Kurzemes Vārds

18:46 Ceturtdiena, 3. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Veselība

Ārstēties vai neārstēties – tāds ir jautājums
Kristīne Pastore

Tas nu ir skaidrs – no 1.marta par ārstēšanos maksāsim dārgāk. Un finansiālas izmaiņas skars arī tos hronisko slimību pacientus, kuri saņem valsts kompensētos medikamentus – samazināsies arī kompensāciju apjoms. "Kurzemes Vārds" skaidroja, kā šīs izmaiņas varētu iespaidot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un cilvēku veselību.

Paredz pacientu skaita samazināšanos slimnīcās

Vislielākais sadārdzinājums būs par ārstēšanos slimnīcā. No 1.marta tie būs 12 lati par slimnīcā pavadītu diennakti. Līdz šim, piemēram, Liepājas Reģionālajā slimnīcā tie bija 5 lati, bet Priekules slimnīcā – 3 lati. Turpmāk pacientu iemaksa vispārēja profila slimnīcās neatšķirsies. Veselības ministrs Ivars Eglītis gan ir pieļāvis, ka katra slimnīca var pati noteikt pacienta līdzmaksājuma apjomu, kas nevar pārsniegt 12 latus, taču, kā sacīja Priekules slimnīcas galvenā ārste Tatjana Ešenvalde, tas nav iespējams, jo valsts līdz ar pacienta iemaksas paaugstināšanu ir samazinājusi savu finansējumu slimnīcām. Ivars Eglītis skaidro: maksa slimnīcās vairs neatšķirsies tāpēc, lai pacients pats varētu izvēlēties, kurā slimnīcā vēlas ārstēties.

Herta (vārds mainīts) ir cukurslimniece, kurai vismaz divas reizes gadā līdz šim bija nepieciešama ārstēšanās slimnīcā, jo dažādas diabēta radītās komplikācijas progresē. Lai gan sieviete strādā, viņa skaidri un gaiši saprot, ka nu ārstēšanās slimnīcā viņai būs liegta. "12 latu dienā es maksāt nevarēšu atļauties," viņa sacīja. Kur sieviete redz risinājumu? "Es vēl nezinu," saka Herta. "Kad pienāks tas brīdis, domāšu, jo šobrīd man ir pavisam drūms prāts. Visticamāk, ka vēl biežāk tramdīšu savu ģimenes ārstu, bet tajos gadījumos, kādi ir man, viņš palīdzēt nevar."

Veselības ministrs Ivars Eglītis tik ievērojamu maksas paaugstinājumu par ārstēšanos slimnīcā skaidro, ka tas būs pamudinājums iedzīvotājiem jau laikus atklāt savas veselības problēmas un ārstēt tās ambulatori, nevis slimnīcā. Tas būs lētāk un izdevīgāk gan viņiem pašiem, gan valstij. Tieši tāpēc primārās un ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumiem esot mazāks sadārdzinājums.

Taču, kā skaidroja Liepājas Reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Bārzdiņš, pat šis ievērojamais pacientu līdzmaksājuma sadārdzinājums par ārstēšanos slimnīcā būs līdzvērtīgs iepriekšējiem 5 latiem par diennakti, jo ir taču samazināts valsts finansējums. "Tā ka mēs parādos būsim vienalga," viņš neslēpa. Gan J.Bārzdiņš, gan arī T.Ešenvalde paredz, ka ar martu pacientu skaits slimnīcās būtiski varētu samazināties.

Trūcīgās personas par velti vairs nevarēs ārstēties

Pagaidām līdz martam Liepājas Reģionālajā slimnīcā saglabāsies janvāra vidū ieviestā papildu maksa par ēdināšanu, kas ir 1,50 lati un 2,90 lati atkarībā no pacienta izvēles. Vai to atstās arī tad, kad stāsies spēkā jaunā maksa par slimnīcu, J.Bārzdiņš vēl nezināja teikt. "Par to mēs lemsim," viņš sacīja un piebilda, ka maksas paaugstināšana nekādā gadījumā nedrīkst kļūt par iemeslu, lai cilvēki atliktu ārstēšanos. Taču slimnīcas sociālā darbiniece Evita Ruicēna paredz visai traģiskas situācijas. "Vistrakākais ir tas, ka ar 1.martu no to pacientu skaita, kas atbrīvoti no pacientu iemaksas, ir izsvītroti cilvēki, kas oficiāli atzīti par trūcīgiem," viņa sacīja. "Tie ir cilvēki, kam praktiski nekā nav. Ja līdz šim viņi vismaz pie ārsta varēja aiziet nemaksājot, tad tagad tas viņiem būs liegts. Naudas zālēm viņiem nebūs – kā viņi un viņu bērni ārstēsies?"

E.Ruicēna šo faktu un arī situāciju saistībā ar iedzīvotāju maksātspēju par ārstēšanos slimnīcā ir apspriedusi gan ar Liepājas, gan Liepājas rajona pašvaldību darbiniekiem, kas arī paredz, ka daudz vairāk nekā līdz šim būs to cilvēku, kas nespēs rēķinus apmaksāt. Bet, vai viņu vietā to spēs pašvaldības, kurām arī finansējums no valsts ir samazināts, pagaidām neviens nevar pateikt. "Es domāju, ka problēmas būs nopietnas," paredz E.Ruicēna. "Mēs, protams, piedāvāsim dažādus risinājumus, kā samaksāt rēķinu pa daļām, taču paredzu, ka būs cilvēki, kas arī to nespēs. Un tad mēs varēsim viņus nodot vienalga kādiem parādu piedzinējiem – ja cilvēkam nekā nav, ko no viņa piedzīs?"

Jākrāj čeki un rēķini

Ir tomēr arī kāda iepriecinošāka ziņa – maksa par ārstēšanos nevarēs būt bezgalīga Ja pacients vienā reizē par ārstēšanos slimnīcā būs samaksājis 250 latu (līdz šim – 80 latu), vairāk no viņa iekasēt nevarēs. Savukārt, ja viena kalendārā gada laikā pacients par ārstēšanos ambulatori, speciālistu apmeklējumu un slimnīcā saņemto palīdzību būs samaksājis 400 latu (līdz šim 150 latus), turpmākā ārstēšanās viņam būs bez maksas. Lai šādu iespēju varētu izmantot, cilvēkam ar kvītīm un čekiem, kas šo faktu apliecina, būs jādodas uz Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras Liepājas nodaļu, kas atrodas Liepājā, Graudu ielā 27/29 (ieeja no Dīķa ielas). Tur viņš saņems apstiprinošu izziņu, kas turpmāk līdz gada beigām ļaus ārstēties bez maksas. Kā sacīja šīs iestādes speciāliste Marina Čerņakova, vadoties pēc iepriekšējās pieredzes, cilvēki to izmanto, taču tādu nav daudz.

Samazināsies kompensācija medikamentiem

Visai nepatīkami jaunās izmaiņas skars arī cilvēkus, kas sirgst ar hroniskām kaitēm un kam valsts kompensē medikamentu iegādi. Tiem, kas līdz šim saņēma 90 procentu atlaidi zālēm, turpmāk tā būs samazināta līdz 75 procentiem un tiem, kam atlaide līdz šim bija 75 procenti, tā būs vairs tikai 50 procenti. Ir aprēķināts, ka tas skars nepilnu pusmiljonu Latvijas iedzīvotāju. Kā uzsvēra kāds "Kurzemes Vārda" iztaujātais astmas slimnieks, kuru arī skars šī pārmaiņas, "ir jāaiziet pie ārsta un jādabū recepte, lai kādam laikam vēl var nopirkt zāles ar 90 procentu atlaidi". Tiesa gan, 100 procentu kompensācija par medikamentiem saglabāsies tiem pacientiem, kam zāles nepieciešamas dzīvības funkciju uzturēšanai.

Uzziņai

No 1.marta par ārstēšanos maksāsim dārgāk:

– par vizīti pie ģimenes ārsta – 1 lats
– par konsultāciju pie speciālista – 5 lati;
– par vienu gultas dienu slimnīcā – 12 lati;
– par endoskopiskajiem izmeklējumiem – 5 lati;
– par rentgenoloģiskajiem izmeklējumiem – 2 lati;
– ārstēšanos Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūrā un Latvijas Infektoloģijas centrā, kā arī aprūpes slimnīcās un slimnīcu aprūpes nodaļās, onkoloģijas un onkohematoloģijas nodaļās, kā arī alkoholisko, narkotisko, psihotropo un toksisko vielu atkarību diagnožu gadījumā – 5 lati;
– par ķirurģiskajām operācijām – līdz 30 latiem.

Kompensējamās zāles – mazākā apmērā:
– zālēm, par kurām valsts līdz šim piešķīra 90 procentu atlaidi, turpmāk būs 75 procentu atlaide;
– zālēm, par kurām valsts līdz šim piešķīra 75 procentu atlaidi, turpmāk būs 50 procentu atlaide.