Kurzemes Vārds

17:51 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Drošība un kārtība Latvijā 90 gados
Ita Cērmane

Latvijas Republikas proklamēšanas 90.gadadienas pasākumu laikā pa Latviju ceļo fotogrāfiju un priekšmetu izstāde "Drošība un kārtība – Latvijai 90", kas tagad atklāta Liepājas Latviešu biedrības namā. Ceļojošajā izstādē, kuru varēs apskatīt līdz 8.novembrim, apkopotas liecības par ugunsdzēsēju, policijas, robežsardzes, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes attīstību Latvijas valsts pastāvēšanas 90 gados. Tajā apskatāma pagājušā gadsimta ugunsdzēsēju šļūtene, cirvītis, cepures, robežsardzes virsnieka zobens, slēpes, padomju laiku noklausīšanās un sakaru ierīces, deviņdesmito gadu robežsargu pirmie spiedogi, radiācijas mēraparatūra, mūsdienu miesassargu garnitūra, slepeno dokumentu veidlapas un vēl citi priekšmeti, Latvijas pases attīstības ekspozīcija, kā arī vairāk nekā 90 vēsturisku fotogrāfiju par valsts drošību.

Izstādes atklāšanā piedalījās visu Liepājā strādājošo specdienestu – gan Valsts policijas un ugunsdzēsēju pārstāvji, gan eksperti, robežsargi, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes speciālisti. Ikviens interesents varēja ne vien apskatīt izstādi, bet arī noskatīties Valsts robežsardzes Liepājas pārvaldes kinologa Jura Eglīša dienesta suņu paraugdemonstrējumus, izmēģināt ugunsdzēsēja kaujas tērpu vai ķīmisko aizsargtērpu, apskatīt policistu ātrās reaģēšanas vienības ekipējumu, izpētīt, kā tiek ņemti pirkstu nospiedumi, mērīts alkohola daudzums izelpā u.c. Skatītājus izklaidēja arī bērnu iemīļotie policijas inspektori Bebrs Bruno un Runcis Rūdis. Pie Latviešu biedrības nama bija apskatāmas operatīvās automašīnas.

Interese bija liela – speciālistos un viņu aprīkojumā ziņkāri vērās ne tikai bērni. Pat specdienestu darbiniekiem bija interesanti uzzināt, cik modernas iekārtas ir kolēģiem.

Valdošajā koalīcijā – par atbalstu Metalurgam

Vairāk pozitīvu nekā noliedzošu attieksmi Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks saņēmis valdības koalīcijas sēdē, kad Latvijas valdošo partiju pārstāvjiem skaidrojis, kādēļ akciju sabiedrībai "Liepājas metalurgs" vajadzīgs tāda veida atbalsts kā valsts garantijas 112 miljonu latu kredītam, lai rūpnīcu modernizētu. U.Sesks skaidrojis, kas notiktu, ja uzņēmuma modernizācija nenotiktu un uzņēmums nevarētu izpildīt ES vides kvalitātes prasības.

"Sākumā varbūt nebija vienprātīgs viedoklis par to, kas valstij ir vai nav jādara, bija diskusija," pastāstīja U.Sesks. "Un bija jautājumi, cik tālu var iet ar atbalstiem. Valdība un valsts nav neizsmeļama. Un ko tad teiks citi uzņēmumi? Bet mans arguments bija, ka šis ir īpašs gadījums – "Liepājas metalurgs" ir Latvijas lielākais ražotājs un Latvijas lielākais eksportētājs, no kura valstij ir atdeve. Kopumā attieksme bija labāka, nekā es to varēju paredzēt. Bet vēl priekšā ir virkne diskusiju par galvojuma limitu, uzņēmuma plāniem un īpašumiem."

Valdības koalīcijā pašlaik ir Latvijas Pirmā partija/"Latvijas ceļš", Zaļo un Zemnieku savienība, "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK, Tautas partija.

Tautas saskaņas partija aktivizējas

Notikusi Tautas saskaņas partijas Liepājas pilsētas organizācijas kārtējā pārskata un vēlēšanu sapulce. Klātesošie noklausījās tās vadītāja Induļa Jankovska pārskatu par paveikto. Pēc biedru domām, vadītājs Indulis Jankovskis nav bijis pietiekami aktīvs, darbu organizējot, tāpēc šoreiz par organizācijas vadītāju ievēlēja SIA "Centrdomnaremont" tehnisko direktoru Sergeju Dikterjovu. Lai sapulču starplaikos organizācijas darbs veiktos raitāk un būtu ražīgāks, ievēlēja arī jaunu valdi. Par tās locekļiem kļuva Sergejs Dikterjovs, 9.Saeimas deputāts Valērijs Agešins, viņa palīgs Olafs Karelsons, SIA "Vimtex" valdes priekšsēdētājs Pjotrs Jevtušenko un SIA "Terabits" juriskonsults Vitālijs Verņikovskis. Izveidota arī 10 cilvēku liela iniciatīvas grupa, kas sagatavos programmu Liepājas domes vēlēšanām. Izvirzīti arī delegāti partijas 16.kongresam, kas notiks 29.novembrī Rīgā. Turp dosies 8 cilvēki: valde un 2.vidusskolas skolotāja Alla Avlasa, pensionāre Ludmila Jamanova, kā arī Pilsētas domes deputāte Elita Kosaka.

Attīrīšanas iekārtas nepieļauj jūras piesārņošanu

Liepājas attīrīšanas iekārtu tehnoloģijas nepieļauj dabas piesārņošanu ar neattīrītiem pilsētas kanalizācijas notekūdeņiem. Visi ūdeņu attīrīšanas procesi tiek rūpīgi uzraudzīti un kontrolēti, tāpēc Baltijas jūrā no pilsētas attīrīšanas iekārtām notekūdeņi neattīrītā veidā nevar ieplūst, uzsver uzņēmuma "Liepājas ūdens" direktors Andis Dejus.

Liepājas pilsētas kanalizācijas tīklu kopgarums ir 194 kilometri, attīrīšanas iekārtās pilsētas notekūdeņi nonāk tikai kā netīrs šķidrums. Attīrīšanas iekārtās vispirms notekūdeņus izfiltrē caur ļoti smalku sietu, pie kura paliek gan konfekšu papīri, gan koku lapas, viss, kas var traucēt notekūdeņu tālāku attīrīšanu. Pēc mehāniskās apstrādes notekūdeņi nonāk bioloģiskajā attīrīšanas daļā. Tur tie tiek izsūknēti cauri vairākām tvertnēm, kurās attīrīšanas procesus nodrošina dažādi mikroorganismi. Kad notekūdeņi ar dūņu un baktēriju palīdzību ir attīrīti līdz nepieciešamajai pakāpei, vēlreiz notiek to ķīmiskā sastāva un citu parametru novērtēšana.

SIA "Liepājas ūdens" pastāvēšanas laikā nav bijis tāda gadījuma, kad notekūdeņi no attīrīšanas iekārtām neattīrītā veidā

ieplūstu Baltijas jūrā, uzsver "Liepājas ūdens" sekretāre referente Sarmīte Jēkabsone un domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

"Kurzemes Vārds" rakstīja, ka sestdien mūspuses pludmalē izskalots piesārņojums, kas atgādina atejas saturu.

Dāvanā – fotoizstāde par Latviju

Tuvojoties Latvijas valsts proklamēšanas 90.gadskārtai, Rietumungārijas Universitātes Urālistikas jeb somugru valodu katedras mācībspēki sagatavojuši dzimšanas dienas dāvanu. Novembra vidū Sombathejas pilsētā, kur atrodas šī universitāte, "Mākslas mājas" izstāžu zālē Latvijas vēstniece Ungārijā Veronika Erte atklās fotogrāfiju izstādi par mūsu valsti, lai ungāru publiku iepazīstinātu ar Latviju, tās pilsētām un dabu, kā arī radītu interesi un vēlmi pašiem to apmeklēt. Būs eksponēti 27 dabasskati, kuros fiksētas gan dažādas Latvijas pilsētas – Rīga, Jūrmala, Kuldīga, gan lauku ainavas un, protams, jūra. Vairākās fotogrāfijās būs arī Liepāja, tās senā arhitektūra un Jūrmalciems. Jāpiebilst, ka šo darbu autori nav vis Latvijā atzīti fotomākslinieki, bet gan trīs bijušie un esošie liepājnieki, kuriem fotografēšana laika gaitā kļuvusi par nopietnu vaļasprieku, – Latvijas Universitātes ekonomikas speciāliste Gunta Plataiskalna, sertificēts ārsts, tiesu medicīnas eksperts Aldis Sūnākslis un Rietumungārijas Universitātes lektore Lāsma Ģibiete. Fotogrāfijas tapušas vairāku gadu garumā, apceļojot dzimto zemi. Izstādes iniciators un idejas autors ir ungāru profesors, goda doktors Jānošs Pustai, kurš ar dažādām Latvijas kultūras iestādēm sadarbojas jau vairāk nekā piecpadsmit gadu un kuram pieder ideja, ka paralēli somugru valodām ungāru studentiem jāpiedāvā iespēja apgūt arī latviešu valodu.

"Sapnis lietainā rudens naktī"
Dace Lūkasa

Savu jubileju svinēja popgrupa "Tev un man". Divpadsmit gadu garumā ansamblis sevi skanīgi parādījis un veiksmīgi turpina muzicēt.

Jubileju svinēja 31.oktobrī Liepājas teātrī, ar atkārtojumu 1.novembrī Sv.Jāzepa katedrālē. Koncertprogrammā bija divas daļas – jubilejas svinības un festivāls "Visādi kukaiņi". Pirmajā daļā veiksmīgi sadarbojās abi Igetas Gaiķes kolektīvi – "Tev un man" un "Tev un man Rīgā" ar Liepājas cirka studiju "Beztemata". Teatrāls uzvedums, cirka mākslinieku aktivitātes un skanīgas dziesmas bija pirmās daļas rozīnītes. "Sapnis lietainā rudens naktī" – tā bija nodēvēta programmas pirmā daļa. Kā daudzi skatītāji atzina, ideja bijusi laba, režija – interesanta un baudāma. Par to rūpējās Solvita Sudmale un Igeta Gaiķe. Otrajā daļā piedalījās viesi no Rīgas, Lapmežciema, Ķeguma, Aizputes un Jelgavas, dejotāji un dziedātāji, muzikālie aktieri un arī draugi no Liepājas.

"Šis ir otrais gads, kad jubilejas svinībās tiek aicināti viesmākslinieki," stāsta pasākuma organizatore I.Gaiķe. Šogad uzvedums bija veidots Halovīna stilā. Apmeklētājus pārsteidza grupas "Tev un man" mazie solisti, tīkojot pēc konfektēm pie pašas ieejas Liepājas teātrī. Bērnu smiekli, izsauciens "Konfektes vai izjokosim!" un vecāku taisnošanās, ka konfektes aizmirsuši mājās, piepildīja ieejas zāli. Par šo mistisko svētku klātbūtni liecināja gan dalībnieku tērpi, gan priekšnesumi, arī Halovīna simbols – daudzie ķirbji.