Kurzemes Vārds

15:18 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Grūtības norūda

Kur lai rod spēku, lai neieslīgtu pārāk dziļi drūmo ekonomikas prognožu melnajā upē? Nāk prātā anekdote par optimistu un pesimistu. Ar ko viņi atšķiras? Pesimists saka: "Ir tik slikti, ka sliktāk vairs nevar būt." Bet optimists jautri teic: "Var būt, var būt!" Kādas pagājušās nedēļas ziņas mums ļauj notiekošajos procesos ieraudzīt arī ko labu? Mēģināsim kaut ko atrast.

Lai gan oficiālie inflācijas rādītāji novembrī tiks paziņoti šajās dienās, eksperti uzskata, ka gada inflācija turpina sarukt jau piecus mēnešus pēc kārtas un šā gada novembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada novembri, tā samazinājusies vidēji līdz 12,5 procentiem. Kā zināms, oktobrī gada inflācija bija 13,8 procenti. Ievērojams samazinājums, kuru var novērot arī, tā teikt, dabā. Kaut vai savai mašīnai lejot bākā degvielu. Pēdējā laikā degvielas tvertni pieleju tikai līdz pusei, jo tad, kad tā ir tukša, degviela jau maksā pāris santīmu lētāk. Tad atkal var pieliet līdz pusei. Vai nav jauki? Bet Zimbabvē pagājušajā nedēļā nolēma laist apgrozībā 200 miljonu dolāru banknoti, lai gan tikai dažas dienas iepriekš tika izlaista 100 miljonu nomināla naudas zīmes… Lūk, kāda ir traka inflācija!

Neko darīt, novembra beigās Nodarbinātības valsts aģentūrā bija reģistrēti 67 065 bezdarbnieki, un kopējais bezdarba līmenis valstī sasniedza 6,1 procentu, kas ir par 0,5 procentpunktiem vairāk nekā oktobrī. Liepājā bezdarba līmenis pārsniedz vidējo valstī, proti, tas ir 6,8 procenti. Aizvien vairāk cilvēku paliek bez darba. Tomēr arī ekonomikas cikla smagākajos – lejupslīdes – brīžos daļa ļaužu, meklējot risinājumus situācijai, spēj uz notiekošo paraudzīties citām acīm, radošāk, iespējams, dzims jaunas un spīdošas idejas, kuras varēs lieliski realizēt nākotnē un labi nopelnīt. Lai cik skarbi tas arī nešķistu, ja jau nodarbinātais valsts iestāžu darbinieku skaits Latvijai ir par treknu, tad no darba atbrīvotie agrāk vai vēlāk iesaistīsies uzņēmējdarbībā, atradīs darbu privātuzņēmumā, kas naudu dos valstij, nevis to tērēs tikai savu funkciju nodrošināšanai un algām. Esmu pārliecināts, ka daļa no šodienas bezdarbniekiem kļūs par nākamajiem turīgā slāņa pārstāvjiem, iespējams, arī veiksmīgiem biznesmeņiem. Grūtības liek saņemties un pilnveidoties. Grūtības norūda.