Kurzemes Vārds

14:18 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Tas notika Liepājā 29. janvārī

1929

– Pirms 20 gadiem ar burinieku no Liepājas uz Dienvidameriku devās jūrnieks Andrejs Smiltnieks. Sācis braukt uz kāda Čīles kuģa, viņš apguvis vietējo valodu, nokārtojis stūrmaņa, pēc tam kapteiņa eksāmenu. Septiņus gadus bijis stūrmanis, pēc tam 12 gadu – lielā Čīles pasažieru tvaikoņa "Valparaiso" kapteinis. Pērn Smiltnieks kopā ar kādu čīlieti par 60 tūkstošiem dolāru nopircis 2400 reģ.tonnu lielu motorkuģi. Pēc remonta kuģis kapteiņa Smiltnieka vadībā gatavojies doties jūrā. Valparaiso ostā, iepildot degvielu, pēkšņi notikusi eksplozija – degvielas krātuvē bija uzkrājusies gāze. Bojā iet pats kapteinis, četri mašīnisti un divi matroži. Sakropļotos līķus no ūdens izvelk karaflotes matroži. Kapteinim Andrejam Smiltniekam sadragāts galvaskauss. Latvijā sēro viņa brālis, Liepājas ostas valdes kapteinis Jānis Smiltnieks. Čīles laikrakstā par traģiskā nāve mirušo latvieti raksta, ka viņa "dzimtene esot kāda maza, no Krievijas atdalīta valsts Latvija". Andrejs Smiltnieks apbedīts Valparaiso kapsētā.

1939

– Tuvākajās dienās Graudu ielā 48 atvērs pirmo bērnu modes preču veikalu. Izskan vēlējums: "Gribas ticēt, ka jaunais pasākums – labu preci par iespējami lētāku cenu – atradīs patērētāju piekrišanu."
– Liepājas ostu, bez Brīvostas, pagājušajā gadā apmeklējuši 712 kuģi jeb 22,7% no Latvijas ostās ienākušo kuģu skaita (1937.gadā – 602 kuģi jeb 17,2%). Latvijas kuģu skaits – 155. Lielākā kuģu kustība bijusi no maija līdz oktobrim. Imports ir ievērojami lielāks par eksportu: ievests 1156000 tonnu, izvests – 885000 tonnu preču.

1949

– Eduards Dzērve bez noteiktas dzīvesvietas un darba klaiņojis apkārtnes laukos, apzogot vairākus zemniekus. Miliči viņu notver, zagtās mantas atrod. Tautas tiesa Dzērvi soda ar ieslodzījumu labošanas darbu nometnē uz 7 gadiem.
– Šajās dienās Liepājas galvenais arhitekts Vītolnieks pabeidzis izstrādāt projektu jauna zāliena laukuma izveidošanai starp Jēkaba un Lielo ielu. Ja pastāvēs labvēlīgi laika apstākļi, darbus varēs uzsākt drīzumā. Vītolnieks izstrādā arī Raiņa parka pārveidošanas plānu. Parku paredzēts paplašināt līdz pat Piena kombināta teritorijai.