Kurzemes Vārds

01:50 Trešdiena, 5. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mūzika

No viena pianista izrādes līdz pārsteidzošam džezam
Indra Imbovica

8.martā Liepājas teātrī sāksies gadskārtējie klaviermūzikas svētki – XVII Starptautiskais pianisma zvaigžņu festivāls, kas risināsies veselu nedēļu. "Nepārspīlējot varu teikt, ka šogad pianisma zvaigznājs iemirdzēsies jo spilgti. Piedāvātā programma radīta, lai atklāsme un pārsteigums mītos ar atkalredzēšanās gavilēm," saka Liepājas Simfoniskā orķestra reklāmas un sabiedrisko attiecību vadītājs Gundars Venens.Sāks ar meistarklasēm

Kā jau informējām, festivālā ielūgti 12 pianisti no 12 valstīm. Pēc dažu gadu pārtraukuma festivāls organizē arī meistarklases, kas notiks no 4. līdz 6.martam. Tajās pianisma zvaigznēm pievienosies vēl četri jaunie Latvijas talanti – Linda Leine, Lelde Muceniece, Andrejs Osokins un Rihards Plešanovs. Viņi jau pirms festivāla sākuma savas zināšanas un prasmi papildinās bulgāru izcilās pianistes profesores Milenas Mollovas meistarklasē. Tās notiks E.Melngaiļa Mūzikas vidusskolā vai Graudu ielas koncertzālē, un Liepājas Simfoniskā orķestra vadība risina sarunas par nepieciešamo koncertflīģeļu iznomāšanu no Itālijas firmas, kuras pārstāvniecība atrodas Viļņā. Kā zināms, mūsu pilsētā ir problēmas ar augstvērtīgu koncertinstrumentu, un nav noslēpums, ka ir pianisti, kuri atsakās no dalības festivālā, ja nav nodrošināti ar atzīstamas firmas teicamu flīģeļi.

Tomēr jebkurā gadījumā meistarklases notiks, un Milena Mollova būs pirmā no festivāla viesiem, kas jau 3.martā ieradīsies Liepājā. Viņa ir profesore arī Bulgārijas konservatorijā un Ziemeļgrieķijas konservatorijā Salonikos. Pie meistarīgākajām pianistes interpretācijām pieder L.van Bēthovena opusi, bet nozīmīga loma Mollovas repertuārā atvēlēta jaundarbiem – pianiste bieži pirmatskaņojusi amerikāņu, bulgāru un citu Eiropas komponistu opusus. Pēc meistarklasēm jaunie latviešu pianisti pirmdien, 9.martā, uzstāsies atsevišķā koncertā Graudu ielas koncertzālē. Savukārt pati Milena Mollova spēlēs festivāla atklāšanas koncertā, kurā klausītājus pirmo reizi Latvijā iepazīstinās ar bulgāru nacionālā komponista Krasimira Kjurkčijska "Koncertu klavierēm ar orķestri".

Veltījums festivālam un aklais pianists

Šogad festivālā kupli pārstāvēta latviešu pianistu jaunā paaudze un latviešu komponistu skaņdarbi. Pārsteigumu sagādājis komponists Juris Karlsons, speciāli festivālam radot fantāziju klavierēm, stīgu orķestrim un sitaminstrumentiem "Zvaigžņoto debesu balsis", kas piedzīvos pirmatskaņojumu. Atklāšanas koncertā šis jaundarbs uzticēts spēlēt jau starptautisku atzinību guvušajai pianistei Elīnai Bērtiņai.

Pirmajā vakarā klausītājiem labi zināmus un iemīļotus opusus savā manierē traktēs Jāzepa Vītola Starptautiskā konkursa 2008.gada laureāts Antons Ļahovskis no Sanktpēterburgas un par pianisma pērli jau atzītā ķīniešu izcelsmes amerikāniete Klēra Huanci. Šīs uzlecošās zvaigznes sola temperamentīgu un azartisku Ferenca Lista un Sergeja Rahmaņinova Pirmā klavierkoncerta skanējumu.

Kā vienmēr festivāla otrdienās, arī šogad Liepājas teātrī būs džeza mūzikas vakars, un liepājniekiem būs iespēja klausīties veselu koncertu ar akla pianista virtuozo spēli. Šoreiz festivāls ielūdzis Ņūorleānas leģendu Henriju Batleru no ASV, kurš, neskatoties uz redzes zaudēšanu, pratis attīstīt izjustu un apbrīnas vērtu spēles manieri. Viņš liek panervozēt mūsu orķestrim, jo kopā ar savu pavadoni Liepājā ieradīsies tikai iepriekšējā vakarā no koncertturnejas Amerikā. Starp citu, Henrijs Batlers pasauli pārsteidzis ne tikai ar savu klavierspēli, bet arī ar savām apbrīnojamām fotogrāfijām, kas izstādītas vairākās starptautiskās izstādēs.

Atkalredzēšanās prieks

Trešdienas un ceturtdienas koncertos festivāls piedāvā atkaltikšanos. 11.martā Graudu ielas koncertzālē ar viena pianista izrādi otrreiz festivāla vēsturē viesosies Valērijs Afanasjevs, izcilais krievu pianisma skolas pārstāvis. Interesanti, ka pirmo reizi Liepājā 13.pianisma zvaigžņu festivālā viņš viesojās neticamas nejaušības dēļ. Proti, pēdējā brīdī festivālā ierasties nevarēja franču pianists, un tikai ar pianistes Ļubovas Timofējevas autoritatīvo ieteikumu Valērijs Afanasjevs piekrita atbraukt. Tad arī Liepājas publika pirmo reizi iepazinās ar viņa "Viena pianista teātri", kurā viņš spēlēja un arī ar mizanscēnām tēloja Franča Šūberta mūža pēdējos gados radītos trīs skaņdarbus. Pianists un arī rakstnieks jau vairāk nekā 30 gadu dzīvo Francijā un pēdējos gadus ļoti reti dodas ārpus savas mītnes zemes, taču Valērijam Afanasjevam tik ļoti iepatikās Liepāja, orķestris un mūsu publika, ka viņš atsaucās uzaicinājumam arī tagad. Šoreiz viņš spēlēs un rādīs Roberta Šūmaņa "Kreisleriānu".

Bet Pianisma zvaigžņu festivāla uzticīgos klausītājus īpaši vairs nav jāiepazīstina ar Lietuvas/Francijas mākslinieci Mūzu Rubackīti, kura festivālā piedalījusies jau vairākas reizes un jau pirmajā gadā ieguva publikas nedalītu mīlestību. Daiļā pianiste ar gandarījumu atsaukusies aicinājumam piedalīties koncertā "Bēthovens un Mūza", kas 12.martā notiks Liepājas teātrī. Ar to faktiski aizsāksies arī festivāla mākslinieciskā vadītāja maestro Imanta Rešņa benefices koncerti Latvijā. Šajā lielkoncertā līdzās Mūzai un Liepājas Simfoniskajam orķestrim muzicēs arī lieliskais japāņu vijolnieks Daisins Kasimoto, brīnišķīgā latviešu čelliste Kristīne Blaumane un Valsts akadēmiskais koris "Latvija".

Kad skarbie ziemeļi satiekas ar saulainajiem dienvidiem

Plaša skaņdarbu amplitūda – no klasikas līdz mūsdienu mūzikai, no ziemeļu apgarotā askētisma līdz dienvidu svelmainajiem ritmiem – pavērsies klausītājiem, kuri apmeklēs trīs pēdējos festivāla koncertus.

Sestdien, 14.martā, Liepājas teātrī tradicionālajā dubultkoncertā spēlēs Kanādas duets Gijs Kampions un Mario Vašons. Šogad – četrrocīgi uz vienām klavierēm. Viņi tiek dēvēti par Kanādas atskaņotājmākslas vēstniekiem Eiropā. Arī šis koncerts sola gan pārsteigumus, gan iespēju klausīties nedzirdētu mūziku. Pirmo reizi uz skatuves fonā būs iespēja vērot Renē Klēra filmas "Starpbrīdis" demonstrējumu, kuras franču komponista Erika Satī skaņdarba mūzikas pārlikumu šim duetam radījis viens no pianistiem – Gijs Kampions. Aizvadītā gada nogalē Kampiona/Vašona duets devās Kanādas koncertturnejā, atskaņojot franču klaviermūziku, kas tiks piedāvāta arī festivāla klausītājiem. Tajā skanēs arī Malkoma Arnolda un Joanna Bruzdoviča koncerti klavierēm četrrocīgi ar orķestri.

Festivāla divos koncertos – piektdien, 13.martā, Graudu ielas koncertzālē un svētdien, 15.martā, noslēgumā Liepājas teātrī – savu spēles mākslu rādīs trīs spoži pianisti, kuru panākumi aizvijušies tālu aiz pašu dzimtenes robežām. Tie ir vieni no spilgtākajiem savas paaudzes pianistiem, Argentīnā dzimušais Nelsons Gerners, Sicīlijā dzimušais itāliešu pianists, konservatorijas profesors un daudzu ārvalstu meistarklašu vadītājs Salvatore Spano, viens no vadošajiem pianistiem Skandināvijā, norvēģis Hovars Gimze.

Solo koncerts veltīts romantiskajai mūzikai, un pianistu sniegumā skanēs dvēseliskā Roberta Šūmaņa, skarbi apgarotā Eduarda Grīga, Jana Sibēliusa un vēl citu norvēģu mūzika, kā arī Ferenca Lista "Spāņu rapsodija" (Petrarkas soneti).

Festivāla izskaņā kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un maestro Imantu Resni viesmākslinieki atskaņos skaistākos no Volfganga Amadeja Mocarta, Morisa Ravēla klavierkoncertiem un Džordža Geršvina "Rapsodiju blūza stilā".