Kurzemes Vārds

18:09 Trešdiena, 2. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Bez naudas novadu reforma izgāzīsies
Uldis Strazds,
Durbes Novada domes priekšsēdētājs

Vakar Saeima lēma par novadu reformu, ar kuru no esošajām pašvaldībām izveidoti 109 novadi.

Nevar nepārprotami teikt, ka Latvijas iedzīvotāji no tā būs tikai ieguvēji vai tikai zaudētāji. Ja vienā novadā apvienotas tās pašvaldības, kurām ir kopīgas intereses un infrastruktūra, tad šis modelis darbosies. Bet, ja mākslīgi saliktas kopā pašvaldības, kurām līdz šim bijis maz kopīga, nekas labs nevar iznākt. Un, protams, visbažīgāk jutīsies tās pašvaldības, kas reformas dēļ paliks par novada nomali. Jo vienmēr ir bijis un būs tā, ka centrs attīstīsies straujāk.

Labi, ka vismaz Liepājas rajonā šajā ziņā būtisku problēmu nav un astoņi novadi tajā izveidoti, raugoties no kopīgu interešu viedokļa. Ja valdība nolemtu veidot vēl mazāku novadu skaitu, piemēram, Liepājas rajona pašvaldības apvienotu divos vai trijos novados, to pārvaldīšana būtu daudz smagnējāka un ar neprognozējamu rezultātu.

Laikā, kad es no Durbes pilsētas ar lauku teritoriju un Tadaiķu pagastu izveidoju pirmo novadu Liepājas rajonā, galvenais motīvs bija lielākas naudas piesaistīšanas iespējas. Diemžēl jāatzīst, ka bez kredītiem, tikai no budžeta līdzekļiem vien pašvaldībām īstenot dažādus infrastruktūras sakārtošanas projektus nav iespējams. Apvienojoties novadā, pašvaldības budžets kļuva lielāks, tāpēc arī varējām saņemt lielākus aizdevumus.

Taču tagad gan attiecībā uz novadu reformu raugos piesardzīgi. Tos arī veidoja, lai notiktu straujāka attīstība un pašvaldībām pavērtos lielākas iespējas. Diemžēl tādām iespējām svītru pārvelk ekonomiskā krīze. Jau tagad redzu, ka, piemēram, nākamā gada budžets Durbes novadam būs krietni mazāks nekā šogad. Tas nozīmē, ka var pietrūkt naudas dažādu projektu līdzfinansēšanai. Ja nebūs šīs naudas, attīstība nenotiks. Nenotiks attīstība – reforma izgāzīsies. Papildus tam galva vēl jālauza par rajona padomju funkciju sadalīšanu. Jāteic, ka nevarēs apskaust tos deputātus, kurus nākamgad ievēlēs pašvaldību vēlēšanās.