa, toties metalurgi samērā operatīvi informē par aizvadītajām un gaidāmajām spēlēm, bez tam neizmirstot arī kluba jauniešus. Galvastiesu pārāks par citiem Liepājas klubiem interneta apgūšanā jau izsenis bijis florbola klubs "Kurši", kas savas mājaslapas izveidošanā vadījies pēc žanra labākajiem paraugiem.

Pirmajā kārtā bez problēmām

Anastasija Sevastova bez problēmām pārvarējusi Bratislavas "Challenger" sērijas tenisa turnīra pirmo kārtu.

Anastasija ir viena no galvenajām pretendentēm uz iekļūšanu pamatsacensībās un kvalifikācijā izsēta ar otro numuru. Liepājnieces pirmā pretiniece Slovākijas galvaspilsētā bija mājiniece Dajana Kongradova, kurai Anastasija nedeva nekādas cerības – mūsējā bija pārāka ar 6:0, 6:0.

Kvalifikācijas turnīra otrajā kārtā A.Sevastovai, kas WTA rangā atrodas 191.vietā, būs jāsacenšas ar francūzieti Stefāniju Vongsutī (379.pozīcija pasaules rangā).

Pieveic vefiņa jauno maiņu
Miks Kuncītis

Latvijas Basketbola līgas otrajā divīzijā otro uzvaru trīs spēlēs izcīnījis BK "Liepājas papīrs", kas savā laukumā ar 97:89 (30:20, 24:25, 23:19, 20:25) pārspēja "Rīgas" basketbolistus.

Spēles pirmās desmit minūtes cīņā ar kluba "VEF/Rīga" fārmklubu liepājnieki aizvadīja veiksmīgi, īpaši gribētos izcelt Arti Ati, kurš mūsu komandā uzņēmās līdera lomu un vēlreiz apliecināja, ka ne velti šosezon ir nonācis "Liepājas lauvu" redzeslokā. Jāteic, ka mājinieku pārsvars, sākoties otrajai ceturtdaļai, varēja būt lielāks par desmit punktiem, ja vien viesi nebūt realizējuši ļoti sarežģītu tālmetienu pēdējās sekundē. Šis trejacis gan mūsu basketbolistus nesamulsināja un arī turpinājumā augumā raženākie un gados vecākie liepājnieki kontrolēja spēles gaitu. Tiesa, iegūt ievērojamāku pārsvaru Induļa Možeika vadītajiem basketbolistiem neizdevās, taču tik un tā cīņas gaitā ne reizi neradās sajūta, ka BK "Liepājas papīrs" šo maču varētu arī zaudēt. Rezultatīvākie mūsējo rindās bija Artis Ate ar 23 gūtiem punktiem un Mareks Mejeris ar 21, bet pa 16 sameta Kristaps Frīdenbergs un Artūrs Freimanis.

Trešdien BK "Liepājas papīrs" izbraukumā spēkosies ar valmieriešiem.