Kurzemes Vārds

05:31 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Drusciņ "Oskara" elpas arī pie mums
Inita Gūtmane

Pagājušā gada nogalē, klausoties, kas valstī notiek un notiks saistībā ar ekonomisko krīzi, šķita, ka šogad kultūras dzīvē būs liels pieklusums. Prātoju, ka nav sliktuma bez labuma. Būs vairāk brīvu nedēļas nogaļu, kuras varēs veltīt, piemēram, grāmatu lasīšanai vai noskatīties filmas, kurām līdz šim neatlika laika. Taču izrādās, ka kultūras un nakts dzīve vismaz Liepājā šogad nav apstājusies. Atskatoties aiz aizvadītajām šā gada dienām, secināju, ka vēl nav bijusi tāda nedēļas nogale, kurā nebūtu bijis kāds sarīkojums, kuru nebūtu apmeklējusi – vai izrādi Liepājas teātrī, Leļļu teātrī vai arī kādu koncertu Latvijas 1.rokkafejnīcā vai klubā "Fontaine Palace".

Taču mani, kino cienītāju, īpaši iepriecināja, ka gada sākumā Liepājā beidzot varēja un var baudīt labas filmas, kas mūsu pilsētā jau daudzus gadus bija vājais punkts. 22.februārī notiks lielākais notikums kino dzīvē – "Oskara" balvas pasniegšanas ceremonija. Katru gadu esmu sekojusi līdzi šim notikumam un centusies sameklēt filmas, kas pretendē uz prestižo balvu. Šis darbiņš nav bijis viegls. Tāpēc ikreiz pie sevis esmu šķendējusies, kāpēc pašlaik Liepājā vienīgais kinoteātris "Balle" manu uzdevumu neatvieglo un nerāda filmas – potenciālās "Oskara" ieguvējas. Kāda pie mums atceļoja, bet maz.

Tāpēc bez gala sajūsmināta biju, ieraugot, ka "Ballē" demonstrēs filmu "Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu" ar oskarotajiem aktieriem Bredu Pitu un Keitu Blanšetu galvenajās lomās. Šī filma izvirzīta 13 "Oskara" nominācijām. Skaists, dziļš, smags un pārdomas raisošs darbs, kuru aizmirst ātri ir neiespējami. Šī ir tā filma, kuru vajadzētu gribēt noskatīties tik daudziem cilvēkiem, ka pie kinoteātra zāles durvīm būtu jāstāv garai rindai. Liepājā tā nebija. Vismaz seansā, ko es apmeklēju, bija skatītāju divdesmit. Žēl, ka cilvēki laiž garām tik retu izdevību. Iespējams, pie vainas ir plāni palikušie maciņi. Iespējams, domājot par izdzīvošanu, ļaudis tik ļoti vairs neseko līdzi kino aktualitātēm. Iespējams, kāds nav pamanījis, ka pie mums rāda šo filmu. Iespējams, pie vainas ir kāds cits no simt iemesliem.

Cerams, ka ar šo filmu kinoteātris "Balle" šogad nebeigs rādīt labas filmas, bet turpinās to darīt. Optimismam ir pamats, jo arī no šās nedēļas nogales repertuārā iekļauta vēl viena augstvērtīga filma – slavenā režisora Vudija Alena romantiskā komēdija "Vikija, Kristīna, Barselona", kas arī izpelnījusies kinokritiķu uzslavas. Kinoteātrī turpina demonstrēt arī latviešu filmu "Kailums" ar Agnesi Zeltiņu titullomā.

Vēl viens prieka mirklis šogad kino cienītājiem bija tas, ka pagājušajā nedēļā Liepājā atkal viesojās festivāls "2 ANNAS" un piedāvāja noskatīties Eiropas jauno režisoru īsfilmas vairāk nekā divu stundu garumā. Vienīgi žēl, ka arī šo iespēju izmantoja nedaudz vairāk par piecdesmit cilvēku. Jācer, ka festivāla veidotājus tas nesarūgtināja un festivāla "2 ANNAS" apkopotās filmas redzēsim arī citus gadus. Vēl gandarījums, ka arī Liepājas kino entuziasti nesnauž un dara iespējamo, lai liepājnieki izglītotos šajā jomā un kino gardēži tiktu pie izcilas maltītes. Viens no šiem cilvēkiem ir kino pētniece Kristīne Jākabsone, kura turpinās rīkot kinolektoriju, tikai šogad citā vietā – ne vairs klubā "Fontaine Palace", bet Liepājas Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā.

Turklāt dienas gaismu ar Liepājas pašvaldības finansiālu atbalstu ieraudzīs vēl viena Kristīnes ideja – drīz internetā atvērs "Virtuālo kino muzeju", kurā varēs iegūt informāciju saistībā ar kino, akcentu liekot uz Liepāju. Un tur ievietotajiem materiāliem būs pētniecisks raksturs, nevis baumas par aktieru mīlas dēkām, kā tas ir populārākajos interneta portālos.

Jācer, ka gads, kas kino jomā iesācies veiksmīgi, tā arī turpināsies un liepājnieki gada nogalē to varēs nosaukt par ļoti izdevušos. Vismaz šajā jomā.