Kurzemes Vārds

02:04 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Veselība

Tuberkulozes slimnieki neapdraud citus pacientus ne slimnīcā, ne poliklīnik
Kristīne Pastore

Šomēnes, kad Liepājas evaņģēliski luteriskajā Krusta baznīcā notika Sociālo organizāciju sadarbības tīkla organizētā gadskārtējā publiskā diskusija par aktuāliem sociāli ekonomiskiem jautājumiem, uz kuriem atbildēja gan Saeimas, gan Liepājas pašvaldības deputāti un citi speciālisti, runāja arī par tuberkulozes problēmām un pārmaiņām – Tuberkulozes slimnīcas pārcelšanu uz Liepājas Reģionālo slimnīcu un tās ambulatorās daļas izvietošanu Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centrā. Šajā jomā strādājošos pārsteigušas diezgan dīvainās dažu diskusijas dalībnieku atbildes, kas lielā mērā liecina par viņu nekompetenci šajos jautājumos un vēlēšanos nevis sniegt iedzīvotājiem drošību, skaidrojot situāciju, bet gan spodrināt savu politisko tēlu. "Kurzemes Vārds" devās gan uz slimnīcas Infekciju un plaušu slimību bloku, gan ambulatoro daļu Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centrā, lai iepazīstinātu lasītājus ar situāciju un atbildētu uz neskaidrajiem jautājumiem.

Infekciju slimnieki ir nošķirti cits no cita

Vispirms devāmies uz Liepājas Reģionālās slimnīcas Infekciju un plaušu slimību bloku. Tajā apvienoti trīs profili – dažādas infekciju slimības, kas ir dakteres Ingrīdas Strikas pārziņā, tuberkuloze (šīs daļas ārsts ir Mārcis Kristons) un pārējās plaušu slimības, kuru skaitā ir plaušu karsoņi, bronhīts, bronhiālā astma un citas, kuras ārstē daktere Sandra Audere. Svarīgi zināt, ka šo slimību bloks atrodas pavisam citā korpusā – porm no pārējām nodaļām, turklāt katram no šiem profiliem ir atsevišķa ieeja, kas nozīmē, ka slimnieki savstarpēji nekontaktējas. Turklāt atkarībā no slimības arī katra profila slimnieki ir atdalīti cits no cita. M.Kristons skaidroja, ka pie tuberkulozes slimniekiem nonāk tikai tie, kuriem šī diagnoze ir pavisam skaidra. Pārējie, kamēr tiek precizēta diagnoze, nav kontaktā ar tuberkulozes slimniekiem. Tāpēc nav nekādu bažu, ka cilvēks, kuram nebija tuberkuloze, slimnīcā ar to varētu saslimt. "Nesaslims!" sacīja ārsts. Un S.Audere piebilda: "Tikpat labi tuberkulozes slimnieks ar pavisam citu slimību var nonākt kādā citā nodaļā un neviens pat var nezināt, ka viņam ir arī tuberkuloze. Tāpēc runas par to, ka slimnīcā nu varēs inficēties ar tuberkulozi, ir krietni pārspīlētas. Turklāt ar tuberkulozes slimniekiem mēs daudz vairāk varam nonākt kontaktā, kaut vai vienkārši ejot pa ielu Nevienam taču uz muguras nav rakstīts, ka viņš slimo ar tuberkulozi. Tāpēc daudz aktuālāka ir problēma, ka cilvēki, pat ja viņiem ir tipiski tuberkulozes vai plaušu slimību simptomi, neiet pie ārsta." I.Strika piemetināja: "Svarīgi atcerēties, ka, lai izvairītos no saslimšanas gan ar tuberkulozi, gan arī daudzām citām infekciju slimībām, jāievēro personiskā higiēna, regulāri jāmazgā rokas un jāvēdina telpas. Un arī jārūpējas par savu vispārējo veselību, jo tuberkuloze ir tāda slimība, kas bieži vien atrod tieši cilvēkus ar novārdzinātu veselību."

Dakteris Mārcis Kristons, raksturojot situāciju Liepājā saistībā ar tuberkulozi, sacīja: "Slimnieku skaits salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir samazinājies, un tas notiek, pateicoties mūsu mediķu darbam, tam, cik viņi neatlaidīgi meklē un arī atrod katru diagnosticēto slimnieku." Viņš neslēpj, ka joprojām ir cilvēki, kas no ārstēšanās izvairās. Tomēr likumdošana ļauj viņus ārstēt piespiedu kārtā. To gan nevar nodrošināt Liepājā, tāpēc šādi slimnieki no visas Latvijas nonāk piespiedu ārstēšanas iestādē Ogres rajona "Ceplīšos".

Bacilārie slimnieki ambulatori neārstējas

Raksta sākumā pieminētajā diskusijā Liepājas domes deputāte Elita Kosaka satraukti vēstījusi: "Ja eju uz poliklīniku, eju meklēt veselību, nevis aplipināties ar tuberkulozi." Slimnīcas valdes loceklis ārstniecības jautājumos Edvīns Striks par to sacīja: "Acīmredzot šajā gadījumā ir neizpratne par situāciju. Arī Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centrā, līdzīgi kā slimnīcā, šo slimnieku vajadzībām ir iekārtotas atsevišķas telpas ar atsevišķu ieeju, un šī profila slimnieki nenonāk tiešā saskarsmē ar pārējiem ārstniecības iestādes apmeklētājiem."

"Kurzemes Vārds" devās izpētīt situāciju. Nonākot pie Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centra ieejas pakāpieniem, uzreiz ieraudzījām durvis, pie kurām ir informācija, ka šeit atrodas Tuberkulozes un plaušu slimību ambulatorā daļa. Pārējie slimnieki gāja pa galveno ieeju. Tuberkulozes slimniekiem paredzētajās telpās vienā no kabinetiem atkal sastapām dakteri Mārci Kristonu. Vēl šeit pieņem ārsti Andris Kristons un Velta Markovska. M.Kristons pastāstīja: jā, uz šejieni nāk gan pacienti, kam ir aizdomas par plaušu slimību, gan arī pacienti, kuriem slimnīcā jau izārstēta bacilārā slimības forma, taču ik dienas vēl vairākus mēnešus jālieto medikamenti, lai izārstētos pavisam. Lai mediķi būtu pilnīgi pārliecināti, ka šie pacienti zāles patiešām saņem katru dienu, nevis, dzīvojot mājās, aizmirst iedzert, viņiem, tāpat kā līdz šim Tuberkulozes slimnīcā, arī uz jauno ambulatorās daļas mājvietu jāmēro ceļš ik dienas, lai zāles saņemtu un iedzertu mediķu uzraudzībā. Taču ārsts vēlreiz uzsvēra, ka šiem pacientiem vairs nav bacilārās formas, viņi nevienu nevar inficēt, un vēl piebilda, ka vizīte pie ambulatorajā daļā strādājošajiem ārstiem ikvienam iedzīvotājam ir bez maksas.

Uzziņai:

– ar tuberkulozi var inficēties gaisa pilienu ceļā,
– to nepārnēsā kukaiņi, dzīvnieki, kā arī ar to nevar inficēties, lietojot ūdeni vai pārlejot asinis,
– tuberkulozi, klepojot, šķaudot un runājot, izplata tikai tie cilvēki, kuri ir slimi ar plaušu tuberkulozi,
– tuberkulozes baciļi gaisā var atrasties pat vairākas stundas,
– inficēties ar tuberkulozi var, pat vienreiz ieelpojot tuberkulozes nūjiņas, lai gan parasti nepieciešams ilgstošāks kontakts,
– vislielākais risks inficēties ar tuberkulozi ir slimā cilvēka ģimenes locekļiem, kolēģiem un draugiem.

Zināšanai:

Tuberkulozes izpausmes
Parasti tuberkulozes simptomi sāk izpausties pakāpeniski. Sākumā tie ir praktiski nemanāmi, bet ar laiku progresē un kļūst izteiktāki. Raksturīgākās pazīmes tuberkulozes infekcijai ir:

– nogurums, galvenokārt pēcpusdienās,
– svīšana naktīs,
– neliels klepus,
– viegli paaugstināta temperatūra.

Slimībai progresējot, šos vieglos simptomus nomaina drudzis, mokošs klepus ar asins atspļaušanu, ievērojams svara zudums.

Visbiežākais tuberkulozes simptoms ir klepus, kurš pakāpeniski kļūst mokošs ar strutainām krēpām un pat asins spļaušanu. Ja cilvēkam klepus ir ilgāk par trim nedēļām un parādās citi tuberkulozes simptomi, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.