Kurzemes Vārds

01:39 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Pētījumi saņem atzinību

Rīgā, Okupācijas muzejā, notika zinātniski pētnieciskie lasījumi. Tajos piedalījās konkursa "Tu esi Latvija" cikla "Izzini Latviju" vietējā mēroga – skolas, pilsētas, rajona posma – uzvarētāji. Liepāju pārstāvēja trīs skolnieces. Liene Lēvalde no 1.ģimnāzijas un Linda Demitere no 6.vidusskolas iepazīstināja klausītājus un vērtētājus ar savas dzimtas vēstures lappusēm. 1.ģimnāzijas audzēknes Lauras Lazdupas pētījums arī skāra cilvēka dzīves peripetijas laikmetu griežos. Vērtētāji ļoti atzinīgi novērtēja Lauras pētījumu. Katra Liepājas skolniece saņēma Atzinības rakstu.

Sadarbojas ar Kultūras pārvaldi

Liepājas nevalsts organizācijas un Kultūras pārvalde sākušas organizēt kopējus pasākumus. NVO centrā notikušā pirmā pasākuma idejas autori bija 2.oktobra diskusijas "Sadarbība starp pašvaldību un NVO, NVO – NVO" kultūras darba grupas dalībnieki. Uz sarunu ieradās Kultūras pārvaldes vadītāja Lelde Vīksna, Kultūrpolitikas nodaļas vadītāja Dace Bluķe un kultūras projektu vadītājs Kaspars Vecvagars. NVO cilvēki tika iepazīstināti ar 2009.gada kultūras aktivitāšu plānu un nevalsts organizāciju iespējām līdzdarboties. Jau 5.novembrī no pulksten 16 līdz 17, NVO centrā notiks informatīvs seminārs par Kultūras pārvaldes projektu konkursa finansējuma piešķiršanas nosacījumiem, prioritātēm 2009.gada janvārim, februārim, martam, bet 13.novembrī no pulksten 16 līdz 18 turpat paredzēta radoša darba grupas tikšanās, kurā nevalsts organizācijas, kuras vēlas piedalīties Liepājas 384.dzimšanas dienas pasākumos, varēs nākt klajā ar saviem ierosinājumiem.

Lai varētu jau laikus informēt Kultūras pārvaldes speciālistus par nevalsts organizāciju piedāvājumiem (dziedāšanu, dejošanu, jaunrades darbnīcām u.c.) un darba grupa varētu raiti strādāt, visām kultūras, mazākumtautību un citām ieinteresētām biedrībām līdz 5.novembrim jāiesūta savi priekšlikumi un jāapstiprina vēlēšanās piedalīties šajā darba grupā, rakstot uz e-pastu: [email protected] vai zvanot pa tālruni 63427500 vai 25985882. Diskusija ar Kultūras pārvaldes darbiniekiem aizsāk tikšanās ciklu, kurā Liepājas NVO centrs pirmdienās no pulksten 16 līdz 17 tiksies arī ar citiem Liepājas domes pārstāvjiem. 3.novembrī uz sarunu par 2009.gada darbības plānu aicināta Sabiedrības veselības daļas vadītāja Ineta Stadgale, bet 10.novembrī 2009.gadā plānotās aktivitātes pārrunās ar eksperti NVO un sabiedrības integrācijas lietās Brigitu Dreiži.

Nākamā tiesas sēde – janvārī

Kurzemes Apgabaltiesā vajadzēja turpināt izskatīt jau divas reizes atlikto lietu par 2006.gada jūlijā sagrauto Karostas tiltu. Lietas izskatīšanu atlika jau trešo reizi, t.i., līdz nākamā gada 27.janvārim, jo prasītāja – Liepājas Speciālās ekonomiskā zonas pārvalde – palielinājusi prasību no 1768537,16 latiem līdz 4104954,24 latiem. To uzzinājām Kurzemes Apgabaltiesā. Liepājas SEZ pārvaldes pārstāve Jana Frīdmane tiesā paskaidrojusi, ka prasības summa palielināta tāpēc, ka palielinājušās iepriekš prognozētās Karostas tilta atjaunošanas izmaksas. Procesa atlikšana un garais termiņš nepieciešams, lai atbildētāja puse iepazītos ar iesniegtajiem papildinājumiem. Prasītājs lietā par zaudējumu piedziņu ir Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvalde, bet atbildētājs – "Clan Marine LTD" un AAS "Ingosstrakh" kā trešā persona atbildētāja pusē.

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka pirms diviem gadiem 12.jūlijā Liepājas ostā, Karostas kanālā, ar Gruzijas karogu peldošais tankkuģis "Anna" ieskrēja vēsturiskā Kalpaka tilta ziemeļu daļā un to sadragāja. Karostas tilts projektēts 1903.gadā, uzbūvēts un ekspluatācijā nodots 1906.gadā.

Neliela rokasgrāmata nopietniem pētniekiem
Daina Meistere

Liepājas Universitātes izdevniecība "LiePA" iespiedusi grāmatu "Izpētes materiāla vākšana sociolingvistikā. Metodiski norādījumi". Grāmatas autore ir Liepājas Universitātes Latviešu valodas katedras asociētā profesore Linda Lauze. Izdevums vērtīgs ar to, ka pirmo reizi izdoti metodiski norādījumi sociolingvistikas jomā. Grāmata tapusi sadarbībā ar Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūtu un izdota ar valsts pētījumu programmas "Letonika: pētījumi par vēsturi, valodu un kultūru" un Liepājas Universitātes finansiālu atbalstu. Autore pastāstīja, ka tā būs noderīga studentiem, rakstot kursa, bakalaura vai maģistra darbu, pedagogiem un pat skolēniem, strādājot pie zinātniski pētniecisko darbu tēmām. Jo izveidota, lai būtu vienkārši uztverama. Linda Lauze materiāla veidošanā balstījusies uz savu praktisko pieredzi, kā arī izmantojusi gan latviešu sociolingvistu, gan ārzemju pētnieku atzinumus. Grāmatu var iegādāties Liepājas Universitātes kioskā, kā arī Latvijas Universitātē.

 

Siltināšana pabeigta

Dzīvokļu biedrībai Siguldas ielā 21 izdevies pabeigt savas 42 dzīvokļu mājas siltināšanu pirms apkures sākuma. Dažus citus renovācijas darbus šeit paveica jau pērn. Tagad vēl vajag labiekārtot mājas apkārtni. Biedrības priekšsēdētājs Sergejs Abrosimovs teica, ka tuvākajā laikā ar Pilsētas domes atbalstu viņš īpašā preses konferencē interesentiem pastāstīšot, kā šajā objektā risinātas visas problēmas. Piedalīšoties arī pārstāvji no bankas, kas finansējusi darbus. Līdzīga pasākuma vēl nav bijis nevienā mājā, kas ieguvusi patstāvību, bet runa ir tieši par pieredzes nodošanu citām biedrībām.

Liek jaunus kabeļus

Tā kā Lielās ielas 4.namā notiek ēkas vērienīga rekonstrukcija, tas ir manāms arī apkārtējās ielās. Nesen Pasta ielā bija izrakta tranšeja, lai ieguldītu ūdensvada un kanalizācijas pievadus Lielās ielas 4.mājai. Tagad uzņēmums "Liepājas energomontāža" no Pasta ielas līdz Lielās ielas 12.nama pagalmam izracis savas tranšejas, kurās liks jaunus, jaudīgākus kabeļus rekonstruējamās ēkas vajadzībām. Uzņēmumā "Liepājas energomontāža" uzzinājām, ka tranšejām jābūt aizbērtām un ielas segumam atjaunotam nākamās nedēļas laikā. Paredzēts, ka ēka Lielajā ielā 4 būs gatava šā gada nogalē. Tajā atradīsies Administratīvā tiesa, biroji, veikali.

"Piejūras slimnīcā" jauns kompjūtertomogrāfs
Kristīne Pastore

"Piejūras slimnīcā" ir uzstādīts jauns, 2006.gadā ražots kompjūtertomogrāfs. Tas atvieglos darbu mediķiem, būs arī daudz saudzējošāks pacientiem nekā vecais, ar to strādājot īsāks būs izmeklējuma ilgums.

Iepriekšējais slimnīcas kompjūtertomogrāfs bija ražots 1987.gadā un, kā sacīja slimnīcas Radioloģijas nodaļas vadītāja Svetlana Beļakoviča, izmeklējumi ar to ilguši gandrīz stundu. "Tie bija mokoši pacientiem," piebilda radiologa asistentes Solvita Naidenko un Ilona Lūsēna, kas strādās ar jauno aparatūru. Ar to izmeklējumus veiks gan Onkoloģijas, gan Psihiatrijas klīnikas pacientiem. Tādējādi, sacīja Onkoloģijas klīnikas vadītāja Anna Krilova, aparatūra darbosies ar pilnu noslodzi, jo Onkoloģijas klīnikas apkalpes zonā vien ir 8 tūkstoši pacientu ar ļaundabīgajiem audzējiem, un tieši kompjūtertomogrāfijas metode ir tā, ar kuru veiksmīgi seko pacienta stāvoklim, lai redzētu, vai ļaundabīgais process neizplatās tālāk, kā arī šī metode ir nepieciešama staru terapijā. Tāpat kompjūtertomogrāfiskā izmeklēšana ir ļoti vajadzīga psihiatrijas slimniekiem, piebilda šīs klīnikas vadītājs Imants Strolis. Valdē notikšot arī pārrunas, vai nepagarināt nodaļas darba laiku un nepieņemt ambulatoros pacientus ar ģimenes ārsta norīkojumu. A.Krilova arī uzsvēra, ka pašlaik izmeklēšanas iekārtas ir tiktāl digitalizētas, lai izmeklējumu rezultātus varētu nosūtīt arī speciālistiem uz citām klīnikām.

 

Kā iztērēt 100 latu?

Vakar tirdzniecības centrā "Ostmala" atklāja bērnu zīmējumu izstādi. Tajā ir labākie darbi, kas iesūtīti biedrības "Naudas plānošanas centrs" un "GE Money Bank" organizētajam zīmējumu konkursam "Kā gudri iztērēt 100 latu". Galveno balvu – 100 latu – Kurzemes zonā saņēma Dāvis Mežzīle. Lai piedalītos konkursā, skolēniem bija jāuzzīmē savs redzējums par tematu "Kā gudri iztērēt 100 latu". Zīmējumam bija jāpievieno apraksts – pamatojums, kādēļ par atvēlēto summu bērns izraudzījies tieši šīs lietas. Lai noteiktu gudrākos veidus, kā tērēt 100 latu, iesniegtos darbus vērtēja kompetenta žūrija, kuras sastāvā bija praktizējoši psihologi, Izglītības satura un eksaminācijas centra, Naudas plānošanas centra un "GE Money Bank" pārstāvji. Izvērtējot visus zīmējumus un to aprakstus, konkursa komisija izvirzīja 10 finālistus, no kuriem žūrija balsojumā noteica katra reģiona labāko darbu.