Kurzemes Vārds

04:29 Pirmdiena, 16. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aiziesim!

"Letonikas" lasījumi – valsts jubilejai un jaunās ortogrāfijas 100 gadiem

Liepājas Universitātes aktu zālē 30.oktobrī pulksten 15 notiks valsts pētījumu programmas "Letonika" lasījumi, kas veltīti Latvijas Republikas proklamēšanas 90.gadadienai un latviešu jaunās ortogrāfijas 100.gadskārtai. Tos apmeklēt aicināts ikviens interesents. Pasākumā ar lasījumiem piedalīsies divi Latvijas Zinātņu akadēmijas un divi Liepājas Universitātes pētnieki. LiepU lasījumos pārstāvēs Mūzikas katedras profesore Zane Gailīte un Socioloģisko pētījumu centra vadītājs Arturs Medveckis. Z.Gailīte ilgstoši pēta Liepājas muzikālās dzīves vēsturi, viņa iepazīstinās ar atklājumiem par Liepājas muzikālo biedrību būtību un garu 19.gadsimta otrajā pusē. A.Medveckis lasījumā parādīs, kā indivīda dzīvesstāsts atklāj svarīgus notikumus Latvijas vēsturē. LZA akadēmiķis Tālavs Jundzis pēta Latvijas neatkarības atgūšanas procesus 20.gadsimta beigās salīdzinājumā ar neatkarīgas Latvijas valsts tapšanu 20.gadsimta sākumā. LZA akadēmiķe Ilga Jansone iepazīstinās ar latviešu valodas jaunās rakstības tapšanu un priekšvēsturi.

Mocarts un Paganini palīdz pieklauvēt dvēselei

Atsākas populārais literāri muzikālo pēcpusdienu cikls "Pieklauvē dvēselei". 29.oktobrī pulksten 17 iecerēts sarīkojums Vācu un latviešu tikšanās centrā Stendera ielā. Dzeju par rudens tēmu lasīs Liepājas literātu un radošo mūziķu kluba "Helikons" literāti, muzicēs Ivetas Gailišas studijas "Skani" dalībnieki. Ir padomāts par noskaņas radīšanu – studijas "Skani" dalībnieki būs tērpušies renesanses laika tērpos. Flautistu ansamblis atskaņos Mocarta un Paganini mūziku. Ģitāristi ir sagatavojuši muzikālus skaņdarbus no teātra izrādēm. Kulminācija būs R.Kaupera veltījuma Latvijai "Mana dziesma" atskaņojums. Uz sarīkojumu aicināti visi interesenti, viņi rosināti paņemt līdzi kādu savu sirds darbiņu, kas tapis brīvajā laikā.

Klasiķu dzeja V.Ķuzes kafejnīcā

Liepājas literātu un radošo mūziķu klubs "Helikons" turpina rīkot muzikāli literārās pēcpusdienas "Latviešu dzejas klasiķi". 30.oktobrī pulksten 18 grāmatnīcas "Valters un Rapa" V.Ķuzes kafejnīcā notiks sarīkojums, kurš būs veltīts Birutas Skujenieces 125.gadu jubilejai un kurā skanēs gan viņas, gan Jāņa Sudrabkalna dzeja. Vārsmas lasīs Aivars Zuzāns un radio "SWH" Liepājas studijas ziņu redaktore Indra Grase, par muzikālo fonu rūpēsies Ieva Birule, Andris Kristons, Edmunds Talalass, Dace Milzere. Visu kopā savīs Irma Markopa un Ērika Birzkopa.

Ēriks Vilsons iepazīstina ar savu jauno lugu

Rudens iegājis savā finiša taisnē, un atkal atsākti Centrālās zinātniskās bibliotēkas, Rakstnieku savienības Liepājas nodaļas un Dramaturgu ģildes kopā ar Liepājas Universitāti organizētais cikls "Dramaturģijas lasījumi". CZB direktores vietniece Aina Krauče informējusi, ka šī cikla klausītājiem pirmajiem bijusi iespēja iepazīties ar autoru jaunākajām sarakstītajām, bet vēl teātros neiestudētajām lugām. Ceturtdien, 30.oktobrī, pulksten 17 savu jaunāko lugu "Pīles lidojums klusumā" piedāvā Ēriks Vilsons. Interesanti, ka šī luga autoram tapusi pēc Nacionālā teātra pasūtījuma, kas to uzņems savā repertuārā. Ēriks pats par savu lugu sacījis: "Sākumā bija vārds, un šis vārds bija Maksims Gorkijs. Viņa nepabeigtā luga "Jakovs Bogomolovs". Pareizāk būtu teikt, viens dialogs, no kura radās ideja, bet no tās – luga "Pīles lidojums klusumā". Luga ir par dzīvi, par ilūzijām, par meliem un krāpšanu, par meliem un piedošanu, mīlestību, par dubļiem un zvaigznēm, par zvaigznēm, uz kurām tiekties." Lugas tēlos iejutīsies pats autors.