Kurzemes Vārds

11:35 Trešdiena, 1. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Uz Kopenhāgenu varēs lidot aprīlī
Viktors Ulberts

Neilgi pēc tam, kad Latvijas nacionālā lidsabiedrība "Air Baltic" paziņoja, ka, visticamāk, avioreisus no Liepājas uz Hamburgu un Kopenhāgenu pavasarī neatsāks, Krievijas aviokompānijas "Atlant-Sojuz" pārstāvis Baltijas valstīs Aleksandrs Dinuls apliecinājis, ka aprīlī uzsāks aviosatiksmi starp Liepāju un Kopenhāgenu.

A.Dinuls piebildis, ka no Latvijas puses atļauja lidošanai saņemta un pašlaik tiekot kārtotas formalitātes ar Dānijas varas iestādēm. Aviokompānijas tālākajos plānos ietilpstot arī reiss no Liepājas uz Hamburgu. Kompānijas pārstāvis atzinis, ka pērn augustā uzsāktie lidojumi maršrutā Maskava – Liepāja – Maskava neesot rentabli, lidmašīnas noslogotas par 40 procentiem, tomēr kompānija ieinteresēta saglabāt zemas cenas un turpināt attīstīt reisus no Liepājas. Tāpat A.Dinuls vēlreiz apliecinājis "Atlant-Sojuz" nākotnes plānus, kuros ietilpst iespējamie reisi no Liepājas uz Helsinkiem, Stokholmu, Berlīni, Prāgu, Varšavu, Kijevu un Sanktpēterburgu.

6.februārī Rīgā paredzēta preses konference, kurā plašāk stāstīs par aviokompānijas "Atlant-Sojuz" darba rezultātiem un plāniem.Vēl viens beramkravu terminālis

Akciju sabiedrība "Liepājas osta LM" plāno būvēt jaunu beramkravu termināli. Ostas kompānija jau esot noslēgusi nodomu protokolu ar kādu Rietumu partneri. Jaunā beramkravu termināļa būvniecība paredzēta vairākās kārtās. Iecerēts, ka terminālis varētu sākt darbu jau nākamgad un tajā varētu pārkraut aptuveni 400 tūkstošus tonnu gadā. "Liepājas osta LM" 2008.gadā pārkrāva 1,27 miljonus tonnu kravu, tas ir lielākais kravu apgrozījums Liepājas SEZ uzņēmumu starpā.

Finansējums divkārt samazināts

Liepājas domes Vides daļas vadītāja Dace Liepniece informēja, ka šogad finansējums Liepājas gaisa kvalitātes programmas īstenošanai samazināts vairāk nekā uz pusi. No Vides fonda līdzekļiem šim mērķim varēts atvēlēt tikai 5000 latu, pērn summa bija 11500 latu.

Konsultēties – uz Ventspili

Ventspilī darbu uzsācis Latvijas Darba devēju konfederācijas izveidotais Kurzemes reģiona bezmaksas konsultāciju centrs darba devējiem, kurā kvalificēti darba tiesību un darba aizsardzības speciālisti sniegs konsultācijas par darba devējus interesējošiem jautājumiem un plānotajām izmaiņām likumdošanā. Bezmaksas konsultācijas tiek sniegtas otrdienās, trešdienās un ceturtdienās no pulksten 9 līdz 17 Ventspilī, Lauku ielā 2 (tālrunis 63624949, e-pasts: [email protected]). Konsultācijas pieejamas gan klātienē, speciālistam tiekoties ar uzņēmuma pārstāvjiem, gan ar e-pasta starpniecību. Šajā gadījumā jānorāda uzņēmuma kontaktinformācija, nozare, kurā tas darbojas, un īss problēmas apraksts. Ar konsultantu iespējams vienoties arī par izbraukuma semināru organizēšanu konkrētos uzņēmumos, klātienē izvērtējot darba vides riskus, problēmsituācijas un sniedzot ieteikumus, kā uzlabot darba vidi un novērst nepilnības.


Aicina pārskatīt birokrātiskās higiēnas prasības bērnudārzos

Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks nosūtījis vēstuli Latvijas Republikas Ministru prezidentam Ivaram Godmanim, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai un Veselības ministrijai par absurdajām prasībām attiecībā uz pirmsskolas izglītības iestāžu telpu minimālo platību vienam bērnam. Sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone informēja, ka dome 2008.gada beigās saņēmusi Veselības ministrijas Veselības inspekcijas Liepājas Kontroles un uzraudzības daļas vēstuli par konstatētajiem pārkāpumiem pirmsskolas izglītības iestādē "Sauleszaķis", kuru pēc pilnas renovācijas, ieguldot ievērojamus finanšu resursus, pašvaldība nodeva ekspluatācijā 2007.gada rudenī. Pašvaldībai uzdots steidzami vai nu paplašināt vairāku grupu tualešu telpas, vai arī samazināt uzņemto bērnu skaitu grupās, jo konstatētā platības neatbilstība tualešu telpās vienam bērnam ir no 2 līdz 7 kvadrātcentimetriem. Vēstulē lūgts steidzami grozīt vai piešķirt ieteikuma statusu LR Ministru kabineta noteikumiem "Higiēnas prasības izglītības iestādēm, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmas", lai uzraudzības iestāžu ierēdņu pārspīlēto prasību dēļ neveidotos absurdas situācijas pirmsskolas izglītības iestādēs laikā, kad ir vietu deficīts bērnudārzos. "Ja konstatētie pārkāpumi apdraudētu bērnu drošību un veselību, pašvaldība par to nediskutētu, bet nekavējoties novērstu. Taču, ņemot vērā bērnudārzu vietu lielo deficītu, pašvaldība neredz nepieciešamību un jēgu šādas neloģiskas prasības izpildīt, bet gan pielikt visas pūles, lai arī turpmāk veicinātu pirmsskolas iestāžu attīstību pilsētā," vēstulē norādījis U.Sesks.


"Beverīnas" bojāeja atklāj kuģu pārkāpumus

Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes priekšnieks Arturs Vaiteiks iepriekš norādījis, ka vara kabeļu izcelšana no jūras, ar ko nodarbojās bojā gājušais zvejas kuģis "Beverīna", nav likumīga un tādēļ uzsākta administratīvā lietvedība. Izrādās, "Beverīna" nav vienīgais kuģis, kas nodarbojās ar nelegālo rūpalu.

"Vadu vilkšana neattiecas tikai uz "Beverīnu", bet zvejas kuģu saimniecību kopumā," atzina Liepājas Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse. Viņa paskaidroja: "Ekonomikas policijas darbinieki laikā no 2008.gada 11.decembra līdz 2009.gada 30.janvārim pārbaudījuši komercsabiedrības, kuras nodarbojas ar zvejniecību, saimnieciskās darbības vietās, kā arī uz zvejas kuģiem. Vairākās saimniecībās konstatēti kabeļi, kas satur krāsaino metālu (kabeļu diametrs 4 cm) bez izcelsmi apliecinošiem dokumentiem. Kopumā konstatēts ap 200 tonnām kabeļu. Precīzs kabeļu svars tiks noteikts administratīvās lietvedības ietvaros." Minētajā laikposmā uzsāktas piecas administratīvās lietvedības, lai noskaidrotu kabeļu izcelsmi un pieņemtu atbilstošos lēmumus.

"Beverīnas" traģēdijas lietā turpina izmeklēšanu, taču diemžēl jaunu faktu nav, atzina J.Knīse. Joprojām policijā nav saņemts Tiesu medicīnas ekspertīzes oficiāls slēdziens par divu atrasto apkalpes locekļu nāves cēloni.

Iepazīst skolu un piesaka tajā bērnus
Daina Meistere

Liepājas izglītības iestādēs sākusies bērnu reģistrācija pirmajai klasei jaunajam 2009.–2010. mācību gadam. Vecākiem, pirms izdarīt izvēli, kuras skolas 1. klasē mācīsies viņu bērns, tiek dotas iespējas iepazīties ar mācību iestādi. Piemēram, 7.vidusskolā jau pirmajā reģistrācijas dienā notika vecāku sapulce Skolas direktore Inese Ferstere uzrunāja sapulcējušos tētus, mammas, arī atnākušos vecvecākus un bērnus, pastāstot par skolu, par mācību programmām. Vecāki varēja uzzināt, kādas izglītības programmas piedāvā skolā, kā notiek bilingvālās mācības, kādu speciālistu – piemēram, psihologa, logopēda – palīdzību var saņemt bērni. Sapulces dalībnieki uzdeva jautājumus, viņus interesēja, vai strādā pagarinātās dienas grupas, kā organizēta bērnu ēdināšana, kas tagad pirmo klašu skolēniem ir bez maksas. Tāpat vecākus iepazīstināja ar tām trim audzinātājām, kuras rudenī uzsāks darbu ar pirmklasniekiem. Bērnus reģistrē katru darbdienu visu mēnesi.

Muzejā atklās plenēra izstādi

Piektdien pulksten 16 Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē atklās pērngada starptautiskā jūras glezniecības plenēra "Liepājas marīna" atlasīto darbu izstādi un prezentēs tikko izdoto katalogu.

Pērn plenērā, kura pamattemats bija Liepājas osta un kura galvenais atbalstītājs ir Liepājas pilsētas Kultūras pārvalde, piedalījās 35 mākslinieki no Latvijas, Lietuvas un Krievijas. Plenēra rīkotājas mākslas galerijas "Klints" izdotajā katalogā ir skatāmi visi dalībnieki, viņu radošais devums un fotoreportāža. Izdevumu atbalstījusi Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvalde un SIA "DG Termināls".

"Liepājas marīna" ir turpinājums jau labi pazīstamajam un zināmajam plenēram "Pilsēta un jūra", kas notiek katru vasaru kopš 1995.gada. Tā idejas autori un organizatori ir mākslinieki Aivars un Inga Kleini. Plenēra mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību Liepājai un rosināt tās mākslas dzīvi, uzsverot gan pašmāju mākslinieku, gan viesmākslinieku skatījumu uz pilsētu un viņu radošo spēju izpausmi.

Atvērs grāmatu "Liepāja Latvijas sākotnē"

Liepājas muzejs izdevis jaunu grāmatu "Liepāja Latvijas sākotnē. 1918.gada novembris – 1919.gada jūlijs". Tā iznākusi sērijā "Liepājas muzeja raksti", grāmatas autori ir muzeja Kultūrvēstures nodaļas vadītāja Uļa Gintnere un direktores vietnieks krājuma darbā Jānis Gintners. Grāmatas atvēršana paredzēta Liepājas muzejā 12.februārī.

Šogad aprit 90 gadu, kopš Latvijas Pagaidu valdība uzturējās Liepājā un šeit nostiprināja savas pozīcijas. Šis notikums jau guvis apzīmējumu "Liepāja – Latvijas galvaspilsēta". Bet līdztekus tam pilsēta dzīvoja savu dzīvi ar tam laikam nozīmīgiem notikumiem, darbīgu un pilsoniski atbildīgu personību veikumu, ikdienas dzīves ritējumu, kuru ieskāva gan lielas, brīžam šķietami nepārvaramas grūtības, gan uzplaiksnīja notikumi, kuri izraisīja smaidu kā toreiz, tā tagad. 

1919.gada sākumā Liepājas iedzīvotāji rosīgi gatavojās pirmajām demokrātiskajām pašvaldības vēlēšanām, kas notika 19.janvārī. Liepājnieki solidāri sadarbojās ar dažādu politisko virzienu un tautību cilvēkiem, lai saglabātu un atjaunotu pilsētas saimniecību, sniegtu palīdzību trūkumcietējiem, veidotu skolas. Tas bija laiks, kas ar tam piemītošo jaunradi, atbildību, aizrautību, spēju pārvarēt grūtības un ticības spēku spēj uzrunāt arī mūsdienu problēmās ieslīgušo sabiedrību.

Vēstures materiālu izstādes

Vēstures materiālu izstādes, kas pēdējos gados veidotas Krievu namā, pēc tam sāk ceļu pa pilsētas skolām. Piemēram, pašlaik 12.vidusskolā izvietota ekspozīcija "Latvieši Otrajā pasaules karā", bet A.Puškina 2.vidusskolā – izstāde "Imperatora Aleksandra III osta". Praksē noskaidrots, ka nepieciešams, lai šādām izstādēm būtu sava pastāvīga vieta. Tāpēc Krievu kopiena piedāvā skolām materiālo palīdzību to ierīkošanai, galvenokārt tas attiecas uz speciālo apgaismojumu. Šāds projekts jau īstenots 12.vidusskolā.

Maskavas dāvana skolām

Liepājas Krievu kopiena ar Krievijas Federācijas vēstniecības un Ģenerālkonsulāta starpniecību saņēmusi šās valsts Ārlietu ministrijas dāvinātos jaunos mācību literatūras komplektus izplatīšanai pilsētas skolās. Tās ir parastās mācību grāmatas, galvenokārt krievu valodā un literatūrā, metodiskie ieteikumi, kā arī nošu krājumi. Kopienas valdes priekšsēdētājs Valērijs Kravcovs ņem vērā arī latviešu skolu intereses, un valde aicina visu mācību iestāžu pārstāvjus apmeklēt kopienu, lai saņemtu Maskavas sūtīto dāvanu.

Sievietes aicina pieteikt "Gada balvai"

Sieviešu tiesību institūts arī šogad organizē savu tradicionālo konkursu, kurā līdz 25.februārim aicina pieteikt tās sievietes, kuras ir sabiedriski aktīvas un veicinājušas arī citu sieviešu iekļaušanos sabiedriskajā dzīvē. Sieviešu tiesību institūta Liepājas projektu un izglītības centra direktore Gita Štāla sacīja, ka nevalsts organizācijas, pašvaldību iestādes, komercsabiedrības un privātpersonas aicinātas konkursam pieteikt savas kandidātes. Iesniedzējam par pretendenti jāuzraksta vēstule, pamatojot, kādēļ tieši šī sieviete būtu cienīga iegūt "Gada balvu" – 300 latu. Vēstules jāsūta uz e-pastu [email protected] vai jasazinās ar Gitu Štālu. Balvas pasniegs šogad Rucavā, un šajā notikumā ieradīsies Sieviešu tiesību institūta biedri no visas Latvijas.