Kurzemes Vārds

09:04 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vēstis

Izglītības iestādēs uzliesmojusi salmoneloze
Kristīne Pastore

Pēdējo desmit dienu laikā Liepājā reģistrēti 30 cilvēki, kuri saslimuši ar salmonelozi. Lielākā daļa no viņiem ir bērni vecumā no 2 līdz 10 gadiem. Visi viņi apmeklē skolas vai bērnudārzus, kuriem ēdienu piegādā no ēdināšanas uzņēmuma "Māras lācis" virtuves, kas atrodas 3.pamatskolā. Tāpēc uzraugošajiem dienestiem ir aizdomas, ka tur arī varētu būt meklējams infekcijas avots, tāpēc tiek veiktas pārbaudes. Rezultāti būs zināmi tuvākajās dienās. Tikmēr bērni bez pusdienām nepaliek.

Meklē katru saslimušo

Ar salmonelozi saslimuši bērni, kas apmeklē bērnudārzus "Pienenīte" un "Sauleszaķis", Ezerkrasta sākumskolu, Kristīgo sākumskolu, 3.pamatskolu un Karostas pamatskolu. Visās šajā izglītības iestādēs par ēdināšanu rūpējas uzņēmums "Māras lācis", kura bāzes virtuve atrodas 3.pamatskolā. Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes vadītāja Iveta Eglija "Kurzemes Vārdu" informēja, ka pašlaik šī virtuve uz laiku ir slēgta un speciālisti pārbauda gan darbiniekus, gan produktus, gan arī darba virsmas, lai pēc iespējas ātrāk atrastu infekcijas avotu. "Es nekādā gadījumā nevaru apgalvot, ka šis ēdināšanas uzņēmums ir vainojams saslimšanā ar salmonelozi, taču, lai to izslēgtu un meklētu citus iemeslus, mums jāveic visas nepieciešamās analīzes," sacīja I.Eglija. Tās varētu būt zināmas tuvāko dienu laikā. Kamēr analīžu rezultāti nebūs zināmi, "Māras Lāča" vadītāji no jebkādiem komentāriem atteicās.

Sarunā ar "Kurzemes Vārdu" Sabiedrības veselības aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Ingrīda Kužniece skaidroja, ka saslimušo vidū tikai nedaudzi ir pieaugušie – vairums ir bērni. "Un tas arī ir likumsakarīgi, jo tieši bērni pret šo infekcijas slimību ir visjutīgākie," viņa sacīja. Daļa saslimušo ārstējas Liepājas Reģionālās slimnīcas Infekciju nodaļā, bet daļai simptomi nav tik smagi, tāpēc ārstēšanās iespējama mājas apstākļos. Lai ierobežotu slimības izplatību, pārbaudītas vairāk nekā 300 kontaktpersonas – saslimušo bērnu klasesbiedri un pedagogi, un arī viņu vidū konstatēti vairāki slimnieki.

Kā uzsvēra I.Kužniece, ir ļoti būtiski atrast katru inficēto, jo, kā rāda pētījumi, pat nesaslimstot aptuveni 5 procenti cilvēku, nonākot saskarsmē ar salmonelozi, var kļūt par šīs slimības nēsātājiem un, paši labi juzdamies, inficēt citus. "Arī šos cilvēkus ir svarīgi atrast, jo citādi mēs inficēšanās ķēdi nepārtrauksim," sacīja I.Kužniece. Pārbaudīti arī virtuves darbinieki.

Bērni bez pusdienām nepaliek

Tikmēr visās sešās mācību iestādēs ēdināšanu nodrošina no citām virtuvēm, "Kurzemes Vārdu" informēja Izglītības pārvaldes uztura speciāliste Vija Udarska. Uzņēmums "Māras lācis" saimnieko arī Liepājas 1.ģimnāzijas virtuvē, un no turienes ēdināšanu nodrošina 3.pamatskolas, Karostas pamatskolas un bērnudārza "Pienenīte" audzēkņiem, par Ezerkrasta sākumskolas bērnu ēdināšanu pagaidām rūpējas firma "Vieda G", savukārt bērnudārza "Sauleszaķis" un Kristīgās sākumskolas audzēkņiem to nodrošina firma "Zālītes A".

Pēdējos gados lielākais salmonelozes uzliesmojums

Atgādinām, ka jau otro mācību gadu Liepājas izglītības iestādēs ieviesta centralizētā ēdināšana, kas nozīmē, ka katrā skolā vai bērnudārzā vairs nav savas virtuves, bet ēdienu speciālos pārtikas konteineros piegādā no bāzes virtuvēm, kur to gatavo lielos apmēros. Šis pagaidām ir pirmais gadījums, kad laikā, kopš darbojas jaunā ēdināšanas kārtība, notikusi masveida inficēšanās ar kādu zarnu trakta infekciju. I.Kužniece, skaidrojot saslimstības situāciju Liepājā kopumā, sacīja, ka vidēji ik gadu dažādos gadalaikos pilsētā konstatēti 13–20 salmonelozes slimnieki. Taču šie gadījumi konstatēti mājas apstākļos, un līdz ar to tiem nesekoja lielāks slimības uzliesmojums, kā tas noticis šajā reizē.

Zināšanai:

– Salmoneloze ir infekcijas slimība, kas galvenokārt skar kuņģa – zarnu traktu. Slimības izraisītāji ir baktērijas – salmonellas. Ar to slimo gan cilvēki, gan dzīvnieki.
– Pirmie slimības simptomi var parādīties 7 stundu līdz 3 dienu laikā pēc inficēšanās.
– Slimība parasti sākas ar sliktu dūšu, vemšanu, caureju, sāpēm vēderā, drudzi. Ir slikta pašsajūta, galvassāpes.
– Visbiežāk inficēšanās ar salmonelozi notiek, lietojot uzturā nepietiekami termiski apstrādātu gaļu, olas, pienu un piena produktus, zivis, garneles un citus produktus vai ar ēdienu, kas pagatavots no šiem termiski neapstrādātiem produktiem, kā arī neievērojot sanitārās normas virtuvē, kur ēdienu gatavo. Salmonelozi par pārnēsāt arī inficēti cilvēki.
– Parasti slimnieks izveseļojas nedēļas laikā vai pat ātrāk, tomēr daļai pacientu vairākus mēnešus var saglabāties daži traucējumi zarnu trakta darbībā un sāpes locītavās, bet neārstēts pacients var kļūt par salmonelozes baktēriju nēsātāju.

Ēkas rekonstrukcija

Pēc ilgstošas projekta sagatavošanas sabiedrība "Elektrons" ķērusies pie savas otrās ēkas rekonstrukcijas A.Pumpura ielā 5. Tā tika izmantota tikai daļēji. Tagad montētāju brigāde uz kādu laiku pārcēlusies uz īrētām telpām Ezermalas ielā. Perspektīvā uzņēmums iecerējis paplašināt visus savus pakalpojumus. Bet darbus objektā veic firma "UPTK", kura jau sen uztur sekmīgu sadarbību ar "Elektronu". Rekonstrukcijas darbi sākušies ar pagrabtelpu sakārtošanu un pamatu nostiprināšanu.