Kurzemes Vārds

08:54 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Jānoturas!
Sarmīte Pelcmane

Pirmdienas vakarā redakcijas tālruņus sāka tricināt zvani un uztraukumu pauda akciju sabiedrībā "Liepājas metalurgs" strādājošie, kuri sūdzējās, ka viņiem ir algas diena, bet "Parex bankā" neizmaksājot naudu. Nepatīkami, jo uzņēmums bija līdzekļus algām uz banku pārskaitījis laikus. Zinot, ka bankai ir tik lielas grūtības, ka to tikko bija spiesta pārņemt valdība, cilvēku bažas var saprast.

Par laimi, jau otrdien algas izmaksātas, vismaz rūpniecības flagmaņa strādājošajiem, bet pilsētā klīst runas, ka vēl vienam otram uzņēmumam vai iestādei algu izmaksa "Parex bankā" kavējoties. Jācer, ka tās ir tikai pagaidu grūtības šajos juku laikos un valdības stingrā rīcība, pārņemot banku, neļaus tai aiziet nebūtībā pa bankas "Baltija" taku.

Te tikai var pabrīnīties, kā bija iespējama tik strauja situācijas maiņa uz slikto pusi, ņemto vērā banku sektora bagātīgi augošo peļņu gadu no gada. Maz ticams, ka mēs jelkad tā īsti izpētīsim, kas pēkšņi notika, jo labi zinām, cik daudz miljonu latu Latvijā savulaik jau pazuduši bez pēdām, gluži vai izgaisuši, un neviens nav spējis tos atrast. Mums atliek vien pieņemt, ka globālā finanšu krīze vienkārši nav gājusi secen arī Latvijas baņķieriem, un cerēt, ka, laikus rīkojoties, grūtības tiks pārvarētas un nepiepildīsies sliktākais no iespējamiem scenārijiem.

Dažs labs sabiedrībā gan kurn, kāpēc valdībai jārūpējas par privātu banku, lai atbild īpašnieki ar saviem miljoniem, greznajām villām un luksusa auto, un kāpēc tai jāgalvo aizņēmums privātā biznesa pārstāvim, tam pašam uzņēmumam "Liepājas metalurgs". Lai paši tiek galā – izskanējis arī tāds skarbs viedoklis. Tomēr tam diezin vai var piekrist, galu galā no "Liepājas metalurga" nākotnes ne tikai lielā mērā atkarīga pilsēta, bet tas ir arī viens no svarīgākajiem uzņēmumiem visā valstī.

Latvijā līdz šim lielākās bankas – "Parex bankas" – glābšanai ir daudz plašāka nozīme nekā tikai rūpes par to. Pats svarīgākais tagad – nesagraut cilvēku pēdējo uzticību un neļaut sākties panikai. Pretējā gadījumā tas ļoti negatīvi ietekmētu visu valsts finanšu sistēmu kopumā, atsauktos arī uz citām bankām un varētu draudēt pat ar visas valsts maksātnespēju.