Kurzemes Vārds

09:06 Svētdiena, 19. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Jubilejā sumina dziesminieci Austru Pumpuri
Indra Imbovica

Dziesminiece Austra Pumpure 26.novembrī enerģijas pilna sagaidījusi savu 80.jubileju. Savas dzīves un radošās muzicēšanas gadus jubilāre ar vairākiem koncertiem atzīmē Rīgā, Tukumā un Liepājā.

Vakar Rīgā, Mākslas darbinieku namā, noritēja ilggadējās Liepājas teātra mākslinieces, dziesminieces Austras Pumpures jubilejas koncerts "Tas notika sen, ļoti sen", kurā kopā ar gaviļnieci dziedāja kādreizējie mūsu teātra skatuves mākslinieki, tagad rīdzinieki Indra Briķe, Ieva Akuratere, Juris Bartkevičs, Māris Putniņš, režisors Andrejs Migla un joprojām liepājnieki Ināra Kalnarāja, Aivars Kalnarājs, Aina Karele, Anda Albuže, Zigurds Akmentiņš, austrasbērni Juris Hiršs, Silvija Silava, Arnis Miltiņš, Zane Šmite, Uldis Ozols, Andris Prievītis un daudzi citi.

Savukārt rīt koncertsarīkojums "Liepājas leģenda Austra" notiks citā galvaspilsētas rajonā – kultūras un atpūtas centrā "Imanta". Tajā piedalīsies Liepājas Universitātes studentu teātris "Rikošets " un, protams, daudzi austrasbērni. Bet svētdien, pirmajā Adventē, Austru Pumpuri jau gaidīs Tukuma Kultūras nama sarīkojumā "Noausim kājas, atpīsim sirdis...".

Kā jau ziņots, liepājnieki savu leģendāro dziesminieci Austru Pumpuri klausīsies un suminās jubilejas vakarā "Pilsētā, kurā piedzimst vējš" rīt pulksten 16 Liepājas teātrī. Pēdējos vairāk nekā desmit gadus Austra aktīvi darbojas folkloras kopā "Atštaukas", kas arī parūpējušās par gaviļnieces sumināšanu pašu mājās. Ir tapusi grāmata par Austru Pumpuri, bet, lai to varētu izdot, kā allaž, pietrūkst finansējuma. Tāpēc jubilejas organizētāji gaviļnieces suminātājus aicina ziedot, lai grāmata nonāktu pie dziesminieces cienītājiem.

Pieminēs AIDS upurus

Jau tradicionāli 1.decembrī arī Liepājā, tāpat kā daudzviet pasaulē, norisināsies piemiņas diena "Kopā pret AIDS!". Pilsētas ielās varēs sastapt ļaudis ar sarkanām lentītēm pie krūtīm, pieminot tos cilvēkus un viņu tuviniekus, kurus skārusi briesmīgā slimība. Liepājnieki aicināti visas dienas garumā piedalīties pasākumos, kas beigsies ar lāpu gājienu uz Rožu laukumu, kur iedegs svecītes AIDS upuru piemiņai. Šajā dienā no pulksten 13 līdz 14 Rožu laukumā, bet no 15 līdz 16 – Flotes ielā 14 un Karostā, Pulkveža Brieža ielā 14, ikviens varēs saņemt bezmaksas zupu kopā ar NVO sarūpēto Ziemassvētku paciņu, kurā būs informācija par AIDS un palīdzības iespējām. Pulksten 18 notiks svētbrīdis Liepājas Evaņģēliski luteriskajā Krusta baznīcā, K.Valdemāra ielā 7, kur varēs noskatīties arī Liepājas Universitātes teātra studijas "Rikošets" priekšnesumus. Pulksten 19 sāksies gājiens no Evaņģēliski luteriskās Krusta baznīcas uz Rožu laukumu, kur pulksten 19.30 no svecītēm izveidos AIDS zīmi. Bet pēc tam Jaunatnes centrā, Rožu laukumā 5/6, turpināsies diskusijas, filmas un sarunas par izsargāšanos no AIDS, par palīdzības iespējām un citām aktualitātēm.

Interesē ekonomikas un izglītības jautājumi

Liepājas Jaunatnes centra telpās vidusskolu līdzpārvalžu prezidenti tikās ar Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieku G.Ansiņu un LiepU rektoru O.Zīdu. Pārrunāti jauniešus interesējoši un aktuāli temati, piemēram, darba un izglītības iespējas Liepājas jauniešiem, skolu līdzpārvaldes kā skolēnu attīstības veicinātājs. "Jāatzīst, ka diskusija sākās ne visai priecīgā gaisotnē, jo klātesošie vēlējās apspriest šā brīža aktuālāko un, jāatzīst, sāpīgāko tematu – valsts ekonomisko stāvokli, tā ietekmi uz valsti, izglītību, darba tirgu un Liepāju kopumā," sacīja Skolēnu domes pārstāvis Mārtiņš Mažonis. "Diskusijas dalībnieki secināja, ka arī no tagadējās situācijas var mācīties ko pozitīvu – cilvēki iemanīsies taupīt, bet potenciālie darba meklētāji, kas savas darba gaitas uzsāks pēc pāris gadiem, būs vairāk rūdīti, pratīs izdzīvot un pielāgoties dažādiem ekonomiskajiem apstākļiem. Protams, mēs skolā esam mācījušies, ka brīdī, kad valsts ekonomika pārkarst, tai ir jāatdziest, un tieši šis process tagad notiek Latvijā." Runāja par Liepājas Universitātes jaunu studiju programmu izstrādi un ieviešanu un citiem jautājumiem, kas saistīti ar izglītības perspektīvām gan Liepājā, gan Latvijā.

Salmonelozes izraisītājs, visticamāk, paliks nezināms

Salmonelozes uzliesmojuma izraisītāju, kura dēļ dažādās Liepājas skolās un bērnudārzos saslimuši vairāk nekā 60 bērnu un daži pieaugušie, visticamāk, neizdosies atklāt – tā informējusi Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes vadītāja Iveta Eglija. Pagaidām nav apstiprinājies, ka pārbaudītās olas, vistas gaļa un citi produkti būtu inficēti, infekcija nav konstatēta arī 3.pamatskolas virtuvē, kur saimnieko ēdināšanas uzņēmums "Māras lācis", kas nodrošina ēdināšanu tajās izglītības iestādēs, kur notikusi saslimšana. Speciālisti uzskata, ka slimības izraisītājs, visticamāk, jau gājis bojā, kad veikti uzkopšanas un dezinfekcijas darbi. I.Eglija pieļāvusi iespēju, ka salmonelozes infekciju skolas virtuvē ienesusi kāda persona, kuru droši vien tā arī noskaidrot neizdosies.

Bankomātos vairs nebūs ārvalstu valūtas
Viktors Ulberts

Nav pietiekama pieprasījuma pēc pakalpojuma – šādi akciju sabiedrība "DnB Nord" motivē savu rīcība, slēdzot iespēju bankas bankomātos izņemt arī ārvalstu valūtu, informēja uzņēmuma sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Geida.

Pirms vairākiem gadiem akciju sabiedrība "DnB Nord" bija pirmā un vismaz Liepājā arī palika vienīgā banka, kura ierīkoja multivalūtu bankomātus un piedāvāja izņemt naudu trijās valūtās: pašmāju latos, kā arī populārākajās ārvalstu valūtās – ASV dolāros un eiro. Taču apmēram pirms mēneša šāda iespēja tika liegta, un uzņēmuma bankomāts vairs šādu izvēli nepiedāvā. Izņemt var tikai latus.

Daudzi liepājnieki labprāt izmantoja šādu iespēju, lai nelielas ārvalstu valūtas summas dēļ nevajadzētu stāvēt garajās rindās bankās. Ārvalstu valūtas izņemšanas iespējas tika pārtrauktas tieši ekonomiskās krīzes laikā un brīdī, kad sāka izplatīties baumas par lata devalvāciju, kādēļ iedzīvotāji sāka pastiprināti pirkt ārvalstu naudu. Taču bankas pārstāves Z.Geidas atbilde ir nelokāma: "Multivalūtu bankomātu darbība slēgta, jo šim pakalpojumam nav pietiekama pieprasījuma."

Ierodas tieslietu ministrs

Šodien Liepājā ierodas tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš un Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Lazdovskis, lai Kurzemes Apgabaltiesā tiktos ar Kurzemes Tiesu apgabala tiesu priekšsēdētājiem un diskutētu par tiesu iekārtas pamatnostādnēm 2009.–2015. gadam. Šāda diskusija ministram jau ir notikusi ar Vidzemes, Zemgales un Rīgas tiesu apgabala tiesnešiem, kā arī ar zemesgrāmatu tiesnešiem. Ministrs uzskata, ka ir nepieciešams ilgtermiņa redzējums par tiesu sistēmas attīstību nākotnē, bet, lai to izstrādātu, idejas jāapspriež plašā profesionāļu lokā. Tādēļ arī organizēta šī tikšanās. Kurzemes Tiesu apgabalā ir Liepājas tiesa, Kuldīgas rajona tiesa, Saldus rajona tiesa, Talsu rajona tiesa, Ventspils tiesa un Kurzemes Apgabaltiesa.

Ūdeņi plūst un krājas
Daiga Lutere

Trešdienas pievakarē ne vienā vien vietā Liepājā ielās kūstošā sniega un lietusūdeņa bija sakrājies tik daudz, ka apgrūtināja satiksmi un radīja daudz nepatīkamu mirkļu gājējiem. Plūdu ainas bija vērojamas gan Ganību ielā, gan Brīvības ielas krustojumā ar Tirgus ielu (attēlā), kur šādi skati ir parasti, tikko bijis vairāk nokrišņu. No kanalizācijas lūkas pat pacēlās nelielam geizeram līdzīga ūdens straume. Komunālajā pārvaldē "Kurzemes Vārds" uzzināja, ka šajā krustojumā ir sadzīves kanalizācijas kolektors, kam jāspēj uzņemt arī lietusūdeņi. Kolektora jauda nav pietiekama, lai pieņemtu lielas ūdens masas. Ja nokrišņu daudz, veidojas pretspiediens, un ūdens atkal nokļūst zemes virspusē, applūdinot ielu. Ceļu nozares vadītājs M.Jākobsons teica: "Četras dienas sniga sniegs un pēc tam arī lija, bet sniegs nokusa vienas dienas laikā. Līdz ar to daudzviet ielās radās problēmas ar lietusūdeņiem. Brīvības un Tirgus ielas krustojumā diemžēl tuvākajos gados pārmaiņas nav gaidāmas, jo jauna lietusūdens kolektora būve izmaksātu ļoti dārgi".

Atjaunotas mises poļu valodā

Kopš oktobra pēdējās sestdienas Liepājā atjaunotas Romas katoļu baznīcas mises poļu valodā. Turpmāk tās paredzētas katra mēneša pēdējā sestdienā. Tāda būs arī rīt pulksten 18 Svētā Meinarda baznīcā (Ganību ielā 120). Misi celebrēs priesteris Mariušs Kempa. Latvijas Poļu savienības Liepājas nodaļas vadītāja Rita Rozentāle uzskata, ka tas pilsētā un tās apkārtnē dzīvojošiem poļiem ir liels gandarījums. Lielākā daļa no viņiem dzīvo latviskās vai krieviskās ģimenēs, tāpēc svētā mise mātes valodā ir svarīga. "Mani mises dzimtajā poļu valodā dziļi aizkustina," sacīja Rita Rozentāle. "Tās ļauj sajust tradicionālo, polisko kristietības elpu, kas īstam polim ir ļoti nepieciešama. Mums, Liepājas poļiem, ir prieks, ka mises atjaunotas tieši laikā, kad Polija svin savas valsts atjaunošanas 90.gadadienu."