Kurzemes Vārds

08:30 Svētdiena, 26. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Saimniecība

Jaunā apkures sezona sagaidīta
Kirils Bobrovs

Jebkurā gadījumā novembris būs aukstāks par oktobri. Un jautājums par apkures uzsākšanu atkal kļuvis aktuāls. Atkal ir par ko padomāt. Jo vairāk tādēļ, ka šādā sfērā šis tas tomēr mainās. Ne tikai cenas. Un, kā parasti, rodas daždažādi āķīgi jautājumi. Tomēr reizēm tie paliek neatbildēti.

Siltums: gribēt un negribēt

Gluži nevietā bija dažu mūsu lasītāju replikas, kuri pauda sašutumu vēl pagājušā mēneša vidū par to, ka "tik ilgi neizziņo apkures sezonu". Bet kopš tā laika, kad pašvaldība pieņēma šajā sakarībā oficiālus lēmumus, ļoti daudz kas mainījies. Pašlaik tīkli un tehniskās ierīces ļauj uzsākt apkuri jebkurā laikā. Ja nams atrodas kādas namu pārvaldes jurisdikcijā, tad nepieciešams tās lēmums. Vēl vienkāršāk ir tā dēvētajos atdalījušajos namos. No tiem "Liepājas enerģija" pat vairs neprasa nekādus papīrus. Atliek vienīgi piezvanīt un paziņot par vēlmi saņemt siltumu. Dažiem tas bija vēlams agrāk – mājīgumam, bet kaut kur nolēma nogaidīt un ietaupīt, kā tas bija Karostā. Lūdzu! Bez tam vēl namos esošie siltummezgli ļauj saņemt siltumu automātiskā režīmā, atkarībā no āra temperatūras. Bet to, cik patērēts, skaitītājs pēc tam uzrādīs. Lūk, arī viss. Vienīgais nosacījums: tīkliem jābūt uzpildītiem ar ūdeni. Protams, namos, kurus apsaimnieko tur izveidotās biedrības, siltuma piegādē jāiesaista speciālisti, kuri spēj pārbaudīt visu nama iekšējo saimniecību, ja nepieciešams, veikt atgaisošanu vai pārkārtot siltummezgla elektroniskās ierīces. Šāda darba pieredze jau arī ir.

Tam, ka vairāk netiek izsludināta apkures uzsākšana, ir vēl viena svarīga priekšrocība. Visus vienlaikus nodrošināt gluži vienkārši nav iespējams. Pagājušajos gados tam bija vajadzīga vairāk nekā nedēļa. Vispirms apkalpojošo speciālistu trūkuma dēļ. Turklāt trasēs var notikt arī spiediena izmaiņas, kas nozīmē jaunus kavējumus. Pakāpeniski piegādājot siltumu, šādu problēmu nav.

Ko paveica siltumenerģētiķi

Pagājušajā gadā "Liepājas enerģijas" tīklu saimniecības rekonstrukcijai bija labi ekonomiskie rādītāji. Jaunie cauruļvadi un lokālās katlumājas ļāva ievērojami samazināt siltuma zudumus trasēs un gāzes patēriņu. Sasniegtos rādītājus mēs toreiz publicējām. Labi rezultāti gūti arī starp sezonām padarītajos darbos, kaut gan par konkrētajiem skaitļiem varēsim runāt tikai ziemā, pēc datu salīdzināšanas ar pagājušo gadu. Bet izlietoti bija vairāk nekā divi miljoni latu. Turklāt daudz līdzekļu vajadzīgs ielu seguma atjaunošanai pēc cauruļvadu nomaiņas. Tiesa, šā gada rekonstrukcijas programma tiks uzskatīta par pabeigtu tikai pēc pašlaikz montējamā katla nodošanas ekspluatācijā Tukuma ielā 2. Tas ir pēdējais plānotais objekts. Darbus šeit veic Rīgas firma "Energoremonts". Projektu vada bijušais "Liepājas siltuma" darbinieks Pāvels Arsenjans. Montējamā katla jauda ir 20 megavatu.

Plāni nākamajam gadam vēl nav apstiprināti, taču jau zināms, ka tie būs vēl efektīgāki. Investējamām summām ievērojami jāpalielinās. Paredzēts uzsākt darbus koģenerācijas stacijas pirmajā kārtā. Kad tā stāsies darba ierindā, radīsies iespēja pazemināt arī siltuma tarifus uz ražotās elektroenerģijas pārdošanas rēķina. Savas ražošanas efektivitāti "Liepājas enerģija" ceļ arī uz jauno klientu rēķina.

Tarifi un maksājumi

Maksa par gāzi un no tās izrietošā siltumenerģijas maksa pēdējos gados nepārtraukti kāpusi. Pēdējā laikā atsevišķi ekonomisti-optimisti atļāvās spriest pat par to, ka krīzes un naftas cenu krituma dēļ varētu gaidīt zināmu mūsu pašreizējo tarifu pazemināšanos. Kaut gan tam ar grūtībām var ticēt.

Lai cik dīvaini arī būtu, taču pirms apkures uzsākšanas izskanēja jautājumi, cik tad tā izmaksās šoziem. Šis ieradums saglabājies cilvēkos kopš tiem laikiem, kad mēs savus izdevumus skaitījām pēc kvadrātmetriem. Būtu jau laiks to aizmirst, un šādu pārrēķinu izmanto tikai maksas salīdzināšanai dažādos namos vai par dažādiem laikposmiem. Atbilde toties ir visai vienkārša: maksāsim atkarībā no patērētā siltuma apjoma. Tas pirmkārt. Bet otrkārt, patēriņš saistīts ar tā vai cita nama īpatnībām. Ja dzīvoklī ir aukstie griesti, izdevumi būs ievērojami lielāki. Jāsiltina, jāregulē patēriņš, jāekonomē – citu neko nevar ieteikt. Tāpat zināms, ka pie gala sienām vienmēr ir aukstāk.

Uzņēmums "Liepājas enerģija", tāpat kā pagājušajā sezonā, mūsu laikrakstā regulāri publicēs maksu par vienu megavatstundu kārtējam mēnesim, pat ja tā nemainīsies. Pašlaik tā ir 61,29 lati. Tikai šādas publikācijas vienmēr grēko, pieļaujot būtisku un pastāvīgu trūkumu – maksa tajās minēta bez PVN. Reizēm "Liepājas enerģijas" darbinieki norāda, ka ir jāpieskaita nodoklis, kaut gan daļa lasītāju pat nezina, cik tas ir procentos. Mēs ne vienreizi vien esam viņiem to pārmetuši. Nesaprot, iespītējušies. Nesen mūsu laikraksta pielikumā siltumenerģētiķi ievietoja veselu tabulu ar tarifu variantiem – visi skaitļi tur arī izrādījās melīgi, bez PVN. Tas attaisnojams ja nu vienīgi no psiholoģiskā viedokļa – uzņēmuma vadītāji grib parādīt, ka tā pakalpojumi ir nedaudz lētāki. Jūs, sak, vainojiet valsti, kas ieviesusi nodokli. Kaut gan tā maksātājs šajā gadījumā ir tieši uzņēmums, nevis parastie patērētāji.

Dažas amatpersonas, arī namu pārvalžu vadītāji, par jauno apkures sezonu izteicās piesardzīgi, ņemot vērā inflāciju un dažas krīzes parādības. Sak, ka tikai atkal nepalielinātos parādi. Kaut gan pašlaik visi, šķiet, norēķinājušies par pagājušo. Taču līgumos paredzēta samaksa simt procentu apmērā. Un namu pārvaldēm šādā gadījumā var nākties aizņemties pašām no sevis naudu, kas paredzēta citiem mērķiem. Parādnieki var sarežģīt situāciju arī dibināmo dzīvokļu biedrību ietvaros, jo nebūt ne visur ir nepieciešamie ietaupījumi. Dzīvosim – redzēsim.

Un liepājnieka viedoklis

Iedomāsimies mūsu liepājnieku kā kaut ko virtuālu un kolektīvu. Tādēļ, ka ikviens no mums gatavs pateikt: "Ļoti dārgi!" Un nav vajadzības šeit minēt pat uzvārdus. Taču tā, protams, ir tikai medaļas viena puse. Ir arī konkrētas replikas un jautājumi. Piemēram, no M.Ķempes ielas 28.nama mums vaicā, kādēļ par karsto ūdeni jāmaksā 6 lati kubikmetrā. Bet kas to lai zina, kādēļ viņiem ir tā! Uz sapulci korespondentu neuzaicināja. Starp citu, ja arī būtu uzaicinājuši, tad maz ticams, ka šāds uzaicinājums būtu pieņemts. Tādēļ, ka pašlaik katru dienas notiek vairākas sapulces. Un ko tikai tur nelemj! Pašiem būtu jāiet un jāpaklausās, un jāpiedāvā kas racionāls. Ja iedzīvotāji kaut kam nepiekrīt – ir jābalso pret. Kopumā ņemot, ūdens cirkulācijas izdevumu aprēķina metodikas variantu ir daudz, izvēlies pēc savas gaumes!

Uz vienu no jautājumiem mēs atbildējām jau vairākkārt, bet to joprojām turpina uzdot. Lūk, tas atkal izskanējis: ka par cirkulāciju no katra kaut kur (adrese anonīma, lai, nedod Dievs, neatnāktu un nepārbaudītu) iekasē desmit latu, turklāt vēl par ūdens sildīšanu, un, galvenais, ar katru reizi vairāk. Taču jāuzsver viena nez no kurienes radusies nezināšana: ja ceļ tarifus siltumenerģijai, tad tas nozīmē, ka dārgāka kļūs ne tikai dzīvokļa apsildīšana, bet arī karstais ūdens. Lielāki arī zudumi, tādēļ ka arī tie (vai cirkulācija) plūst cauri skaitītājam. Un viss šādi piefiksētais tiek pārskaitīts sabiedrībai "Liepājas enerģija". Pagaidām vēl neviens nav noķerts pie rokas par šo līdzekļu piesavināšanos.

Visnopietnākā kolektīvā liepājnieka liksta, šķiet, attiecas uz to, kas netika paveikts starpsezonu laikā. Atkal bija palaists garām vērtīgais laiks. Cenu paaugstināšanas gadījumā vajadzēja veikt visus pasākumus, lai sakārtotu namus, īpaši tur, kur pagājušā sezona bija nelabvēlīga. Ja biedēja lielie kredīti, tad varēja siltināt kaut vai tikai gala sienas. Nevajadzēja klusēt sapulcēs, vajadzēja mainīt logus un durvis, izolēt caurules. Un tie nav nekādi sīkumi.