Kurzemes Vārds

03:02 Otrdiena, 23. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Dzērājšoferu apturēšana svarīgāka par vestēm
Madars Kleinbergs,
Liepājas PRPP Ceļu policijas priekšnieks

Intervijā Latvijas radio Ceļu policijas priekšnieks Edmunds Zivtiņš nāca klajā ar informāciju par vairākiem jauninājumiem satiksmes noteikumos. Turpmāk arī Latvijā būs norma, ka automašīnā jābūt atstarojošam elementam – vestei, lai, izkāpjot no automašīnas, piemēram, remontēt to, šoferis būtu pamanāms. Tāpat tiesību aktos iecerēti grozījumi, ka velosipēdistiem diennakts tumšajā laikā jānēsā atstarojoša veste. Par tās nepieciešamību pilnīgi piekrītu, jo mūspusē vien bijuši vairāki gadījumi, kad velosipēdisti cieš tikai tādēļ, ka viņi nav bijuši redzami.

Gatavo arī likumu grozījumus, kas paredz stingrākus sodus par braukšanu reibumā. Ja autovadītājam konstatēs vairāk nekā 1,5 promiles alkohola organismā, paredzēts piemērot naudassodu 5000 latu apmērā un administratīvo arestu līdz 15 diennaktīm, kā arī atņemt tiesības uz mūžu.

Runājot par dzērājšoferiem, man gribas teikt, ka jāpadomā par pieļaujamo promiļu daudzumu. Vajadzētu piemērot normu, ka Latvijā nav pieļaujamas nekādas promiles, t.i., 0 promiles. Atkristu diskusijas par to, cik varu vai drīkstu iedzert. Daudzi balansē uz naža asmens, iedzer kādu glāzi un spriedelē, ka no vienas glāzes nekas jau nebūs. Ja noteiktu, ka Latvijā nav pieļaujams, ka alkohola saturs izelpotajā gaisā pārsniedz 0 promiles, daudzi neriskētu iedzert ne grama. Bet, ja tomēr pieķertu braucam dzērumā, tad vajadzētu izmaiņas sadaļā par administratīvo arestu. To vajadzētu palielināt – kaut vai 30 diennaktis. Turklāt šis sods būtu jāpiemēro tūlīt pēc vadītāja aizturēšanas. Pašlaik ir situācija, ka dzērājšoferis pēc protokola noformēšanas tiek palaists. Konkrētā datumā viņam jābūt tiesas sēdē, kur piemēro arestu, uz kuru jāierodas labprātīgi. Ir iespēja darba vietā noformēt slimības lapu vai kā citādi izkārtot brīvdienas, lai izciestu administratīvo arestu, darba devējam par to neko nenojaušot.

Protams, jāpieņem radikāli lēmumi, un naudassods 5000 latu apmērā ir viens no tiem. Tiesību atņemšana uz mūžu arī ir radikāls lēmums, jo diemžēl mūsu ne visai saprotošā tauta nav ņēmusi vērā esošos bargos sodus. Tāpēc jādomā, kā rīkoties tālāk, lai mēs, mūsu bērni, ģimenes varētu pārvietoties droši. Būt pārliecināti, ka negadīsimies ceļā kādam, kurš izdzēš nevainīgu cilvēku dzīvības, braucot reibumā. Jo diemžēl ir tādi, kuriem par iepriekšminētiem pārkāpumiem tiesības atņemtas atkārtoti, dažam pat trīs reizes. Kā redzams, no kļūdām nemācās. Acīmredzot kaut kas nav kārtībā ar cilvēku galvām. Jāārstē sabiedrība kopumā, ko esam jau darījuši, rīkojot kampaņas, kā saka, lejot ar karotīti mutē: tā nedrīkst darīt, jo tad būs slikti. Diemžēl viens otrs tikai pasmejas un dzerstās tālāk.