Kurzemes Vārds

21:01 Pirmdiena, 14. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Liepāju rotā ar vēju un karoga krāsām
Nora Driķe

Gaidot Latvijas dzimšanas dienu un Valsts prezidenta Valda Zatlera vizīti, Liepāja jau ietērpta svētku rotā. Šoreiz greznojumiem ir trīs galvenie akcenti, pastāstīja Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Pirmais akcents uzsver Liepājas vēsturiskos nopelnus valsts dibināšanā ar trim informatīviem stendiem pie Latviešu biedrības nama, pie Svētās Annas baznīcas un Jaunajā ostmalā. Šos stendus pēc Valda Mackara koncepcijas veidojusi māksliniece Baiba Stirna no uzņēmuma "US Holding". Otrais akcents – sarkanbaltsarkanas gaismas izgaismo kokus Jaunajā ostmalā . Tas ir Kristapa Štobja no SIA "Dizainers" veikums. Pats mākslinieks dāvājis no savas puses šādu izgaismojumu arī kanāla otrajā pusē. Trešais akcents – SIA "Reklāmas ateljē" izgatavotas dzirnaviņas pie Rožu laukuma apvieno trīs Liepājas simbolus – vēju, sauli un saktu, skaidrojusi pilsētas galvenā māksliniece Agita Ansule.

Bez tam ar lieliem karogiem izrotāta Liepājas Universitāte, Ziemeļu, K.Ūliha un O.Kalpaka iela un Tramvajtilts – ar 150 maziem vēja un lietus izturīgiem karodziņiem, bet Brīvības ielā izvietots apsveikuma plakāts. Pašvaldība pilsētas rotāšanai valsts svētkos atvēlējusi pavisam 19,5 tūkstošus latu. "Taču aicinām arī uzņēmējus sapost savus skatlogus valsts svētkiem," atgādina G.Jākobsone.

Vēl var pieteikties klubu naktij

Līdz rītdienai pulksten 15 var pieteikties rīkot savu Latvijas dzimšanas dienas klubu nakts "Atver svētkus!" ballīti. Iesaistoties akcijā, organizatoriem visā Latvijā būs iespēja saņemt īpašās klubu nakts dāvanu kastes, kurās būs viss nepieciešamais sava pasākuma organizēšanai. Klubu nakts organizēšanā aicināti iesaistīties ne tikai mūzikas un deju klubi, bet arī kultūras nami, skolas, jauniešu centri un citas organizācijas. Lai kļūtu par klubu nakts oficiālo rīkotāju, jāizpilda anketa Latvijas jubilejas dienasgrāmatas www.lv90.lv sadaļā "Klubu nakts". Visas anketas aicina sūtīt pa e-pastu klubu.nakts@gmail.com. Klubu nakts "Atver svētkus!" par godu Latvijas jubilejai notiks naktī uz 16.novembri visā Latvijā un kuras ietvaros skanēs tikai latviešu mūzika dažādās improvizācijās un vēl nedzirdētos remiksos. Zināms, ka pasākums notiks arī Liepājā klubā "Pablo".


Kristīgie skolotāji Lēnu baznīcā

Liepājas pilsētas un rajona kristīgās mācības skolotāji apmeklēja Lēnu katoļu baznīcu. Pedagogus sagaidīja priesteris Andrejs Mediņš, kurš iepazīstināja ar dievnamu, viņš pats spēlēja ērģeles un dziedāja, kas ļoti aizkustināja viesus. Skolotāji apmeklēja Kalna svētību kopienas formācijas māju, kurā norit atkarībā nonākušu personu garīgā un fiziskā rehabilitācija. Viesi apskatīja māju, dzēra tēju pie lielā kopgalda un pārliecinājās, ka cilvēki rod stiprinājumu ar lūgšanām un darbu, dzīvojot dabas vidē bez modernām tehnoloģijām. Rajona Kristīgās mācības skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Aija Sileniece brauciena guvumu rezumēja: "Mums ar saviem darbiem ir jāpauž Kristus un Dieva mīlestība."

Par mūsdienu tehnoloģijām

Liepājas domē norisinājies seminārs "Mūsdienīgas tehnoloģijas ēku uzturēšanā un apsaimniekošanā", ko bija sarīkojusi Latvijas Dzīvokļu īpašnieku savienība. Piedalījušies namu pārvalžu un to biedrību pārstāvji, kuri jau apsaimnieko ievērojamu daļu dzīvokļu fonda. Pašvaldību pārstāvējis Nekustamā īpašuma pārvaldes speciālists Aivars Kaņka, bet Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūru – Jānis Gailis. Semināra dalībnieki iepazinušies ar pieredzi, kā uzlabot ūdens kvalitāti, tīrīt caurules ar elektromagnētisko tehnoloģiju un izskalot vecos radiatorus. Interesi raisījuši lietuviešu sasniegumi siltuma un ūdens apgādes procesu centralizētā (dispečeru) vadīšanā un uzskaitē. Runa bijusi arī par atsevišķiem daudzdzīvokļu māju renovācijas aspektiem, izmantojot modernas energotaupošas tehnoloģijas.

Jaunās sezonas izrāde

12.vidusskolas teātris "Balagančiks" gatavojas atklāt kārtējo sezonu, un tas allaž noticis novembrī. Pirmo jauno izrādi paredzēts parādīt uz skolas skatuves 18.novembrī. Tas būs uzvedums pēc Arkādija Averčenko stāsta "Lielā kņada". Iestudējums ir visai sarežģīts – lai parādītu deju epizodes, pat nācies par pusotru metru paplašināt aktu zāles skatuvi. Jaunas izrādes veido arī "Balagančika" jaunākā grupa. Līdztekus pirmizrādēm katru sezonu aizvien ir vēl kas jauns. Teātra vadītājs Jurijs Zinovjevs pastāstīja, ka vēlas atsaukties jaunam uzaicinājumam – piedalīties jauniešu teātru festivālā Tallinā. Bet tuvākais brauciens arī būs novembrī – uz Ventspili ar izrādi "Kusaka".

Jauna ietve pie Ziemeļu kapiem

Šonedēļ paredzēts pabeigt ietves remontu O.Kalpaka ielā, posmā no Tīklu līdz Siļķu ielai pie Ziemeļu kapiem, apmēram 300 metru garumā. Vēl pirms valsts svētkiem būs nomainīts vecais, sabrukušais asfalta segums, izbūvētas jaunas, ietvi norobežojošās apmales un atsevišķos posmos ieklāts jauns bruģakmens. Ietves remonts O.Kalpaka ielā notiek par ielu un ceļu ikdienas uzturēšanai paredzētajiem līdzekļiem. Darbu izmaksas – 19 tūkstoši latu. Ietvi atjauno uzņēmums "Ceļu, tiltu būvnieks".

Bibliotēka "Varavīksne" – Olimpiskajā centrā
Daina Meistere

Liepājas Olimpiskā centra multifunkcionālajā hallē mājvietu atradusi arī bibliotēka "Varavīksne".

Tās atklāšanā piedalījās gan pārstāvji no Kultūras pārvaldes, gan jaunie lasītāji no Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas, gan kolēģi no bibliotēkām un citi viesi. Domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde, sveicot bibliotēkas kolektīvu nozīmīgajā notikumā, vēlēja, lai bibliotēkai vienmēr būtu daudz ieinteresētu un zinātkāru apmeklētāju.

"Valsts svētku priekšvakarā man ir patiess prieks par to, ka liepājniekiem turpmāk būs iespēja apmeklēt šo jauno bibliotēku. Mēs ceļam ne tikai jaunus bērnudārzus un skolas, bet spējam rast mājvietu arī jaunām bibliotēkām. "Varavīksne" ir otrā bibliotēka pilsētā, kuru esam pārvietojuši uz jaunām, modernām un pievilcīgām telpām. Pirms diviem gadiem atklājām bibliotēkas "Vecliepājas rūķis" jaunās telpas," sacīja S.Golde.

"Varavīksne" izveidota, apvienojot divas filiāles – Jaunliepājas bibliotēku un bērnu bibliotēku "Varavīksne". Tā atrodas centra trešajā stāvā. Abonements un lasītava piedāvā literatūru kā pieaugušajiem, tā jauniešiem un bērniem. Pavisam mazajiem bibliotēkas apmeklētājiem būs atsevišķa nodarbību telpa arī spēlēm.

Debatēs un atklās izstādi

Rīt pulksten 12 Liepājas Jaunatnes centrs sadarbībā ar Latvijas Jaunatnes padomi aicinās uz debatēm un fotoizstādes "Mana Liepāja" atklāšanu tirdzniecības nama "Kurzeme" 3.stāvā. Debatēs piedalīsies Liepājas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde un priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš. Piedalīsies arī Liepājas Debašu klubs, kas sevi parādījis vairākos gan vietēja, gan starptautiska mēroga konkursos. Abiem Liepājas domes pārstāvjiem pretī stāsies Undīne Rubeze un Madara Kirše. Debašu temati: Liepājā pieejamās izglītības kvalitāte ir vai nav konkurētspējīga Latvijas un Eiropas darba tirgū; pašvaldības darbs ar jaunatni rosina vai kavē jauniešu aizplūšanu. Aicināti iesaistīties arī skatītāji, jo būs iespēja uzdot jautājumus par šiem tematiem. Savukārt fotoizstādē varēs apskatīt labākos jauniešu iesūtītos darbus, kā arī pirmajām trīs vietām pasniegs balvas. Fotokonkursā 39 jaunieši iesūtījuši 105 fotogrāfijas. Žūrija, kurā bija Mārtiņš Sīlis, Aivars Rozenbahs, Aigars Spāģis, Artis Rams un Daina Vanaga, izvēlējās desmit fotogrāfiju, kuras šķita visatbilstošākās nosaukumam "Mana Liepāja".

"Mazā akadēmijā" – lekcijas par izglītības nozīmi un matemātikas mācīšanu

Liepājas Universitātes Pieaugušo izglītības nodaļa turpina populārzinātnisko lekciju ciklu "Mazā akadēmija". Novembrī notiks divas lekcijas. Matemātikas un informātikas katedras profesors Edvīns Ģingulis referēs par skolēnu matemātisko spēju attīstīšanu, aplūkojot jautājumus par skolēnu matemātisko spēju būtību, struktūru, attīstības nosacījumiem. Uzmanība tiks pievērsta diviem matemātisko spēju attīstības pamatuzdevumiem – nepieciešamā minimālā matemātiskās attīstības līmeņa nodrošināšanai visiem skolēniem un darbam ar tiem bērniem, kuri matemātikas apguvē grib sasniegt vairāk. Pedagoģijas katedras asistents Atis Egliņš-Eglītis runās par izglītību kā veiksmīgas karjeras priekšnoteikumu, ieskicēs izglītības lomu tautsaimniecībā un dažādos laikmetos, analizēs izglītības nākotnes perspektīvu un apskatīs šodienas darba tirgus prasības. Abas lekcijas notiks Liepājas Universitātes galvenajā studiju korpusā, Lielajā ielā 14, 437.telpā. Tās klausītājiem ir bez maksas. Jāpiesakās pa tālruni 63425477 (Sarmīte Braša) vai rakstot uz e-pasta adresi: sarmite.brasa@liepu.lv.