Kurzemes Vārds

08:07 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Teātris

Par vīriešu spējām gultā un slēptu aizvainojumu
Inita Gūtmane

Vienu brīdi Ineses Kučinskas atveidotā varone, tērpusies smalkā, melnā apakšveļā, spožu gaismu apspīdēta, dejo ap stieni. Tas asociējas ar striptīzklubu. Pēc mirkļa viņa jau ir ietērpta peldmētelī un ar divām draudzenēm (Jūlija Ļaha, Anda Albuže) iemalko balzamiņu, dungo dziesmiņu par vīrieti labākajos gados un smejoties apspriež pikantas detaļas, kādai jābūt sekretārei, lai izpelnītos šefa simpātijas. Fonā stāv trīs īstas duškabīnes un novietota veļasmašīna, atklājot skatu no vannasistabas. Šī ir tikai maza ainiņa no horvātu dramaturga Miro Gavrana lugas "Viss par sievietēm" iestudējumam režisora Rolanda Atkočūna režijā, kam šodien un rīt Liepājas teātrī ir pirmizrāde. Pagājušo sezonu skatītāju lielu interesi izraisīja un uzslavas guva iestudējums "Viss par vīriešiem". Tāpēc nav brīnums, ka uz šodienas izrādi visas biļetes jau pārdotas.

"Manuprāt, visu par sievietēm nemaz nevar pateikt. Izrādē ir atspoguļotas pāris esences, teiksim, daži gadījumi no sievietes dzīves, daži stereotipiski priekšstati par to, kādas mēs esam," pastāstīja aktrise Inese Kučinska. "Ir izveidojies stereotips, ka sievietes vieta ir virtuvē. Man ļoti patīk tas, ka šajā izrādē tā nav. Mūsdienu sieviete reti kad laiku pavada virtuvē, viss notiek vannasistabā, kurā šajā izrādē notiek darbība," atklāja Jūlija Ļaha.

Lugā parādīti pieci attiecību modeļi. Ir ģimene, kurā ir māte un divas meitas, ir stāsts par trim sekretārēm, ir ainiņas no bērnudārza, kur priekšplānā ir mazas meitenītes, kurās jau mostas sievietes pasaule. Vēl ir sirmgalves, kas dzīvo pansionātā, un arī labas draudzenes. Šie pieci modeļi izrādē apspēlēti dažādās situācijās, atklājot sievietes pasauli, kas slēpjas aiz ieņemamā amata, ģimenes stāvokļa, finanšu apstākļiem un pat aiz ikdienas grima kārtas. "Domāju, ka mēs vistuvāk identificējamies ar ģimenes modeli. Ja arī dzīvē nav bijusi tieši tāda situācija kā izrādē, tad ļoti daudzi dvēseles stāvokļi sasaucas ar to, kas ar mums pašām noticis," apsver I.Kučinska.

Katra no aktrisēm – Jūlija Ļaha, Anda Albuže un Inese Kučinska – ainām mijoties, izspēlēs piecu dažādu sieviešu likteņus, atklājot starp tiem līdzības. Izrāde ir ļoti dinamiska, līdz ar to, pēc I.Kučinskas teiktā, tas ir ļoti labs koncentrēšanās treniņš: "Ļoti koncentrētā veidā ir jāmobilizē visas savas sajūtas, piemēram, trīs minūšu garumā ir jākoncentrē aizvainojams."

"Izrāde "Viss par sievietēm" veidojas diezgan melodramatiska, un ar to tā atšķiras no "Viss par vīriešiem". Sievietes pasauli uztver daudz jūtīgāk, daudz komplicētāk, mēs vienmēr saskatām problēmas tur, kur tās nav, un mēģinām tās risināt. Es negribu teikt, ka vīrieši ir vienkāršāki, bet, manuprāt, sievietes tomēr ir daudzslāņainākas, noslēpumainākas, tādi kā cietie rieksti," uzskata I.Kučinska.

Aktrises arī vērsa uzmanību uz to, ka lugu uzrakstījis vīrietis, līdz ar to tas ir stiprā dzimuma priekšstats, ko sieviete domā, jūt, ko grib un ko ne. "Arī režisors ir vīrietis, tā ka mēs šobrīd esam tikai instrumenti," smejot teica I.Kučinska. "Manuprāt, režisors Rolands Atkočūns ir ļoti profesionāls. Domāju, ka šīs izrādes ieguvums būs tas, ka tā būs nostrādāta. Vai tā patiks vai nepatiks skatītājiem, tas jau ir kaut kas cits," papildināja I.Kučinska.

Mākslinieces uzskata, ka šī izrāde vairāk uzrunās sievietes, kaut gan pieļauj, ka tā varētu būt interesanta arī stiprajam dzimumam. "Izrādē ir dažas pikantas vietas, kas varētu aizķert arī vīriešu trauslās dvēseles, rosināt viņu iztēli un uzbudināt," domā I.Kučinska. "Mani ļoti interesē, kāda būs skatītāju reakcija. Mums, aktrisēm kādas lietas liekas smieklīgas, sentimentālas, bet skatītāji šīs situācijas, iespējams, uztvers pavisam citādāk," spriež J.Ļaha. "Jo vairāk būs emociju, jo labāk," kolēģi papildināja I.Kučinska. "Man liekas, ka vislabākais būtu tad, ja skatītājs dabūtu izsmieties, izraudāties un beigās aizietu mājās ar foršu sajūtu, ka nav iztērēts laiks un nauda."

Izrādes "Viss par sievietēm" scenogrāfiju veidojis Mārtiņš Vilkārsis, kurš pērnā gada "Spēlmaņu naktī" saņēma balvu kā labākais scenogrāfs. Bet kostīmus darinājusi Liene Rolšteina.