Kurzemes Vārds

19:10 Ceturtdiena, 3. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jauniešos vēl dzīvs strēlnieku gars

Dina Belta

Pirmo gadu Latvijā starp skolu jauniešiem izzinošā izaicinājumu spēlē meklē "Jaunos Rīgas sargus". Liepājas puses komandas vakar sacentās Bernātos, sporta bāzē "Draudzība".

Pēc pirmās kārtas – mājas uzdevuma izvērtēšanas – atlasīti dalībnieki otrajai kārtai. Tāda notiek katrā no Latvijas 26 rajoniem. No Liepājas un rajona otrajā kārtā piedalījās 19 komandas, divas nebija ieradušās. Nākamajā kārtā nokļūst divas labākās komandas. Tās savukārt sacentīsies katrā no pieciem reģioniem. Pēc tam no desmit komandām piecas cīnīsies finālā, ko filmēs televīzija.

Ideja par šādas spēles nepieciešamību nāk no Aizsardzības ministrijas, stāsta spēles projekta vadītājs, Jaunsardzes centra štāba virsseržants Kaspars Timma. "Sakarā ar to, ka Latvijai šogad deviņdesmitgade un nākamgad 90 gadu būs Latvijas armijai, radās doma jauniešos vairāk raisīt interesi par šo vēstures posmu. Un jauniešus neinteresē sēdēšana klasēs un stāstu klausīšanās, viņiem ir daudz enerģijas un gribas to izlietot šādos pasākumos, kur var gan daudz jauna uzzināt, gan iemācīties dzīvei noderīgas lietas," saka K.Timma.

Bernātos jaunieši klausījās un izspēlēja vēstures stāstus, gan teorētiski, gan praktiski apguva ugunskura kurināšanu, telts celšanu, topogrāfiju, pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanu un citas noderīgas lietas.

Laika apstākļi bija īsti piemēroti šādām sacensībām, piekrita jaunsargu instruktors Kaspars Rudītis. Lai nebūtu pārāk silti un pārāk viegli.

Kaut gan visā pasaulē attīstītajās valstīs ir tendence, ka jaunieši daudz labprātāk laiku pavada, zvilnot pie televizora vai datora, skolēnu interese par šo spēli parādījusi, ka visi nebūt nav ar vienu olekti mērāmi. "Latviešos un arī latviešu jauniešos joprojām dzīvs strēlnieku gars," ir pārliecināts virsseržants K.Timma. "Nekas nav mainījies kopš 13.gadsimta. Kopš latviešiem iedeva rokās savu karogu, viņi ir gatavi par to cīnīties."

"Visādā ziņā – ja pirms šīm sacensībām jaunieši nav domājušies par to, vai viņi mīl savu zemi, un par to, kāds ir bijis tās liktenis, tad pēc tām viņi noteikti par to domās," piebilda spēles vadītājs, mūziķis Kaspars Zlidnis.

Spēles uzvarētāja komanda piedalīsies starptautiskā komandas saliedēšanas un piedzīvojumu nometnē kādā no Eiropas valstīm.