Kurzemes Vārds

19:18 Ceturtdiena, 3. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Akordeona duets muzicē varietē un džeza stilā

Šodien un rīt Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolā notiks džeza un populārās mūzikas meistarklases akordeona spēlē un džeza mūzikas teorijā – improvizācijā un harmonijā. Tās vadīs divi izcili mūziķi, lietuvieši Genādijs Savkovs un Eduards Gabnis. Viņu akordeona duets meistarklases nobeigumā, piektdienas vakarā pulksten 17, Melngaiļa koncerzālē muzicēs varietē un džeza stilā.

Šis akordeonu duets spēlē kopā jau vairāk nekā 25 gadus. Abi mūziķi izglītību ieguvuši Lietuvas Mūzikas akadēmijā un karjeru uzsākuši kā solo izpildītāji un guvuši uzvaras starptautiskajos akordeonu konkursos Vācijā un Itālijā. Bez tam Genādijs Savkovs un Eduards Gabnis spēlē uz augstākās klases instrumentiem, kas izgatavoti speciāli viņiem pēc pasūtījuma Itālijā, Kastelfidardo. Duets ir ļoti populārs Lietuvā un koncertējis arī Argentīnā, Austrālijā, Brazīlijā, Bulgārijā, Lielbritānijā, Itālijā, Amerikā, Kanādā, Jaunzēlandē, Holandē, Vācijā, Krievijā, Urugvajā un daudzās citās valstīs.

Runās par firmu nākotni

Tekstilmateriālu ražošanas uzņēmums SIA "Lauma fabrics" 3.decembrī rīkos īpašo tējas pēcpusdienu, kuras nosaukums "SIA "Lauma fabrics" – vai efektīvs izdzīvošanas modelis ekonomiskās krīzes apstākļos?". Solījis ierasties ekonomikas ministrs K.Gerhards, Liepājas domes priekšsēdētājs U.Sesks un citi domnieki. Aicināts arī Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas prezidents G.Strazds u.c. Tikšanās galvenais mērķis ir uzturēt nozares uzņēmēju aktīvu dialogu ar pašvaldības un valsts institūcijām, pārrunāt sadarbības iespējas dažādās uzņēmējdarbības atbalsta programmās, diskutēt par nozares aktuālajām problēmām, kā arī izvērtēt ekonomisko situāciju gan valstī kopumā, gan Latvijā un sniegt priekšlikumus uzņēmējdarbības vides attīstībai. Tikšanās laikā SIA "Lauma fabrics" sniegs informāciju par uzņēmuma pēdējo gadu darbības rezultātiem, iepazīstinās ar aktualitātēm un dos ieskatu uzņēmuma nākotnes plānos. SIA "Lauma fabrics" ir akciju sabiedrības "Lauma" meitasuzņēmums, kas dibināts 2005.gadā un pašlaik ieņem nozīmīgas pozīcijas gan Austrumeiropā, gan Rietumeiropā mežģīņu, elastīgo audumu, lenšu un medicīnisko tekstilizstrādājumu ražošanā.

Divi jauni uzņēmumi

Uzņēmumiem SIA "Marilat SK" un SIA "Lesjafors Gas Springs" piešķirts SEZ uzņēmuma statuss, informēja Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks Guntars Krieviņš. Liepājas SEZ valde piešķīrusi SIA "Marilat SK" Liepājas SEZ komercsabiedrības statusu un apstiprinājusi plānoto ieguldījumu apjomu. Laikā no 2009. līdz 2011. gadam uzņēmums plānojis ieguldīt 1,4 miljonus latu modernajās tehnoloģijās. Tāpat SEZ valde nolēmusi piešķirt SIA "Marilat SK" brīvās ekonomiskās zonas statusu teritorijai Pulvera ielā 11. Ostas 30.piestātnē plānots birstošo kravu termināls. Liepājas SEZ komercsabiedrības statuss piešķirts SIA "Lesjafors Gas Springs", kas laikā no 2009. līdz 2011. gadam attīstībā paredzējusi ieguldīt 690 tūkstošus latu. Uzņēmums plāno piedalīties gāzes amortizatoru komplektējošo detaļu ražošanā kopā ar uzņēmumu "Lesjofors Spring LV". Iegūstot minēto SEZ statusu, uzņēmumi saņem ievērojamas nodokļu atlaides.

Viesojās žurnālistu delegācija no Ukrainas

Liepājā iepazīšanās vizītē bija ieradusies žurnālistu delegācija no Ukrainas, kura viesojās Pilsētas domē, kā arī apmeklēja vairākus uzņēmumus, informēja domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītājs Edgars Lākutis. Ukraiņi tikušies ar priekšsēdētāja vietnieku Gunāru Ansiņu, noklausījušies prezentāciju par pilsētu, žurnālisti apmeklējuši arī Loču torni, "UPB" holdinga industriālo parku Pulvera ielā, Baltijas valstu Ūdenslīdēju mācību centru un Karostas cietumu. Jau vairākus gadus Latvijas Transatlantiskā organizācija sadarbībā ar LR Aizsardzības ministriju, LR Ārlietu ministriju un Konrāda Adenauera fondu īsteno projektu "Latvija – ES un NATO dalībvalsts", kura ietvaros Latvijā viesojas žurnālisti no vadošajiem masu medijiem Eiropas Savienības un NATO Kaimiņu reģiona valstīs. Projekta rezultātā Ukrainas lielākajos televīzijas kanālos tiks pārraidītas reportāžas par Latviju kā ES un NATO dalībvalsti, savukārt preses izdevumos tiks publicēti raksti par Latvijas ekonomisko un politisko attīstību pēc iestāšanās ES un NATO.

Jauna bāzes stacija

Liepājā Grīzupes un Cukura ielas apkaimē darbu sākusi jauna "Latvijas Mobilā telefona" bāzes stacija, informēja "LMT" preses sekretāre Elīna Lidere. Pirms uzsākt darbu komercrežīmā, bāzes stacija pārbaudīta testa režīmā, tāpēc apkārtnes iedzīvotāji jau iepriekš izjutuši sakaru uzlabojumus. Tagad Liepājas rajonā pavisam darbojas 47 "LMT" bāzes stacijas. Liepājā pieejams arī modernais trešās paaudzes mobilo sakaru tīkls, kas ļauj mobilo sakaru tīklā sasniegt datu pārraides ātrumu līdz pat 3,6 megabitiem sekundē, bet nākotnē – pat līdz 14,4 megabitiem sekundē. Tas ir platjoslas interneta risinājumiem līdzvērtīgs ātrums, un tādējādi mobilo sakaru tīklu ar "LMT" iBirojs pieslēgumu var izmantot arī kā bezvadu interneta pieslēgumu savam datoram. "LMT" tīkla pārklājums, arī mobilajam internetam, ir vairāk nekā 99 procenti Latvijas teritorijas.

Eņģeļa pieskāriens

Visu Adventes laiku Liepājā notiks pasākumi akcijā "Eņģeļa pieskāriens", ko organizē biedrība "Gaudium". Tie sāksies sestdien, 29.novembrī, bērnu bibliotēkā "Vecliepājas rūķis" (Malkas ielā 4, 2.stāvā), kur pulksten 12 atklās "Eņģeļu izstādi". Tajā pašā dienā pulksten 16 Svētā Jāzepa katedrālē (Rakstvežu ielā 3) notiks koncerts, kurā piedalīsies Ieva Akuratere, Ilze Grunte un Matīss Akuraters. Bet pulksten 17 laukumā pie Liepājas Katoļu pamatskolas (Peldu un K.Valdemāra ielas stūrī) svinīgi tiks iededzināta "Eņģeļu egle". Nākamais koncerts paredzēts 6.decembrī pulksten 15 Svētās Annas baznīcā (E.Veidenbauma ielā 1), kur koncertēs kristīgo mūziķu apvienība "Crescendo". 13.decembrī pulksten 15 Svētās Trīsvienības katedrālē (Lielajā ielā 9) muzicēs Emiļa Melngaiļa Mūzikas vidusskolas pedagogi un audzēkņi, Jūras spēku orķestra mūziķi, uzstāsies mūziķe un dzejniece Kristīne Locika. Pēdējais šā cikla koncerts būs Septītās dienas adventistu baznīcā (K.Ūliha ielā 70). Tur muzicēs "Crescendo", Liepājas Katoļu pamatskolas bērnu ansamblis "Tikai tā!", kā arī Iveta Jansone un Kristaps Sudmalis.

Jauniešos vēl dzīvs strēlnieku gars
Dina Belta

Pirmo gadu Latvijā starp skolu jauniešiem izzinošā izaicinājumu spēlē meklē "Jaunos Rīgas sargus". Liepājas puses komandas vakar sacentās Bernātos, sporta bāzē "Draudzība".

Pēc pirmās kārtas – mājas uzdevuma izvērtēšanas – atlasīti dalībnieki otrajai kārtai. Tāda notiek katrā no Latvijas 26 rajoniem. No Liepājas un rajona otrajā kārtā piedalījās 19 komandas, divas nebija ieradušās. Nākamajā kārtā nokļūst divas labākās komandas. Tās savukārt sacentīsies katrā no pieciem reģioniem. Pēc tam no desmit komandām piecas cīnīsies finālā, ko filmēs televīzija.

Ideja par šādas spēles nepieciešamību nāk no Aizsardzības ministrijas, stāsta spēles projekta vadītājs, Jaunsardzes centra štāba virsseržants Kaspars Timma. "Sakarā ar to, ka Latvijai šogad deviņdesmitgade un nākamgad 90 gadu būs Latvijas armijai, radās doma jauniešos vairāk raisīt interesi par šo vēstures posmu. Un jauniešus neinteresē sēdēšana klasēs un stāstu klausīšanās, viņiem ir daudz enerģijas un gribas to izlietot šādos pasākumos, kur var gan daudz jauna uzzināt, gan iemācīties dzīvei noderīgas lietas," saka K.Timma.

Bernātos jaunieši klausījās un izspēlēja vēstures stāstus, gan teorētiski, gan praktiski apguva ugunskura kurināšanu, telts celšanu, topogrāfiju, pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanu un citas noderīgas lietas.

Laika apstākļi bija īsti piemēroti šādām sacensībām, piekrita jaunsargu instruktors Kaspars Rudītis. Lai nebūtu pārāk silti un pārāk viegli.

Kaut gan visā pasaulē attīstītajās valstīs ir tendence, ka jaunieši daudz labprātāk laiku pavada, zvilnot pie televizora vai datora, skolēnu interese par šo spēli parādījusi, ka visi nebūt nav ar vienu olekti mērāmi. "Latviešos un arī latviešu jauniešos joprojām dzīvs strēlnieku gars," ir pārliecināts virsseržants K.Timma. "Nekas nav mainījies kopš 13.gadsimta. Kopš latviešiem iedeva rokās savu karogu, viņi ir gatavi par to cīnīties."

"Visādā ziņā – ja pirms šīm sacensībām jaunieši nav domājušies par to, vai viņi mīl savu zemi, un par to, kāds ir bijis tās liktenis, tad pēc tām viņi noteikti par to domās," piebilda spēles vadītājs, mūziķis Kaspars Zlidnis.

Spēles uzvarētāja komanda piedalīsies starptautiskā komandas saliedēšanas un piedzīvojumu nometnē kādā no Eiropas valstīm.

Palielinās pacientu iemaksas

Jau septembrī, kad "Kurzemes Vārds" uz interviju bija aicinājis veselības ministru Ivaru Eglīti, viņš apstiprināja, ka nākamajā gadā, visticamāk, palielinās pacientu iemaksu gan par vizīti pie ģimenes ārsta, gan arī pie speciālistiem, taču tolaik vēl nebija zināms, cik lielas tās varētu būt. Šonedēļ telefonsarunā ministrs apstiprināja "Kurzemes Vārdam", ka pašlaik ir iecere pacienta iemaksu pie ģimenes ārsta palielināt no 50 santīmiem līdz latam, bet pie speciālista – tagadējo 2 latu vietā noteikt 3 latus. Taču ministrs piebilda, ka, tāpat kā līdz šim, šī maksa neattieksies uz tām pacientu grupām, kas ir atbrīvotas no pacienta iemaksas. Tāpat paredzēts, ka nākamgad nepalielinās iemaksu par onkoloģisko slimnieku ārstēšanu. Jaunās pacientu iemaksas projekts gan vēl jāapstiprina valdībai.