Kurzemes Vārds

06:36 Otrdiena, 10. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Noziedzība

Notverti gan auto, gan somiņu zagļi
Ita Cērmane

Valsts policijas darbinieki operatīvi aizturējuši piecas ļaundaru bandas – trīs auto zagļu grupas, kā arī auto apzadzējus un somiņu zagļus. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes priekšnieks Arturs Vaiteiks atzīst, ka situācija pēc šo ļaundaru notveršanas krasi uzlabojusies.

Īsā laikā notver trīs bandas

Šoruden kopš septembra vidus Liepājā aktivizējās auto zagļi un apzadzēji, tādējādi radot pilsētā bīstamu atmosfēru. Policija sāka strādā pastiprinātā režīmā, un tas vainagojās ar panākumiem. Īsā laikā tika notvertas trīs ļaundaru grupas, kas nodarbojās ar automašīnu zādzībām un zādzībām no transportlīdzekļiem, pastāstīja A.Vaiteiks.

Viena no aizturētajām ir divu cilvēku grupa. Tie ir 1992.gadā dzimuši jaunieši – Dāvis un viņa līdzdalībnieks. Uz viņu sirdsapziņas ir trīs noziedzīgi nodarījumi. Viņi 27.septembrī no Loku ielas nozaga automašīnu "Renault", ko vēlāk atrada uz Grobiņas – Ventspils ceļa. Tajā pašā dienā puiši Esperanto ielā no automašīnas "Mazda" nozaga akumulatoru. Bet divas dienas vēlāk Cukura ielā 5 nozaga automašīnu "Opel Astra". Abi puiši nāk no ģimenēm, kur lielā cieņā ir alkohols. Dāvis iepriekš jau četras reizes sodīts (pēdējo reizi – 2008.gada jūlijā, kad viņam piespriests nosacīts sods uz diviem gadiem). Savukārt viņa biedrs ir Rāvas pamatskolas 8.klases skolnieks. Dāvis atrodas apcietinājumā, bet otram puisim piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Oktobrī policija aizturēja arī grupu, kas nodarbojās ar auto zādzībām Karostā. Šajā grupā ir pieci cilvēki, kas likumpārkāpumus pastrādājuši dažādos sastāvos – reizēm darbojušies trīs no puišiem, reizēm četri. Aizturēto vidū ir divi brāļi: 1990.gadā dzimušais Ruslans un 1993.gadā dzimušais Ivo, kā arī 1992.gadā dzimušie Jānis un Gļebs un 1990.gadā dzimušais Ruslans. Uz šā piecnieka sirdsapziņas ir vairāku auto zādzības. Piemēram, 30.septembrī Ģenerāļa Baloža ielā 7 nozagtā automašīna "VW GOLF", ko vēlāk netālu atrada sadedzinātu. 11.oktobrī šī banda aizbrauca trīs mašīnas: divus auto "Opel Astra Caravan" un "VW Jetta" – no Ģenerāļa Baloža ielas, vēl vienu "VW Jetta" – no Katedrāles ielas. Jau nākamajā dienā puiši mēģināja Ģenerāļa Baloža ielā nozagt vēl vienu auto "Opel Astra", taču tas neizdevās – mašīnu ar izsistu stiklu un nolauztu stūri viņi pameta notikuma vietā.

Arī šie ļaundari jau bija nonākuši konfliktā ar likumu. Ivo dzīvo likumpārkāpumu izdarīšanas burzmā, mācās Internātpamatskolā un iepriekš bijis ne tikai vairākkārt sodīts administratīvi, bet pret viņu bijušas uzsāktas divas krimināllietas. Ivo brālis Ruslans, kuram ir tikai septiņu klašu izglītība, nemācās nekur, toties jau četras reizes bijis sodīts par zādzībām un citiem mantiskiem noziegumiem, pēdējo reizi – 2007.gadā. Otrs Ruslans, kuram ir astoņu klašu izglītība, arī nekur nemācās, bet bijis sodīts par zādzību. Jānis pirms aizturēšanas mācījās 31.arodvidusskolā, viņš iepriekš sodīts ar 100 stundu piespiedu darbu. Arī Gļebs, kurš mācījās 3.pamatskolā, iepriekš bijis sodīts.

"Bezkaunīga grupa – ielauzās automašīnās, pastūma tās tālāk no acīm un tad mēģināja aizbraukt," rezumē A.Vaiteiks. Viņš norāda, ka puiši mašīnas zaguši, lai pavizinātos. "Šī grupa liepājniekus un viņu īpašumu vairs neapdraudēs, jo visi pieci atrodas apcietinājumā," paziņoja policijas priekšnieks, piebilstot, ka uz šo puišu sirdsapziņas ir arī uzbrukums Karostas namu pārvaldei, kur tika izsisti logi.

Trešā auto zagļu grupa aizturēta oktobra otrajā dekādē. Tajā ir trīs personas: 1990.gadā dzimušais Cīravas arodvidusskolas audzēknis Arturs, 1992.gadā dzimušais Kāris, kas regulāri nonāca policijas redzeslokā zādzības mēģinājumu dēļ veikalos, un 1989.gadā dzimušais Kārļa brālis Arturs, kurš sodīts jau sešas reizes (pēdējo reizi šā gada augustā). Izmeklēšanā noskaidrots, ka puiši zaguši un apzaguši automašīnas T.Breikša, Kroņu, Tirgus u.c. Jaunliepājas ielās, kā arī Pupu, E.Veidenbauma un Lielajā ielā. 1990.gadā dzimušais Arturs un Kārlis pašlaik atrodas apcietinājumā, bet trešajam bandas loceklim piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Pavisam aizturētas trīs auto zagļu grupas. A.Vaiteiks stāsta, ka lieta par pirmo jau nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Šās nedēļas laikā kriminālvajāšanas uzsākšanai prokuratūrā nodos arī lietas par pārējām divām grupām.

Zagt var, atbildēt ne

Oktobra sākumā reģistrēja arī daudz gadījumu, kad transportlīdzekļiem bija izsisti stikli un spēkrati bija apzagti. "Ilgi nevarējām notvert vainīgos, bet, kad tas izdevās, biju izbrīnīts," atzina policijas priekšnieks. "Vainīgie bija 1997. un 1998. gadā dzimuši zēni, vēl bērni."

Izmeklēšanā noskaidrots, ka viņi septembrī un oktobra sākumā apzaguši vairāk nekā desmit automašīnu. Inkriminētas 12 epizodes – apzagtas automašīnas Šķēdes, Sakņu, O.Kalpaka, Siļķu, Piltenes u.c. ielās. "Rokraksts bija līdzīgs – mašīnai izsists stikl un no salona nozagta nauda un dažādas mantas," stāsta A.Vaiteiks. Viņš atzīst, ka abus šos puišus nevar saukt pie kriminālatbildības, jo viņi nav sasnieguši 14 gadu vecumu – vecākais dzimis 1997.gada jūnijā, mācās 4.klasē. Abi ir Internātpamatskolas audzēkņi, par viņiem regulāri interesējas Bāriņtiesa.

Gana laupīts!

Līdztekus autozagļu tvarstīšanai likumsargi noķēruši arī somiņu zagļus. Kā zināms, iestājoties tumšākam laikam, Liepājā vairākām sievietēm tika uzbrukts – viņām nodarīti miesas bojājumi un nolaupītas somiņas. 23.oktobra vakarā K.Valdemāra ielā tika aplaupīta 1964.gadā dzimusi sieviete – svešinieki viņai uzbruka, salauza atslēgas kaulu un atņēma somiņu. Pēc šā incidenta policija aizturēja divus vīriešus – iepriekš par mantiskiem noziegumiem piecas reizes sodītu 1982.gadā dzimušu vīrieti un iepriekš par zādzībām divas reizes sodītu 1984.gadā dzimušu vīrieti.

Izmeklēšanā konstatēts, ka uz šo abu noziedznieku sirdsapziņas ir vairāki likumpārkāpumi. Ne tikai 20.oktobrī Vītolu un Graudu ielas stūrī izdarītā laupīšana, bet arī šā gada 6.maijā veiktas trīs laupīšanas (Rakstvežu un Bāriņu ielā, kā arī Zvejnieku alejā). "Nolaupītās mantas ieķīlāja lombardos, bet naudu notērēja. Un, kad tā beidzās, atkal izgāja ielās," policijas noskaidroto izklāsta A.Vaiteiks. Abi laupītāji tagad atrodas apcietinājumā, bet lietu policija tuvākajā laikā gatavojas nosūtīt prokuratūrai.

Mierīgāk, bet ne jau mierīgi

"Tagad šāda veida noziegumi ja ne izskausti, tad vismaz ir samazinājušies," atvieglojumu pauž A.Vaiteiks. Tomēr gan Liepājā, gan rajonā pēdējā laikā palielinājusies noziedzība. Īpaši jūtams pieaugums ir mantisko noziegumu jomā – par 38 likumpārkāpumiem vairāk nekā pērn. A.Vaiteiks uzskata, ka iemesls ir ekonomiskās situācijas pasliktināšanās. Viņš norāda: "Cilvēki, kas pieraduši dzīvot ar plašāku vērienu, palikuši bez darba un bez iztikas līdzekļiem, izdara likumpārkāpumus."