Kurzemes Vārds

17:32 Sestdiena, 4. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Svin savu vārdadienu, veidojot Draudzības ceļ
Daina Meistere

Vakar bija 28.janvāris, kas Latvijas vēsturē iegājis kā Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa Draudzīgā aicinājuma diena. Un tieši šajā dienā savas skolas vārdadienu svinēja un atcerējās vēsturi arī Liepājas Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskola.

Lai katrs izjustu piederību savai skolai, vidusskolas klašu 320 skolēni sadevās rokās, lai veidotu Draudzības ceļu. Šīgada pamatideja – cits citam var dot ne tikai mantisko labumu, ne tikai materiālās lietas, bet arī dāvāt siltumu, mīlestību, atbalstu.

Protams, ka svinīgajās sanāksmēs klasēs un aktu zālē pedagogi un skolas direktora vietniece izglītības jomā Valda More atgādināja vēsturi. Kā un kāpēc radās K.Ulmaņa Draudzīgais aicinājums, kāpēc viņu skolai piešķirts tieši tā vārds. Tāpat skolēniem īsā uzrunā pavēstīja, ka bijis laiks, kad skolai šis vārds ticis atņemts, un kā pienācis brīdis, kad vēsturisko patiesību atjaunoja, nu gan jaunā – nevis vairs pamatskolas, bet vidusskolas kontekstā.

Draudzīgais aicinājums savā sākotnējā variantā izskanēja, uzrunājot bijušos audzēkņus, lai viņi atceras savu skolu un tās vajadzības. Lai ziedo grāmatas un mākslas darbus, jo skolēniem, lai saņemtu pēc iespējas pilnvērtīgākas zināšanas, ir vajadzīga gan literatūra, gan mācību palīglīdzekļi. Un Draudzīgais aicinājums nav novecojis arī šodienas ekonomiskās krīzes un pastiprinātas taupības apstākļos. Tāpat visas mūsu mācību iestādes labprāt redzētu atnākam bijušos audzēkņus, kuru iespējas atļauj atbalstīt savu skolu, lai aprunātos un noskaidrotu. kas tieši nepieciešams, lai dāvinājums būtu īsti laikā un vietā.

Atvieglo pieteikšanos bezdarbnieka pabalstam

Viktors Ulberts

Nodarbinātības valsts aģentūra Liepājas filiālē sākusi īstenot eksperimentālu projektu, kas bezdarbniekiem ļaus pabalsta saņemšanai pieteikties turpat filiālē, informēja NVA Liepājas filiāles vadītājas vietniece Baiba Tomase.

Līdz šim visiem bezdarbniekiem pabalsta saņemšanas formalitātes bija jākārto Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā. Daļai bezdarbnieku aizvien būs tā jādara, jo eksperimentālais projekts attiecas uz tiem bezdarbniekiem, kuri darba gaitas sākuši pēc 1996.gada, tas ir, gados jauniem cilvēkiem. Viņiem, dodoties uz NVA filiāli, līdzi jāņem pase, nodokļu grāmatiņa un sava bankas konta rekvizīti. Tādējādi cilvēkiem tiks ietaupīts laiks, bet VSAA mazināsies rindas. Taču NVA Liepājas filiālē bezdarbnieka reģistrācijas laiks gan paildzināsies par aptuveni 10 minūtēm, uzskata B.Tomase.

Jaunais pakalpojums NVA Liepājas filiālē ir pieejams no vakardienas. B.Tomase norādīja, ka jaunievedums neattiecas uz NVA Liepājas filiāles Aizputes un Priekules sektoriem. "Pēc kāda laika mēs gūsim priekšstatu par jaunieveduma plusiem un mīnusiem, un tad jau redzēsim, vai būs nepieciešams šo jaunievedumu paplašināt," viņa piebilda.

Var balsot par tīkamāko dziesmu

Vakar Rīgā, tirdzniecības parkā "Alfa", notika "Latvijas mūzikas ierakstu Gada balvas" balsošanas atklāšanas sarīkojums. Par savu gada dziesmu līdz 22.februārim balsot varēs ikviens "Alfas" apmeklētājs, kurš kādā no veikaliem iepirksies vismaz lata vērtībā. Balsošanas stends, kurā varēs gan noklausīties visas nominētās dziesmas, gan nobalsot par tām, būs pie "Alfas" informācijas centra.

Par gada dziesmas titulu un tautas simpātiju balvu sacentīsies liepājnieks Andris Ērglis un Kristīna Zaharova ar dziesmu "Pa paralēli", mūsu pilsētas apvienība "Tumsa" ar dziesmu "Un varbūt mēs", kā arī dziedātāja Linda Leen ar dziesmu "Chameleon", vokālā grupa "Cosmos" ar dziesmu "Tu kā, es kā", dziedātājs Intars Busulis ar dziesmu "Brīvdiena", grupa "Dzelzs vilks" ar dziesmu "Uijā, uijā, nikni vilki", grupa "Prāta vētra" ar dziesmu "Ja tikai uz mani tu paskatītos", grupa "Linga" ar dziesmu "Gan", Dons ar dziesmu "Leila" un Aisha ar dziesmu "Dziesma pustumsā".

Izpildītāju, par kura dziesmu būs atdots visvairāk balsu, uzzināsim 24.februārī "Latvijas mūzikas ierakstu Gada balvas" svinīgajā ceremonijā.

Gāze dārgāka, bet ar atlaidi

Dabasgāzes patērētāji Liepājas mājokļos, kurus tagad dēvē par mājsaimniecībām, sāk saņemt no Rīgas sūtītos gāzes rēķinus visam gadam. "Latvijas gāzē" aprēķini izdarīti pēc abonentu skaitītāju rādījumu saņemšanas. Avansu var iemaksāt ne tikai reizi gadā, bet arī trijos paņēmienos. Droši vien tas darīts sakarā ar zilā kurināmā krasu sadārdzināšanos, lielajām gada apjoma summām un vēlmi dot patērētājiem tādu kā drošības spilvenu. Iepriekšējai samaksai paredzētas atlaides, kuru lielums saistīts ar patēriņa apjomu. Pērngada sākumā viens kubikmetrs gāzes maksāja 0,20 latu, no 1.oktobra tas sadārdzinājās līdz 0,526 latiem, bet tagad sakarā ar PVN palielināšanu ir sasniedzis 0,535 latus. Abonentmaksa tagad atcelta.

Bardu saiets Ventspilī

Ventspilī risinājās septītais autordziesmu festivāls "Tatjanas diena". Tas bija starptautisks, jo piedalījās viesi no Krievijas, Igaunijas, Lietuvas un Baltkrievijas. Dziedāja gan pazīstami bardi, gan jaunpienācēji. Liepāju šajā sarīkojumā pārstāvēja populārā Nadežda Tihomirova. Visas biļetes uz koncertu bijušas izpirktas, ieradušies līdzjutēji arī no Liepājas, kuru starpā bijis Saeimas deputāts Valērijs Agešins. Mūsu pašu pilsētā bardu festivālu paredzēts sarīkot aprīļa beigās vai maija sākumā.

Jaunieši prāto par filantropiju
Viktors Ulberts

Savstarpēja iepazīšanās, filantropijas un labdarības jēdzienu analīze, Kopienu fonda darba izzināšana un jaunu projektu ideju izstrādāšana – ar to nedēļas sākumā Latvijas jauniešu ideju pirmajā laboratorijā, kas norisinājās Ogrē, bija aizņemti dalībnieki no Valmieras, Tirzas, Talsiem, Alūksnes un arī Liepājas.

Jauniešu ideju laboratorija ir jauno kopienas līderu skola, kurā katram aktīvam jaunietim ir iespēja apgūt prasmes organizēt un īstenot dažādus projektus, kā arī iegūt pieredzi organizāciju darba vadīšanā. Šādas jauniešu organizācijas Latvijā izveidotas, izmantojot pasaules pieredzi: jauniešu grupas kopienu fondos veiksmīgi darbojas ASV, Kanādā, Krievijā un citos kopienu fondos.

Seminārā kopā ar Liepājas Novada fonda jauniešu programmas vadītāju Sarmīti Skuju piedalījās arī četras jaunietes no Liepājas. Visas dalībnieces no Liepājas atzina, ka seminārs ir bijis vērtīgs, jo devis daudz jaunu zināšanu gan par labdarību, gan par projektu kā darba formu, ļāvis labāk saprast, kas ir kopienas fonds, kādi ir tā uzdevumi katrā vietā, un līdz ar to noskaidrojusies arī viņu loma šajā fondā.

Otrs kopīgais jauniešu ideju laboratoriju seminārs notiks marta beigās. Līdz tam jaunieši katrs savā pilsētā mācīsies, strādās un īstenos idejas, kas papildinās kopienas fonda darbu. Ikdienā satikties ar draugiem no citām pilsētām ļaus kopīga domubiedru grupa portālā draugiem.lv. Liepājas jaunieši aicina pievienoties arī citus, lai kopīgi veiktu labus darbus savā pilsētā. Jauniešu ideju laboratorijas nodarbības notiek katru ceturtdienu pulksten 17 Liepājas Jaunatnes centrā.

Sāk sabiedrisko apspriešanu

Būvvalde izsludinājusi ģenerālo un beramo kravu pārkraušanas kompleksa Pulvera ielā 11 būvniecības ieceres sabiedrisko apspriešanu. Iedzīvotāji savus priekšlikumus un ierosinājumus aicināti izteikt līdz 10.februārim. Būvniecības ieceres apspriešanas ierosinātājs ir SIA "Marilat SK”. Uzņēmums paredzējis izveidot ģenerālo un beramo kravu pārkraušanas kompleksu Liepājas ostas 30. un 30.a piestātnē, kuras atrodas Karostas kanāla dienvidu krastā. Plānotais pārkraušanas apjoms ir 400 tūkstoši tonnu gadā. Zemes gabala platība ir vairāk nekā 20 tūkstoši kvadrātmetru. Pārkraušanas kompleksa projektētājs ir SIA "HTO Konsaltings". Būvniecība paredzēta vairākās kārtās. Pirmajā kārtā plānota dzelzceļa sliežu ceļu un kompleksa teritorijas norobežojuma būvniecība.

Pēdējais Pūķis darbosies Leļļu teātrī
Inita Gūtmane

Sestdien Liepājas Leļļu teātrī notiks pirmizrāde pēc Jura Zvirgzdiņa bērnu grāmatiņas motīviem veidotajai izrādei "Pēdējais Pūķis un Artūrs – ŪŪ". Iestudējumā, kas domāts gan bērniem, gan pieaugušajiem, akcentēta vienmēr aktuāla tēma – māja un cieņa pret to.

"Māja ir domāta kā globāls jēdziens – vide, vieta, kurā mītam. Lai mēs varētu dzīvot sakoptākā, skaistākā un mazāk piesārņotā vidē, ir jārūpējas par apkārtni un ekoloģiju. Protams, izrādē stāstīts arī par draudzības un sirdsapziņu. Šī izrāde ir absolūts jaunums Liepājā – tajā būs redzamas lielās maskas un trostu lelles un paralēli vēl uz ekrāna tiks projicēta animācijas filma," pastāsta sabiedrisko attiecību speciāliste Agnese Zīverte.

Izrādes režisore ir Inese Belte, scenogrāfe un leļļu skulptore – Ausma Neiburga, tērpu un lielo masku, kā arī leļļu skiču autore – Liene Rolšteine, mūzikas autors – pazīstamais animators Māris Putniņš, animācijas filmas autori – Daiga un Jānis Siki.

Vai baznīcu neatdos?

Liepājas Vecticībnieku kopiena jau vairākus gadus mēģina oficiāli pārņemt savā īpašumā baznīcu Ziemeļu kapos, jo šis dievnams būvēts par ticīgo līdzekļiem, taču vēlāk ierakstīts zemesgrāmatā uz pašvaldības vārda. Nesen strīdu izskatīt beidzot pieņēma Kurzemes Apgabaltiesa. Izskatīšana bija paredzēta vakar, taču to nācās atlikt pēc kopienas advokāta lūguma, jo viņš bija aizņemt ļoti svarīgā jautājumā Rīgā. Izskatīšana pārcelta uz 9.martu. No pašvaldības Nekustamā īpašuma pārvaldes priekšnieka komentāra izriet, ka dome nevēlas baznīcu atdot.

Par apgrozījumu nesūdzas

Pērn decembra sākumā bijušā tirgus "Rāmava" vietā atvēra SIA "Palink" piederošo veikalu "IKI". Šā uzņēmuma mārketinga daļa informēja, ka 2008.gadā Latvijā atvērti septiņi jauni "IKI" veikali, arī Liepājā un Rīgā. Pērngada rezultāti rāda, ka mazumtirdzniecības veikalu tīklu "IKI" un "Cento" īpašnieks SIA "Palink" ir bijusi viena no lielākajiem ārvalstu investoriem Latvijā. Investīcijas pārsniedz 18 miljonus latu, bet uzņēmuma kopējais apgrozījums ir vairāk nekā 40 miljoni latu. "IKI" ir Baltijā trešais lielākais mazumtirdzniecības veikalu tīkls. Pērn kontroli pār "IKI" veikalu tīklu pārņēma Vācijas, Beļģijas, Francijas, Itālijas un Šveices tirgotāju savienība "Coopernic".

Apcietina tiesas zālē

Liepājnieks Dainis Dreimanis bija apsūdzēts par krāpšanos ar nekustamiem īpašumiem. Pēc Kurzemes Apgabaltiesas sprieduma pasludināšanas viņu arestēja tiesas zālē. Par krāpšanu darījumā ar zemi D.Dreimanim piesprieda reālu cietumsodu uz 5 gadiem ar mantas konfiskāciju. Pilnais spriedums būs pieejams 10.februārī.

Spriedumā norādīts, ka D.Dreimanis, mantkārīgu tieksmju mudināts un nolūkā izkrāpt naudu, 2003.gadā ieradies SIA "Nygaard International" birojā Aizputē un piedāvājis pirkt zemes īpašumu "Tīsi" Dunalkas pagastā. Dreimanis to darījis bez jebkāda tiesiska pamata, nebūdams pilnvarots un zemes īpašniecei nezinot. Maldinot firmas "Nygaard International" amatpersonas, Dreimanis noslēdzis cerību pirkuma līgumu par 54 hektāriem zemes īpašuma pārdošanu par 23 tūkstošiem latu, līgumā norādot nepareizu nekustamā īpašuma kadastra numuru. SIA "Nygaard International" pārskaitīja uz Dreimaņa kontu līgumā paredzēto avansa maksājumu 11500 latu, vēlāk pārējo summu. Tika nodarīts kaitējums 23 tūkstošu latu apmērā.