Kurzemes Vārds

17:38 Svētdiena, 26. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Jāsteidz uz pēdējā ledus?
Miks Kuncītis

Lai arī iestājies atkusnis, vismaz pagaidām vēl zemledus makšķerēšanas prieki turpinās pilnā sparā. Protams, joprojām bļitkotāju uzmanības centrā ir salakas jeb stintes, taču nav jau tā, ka visnotaļ smalkā padarīšana, ko sauc par copi, ziemā koncentrējas tikai ap gurķīšiem, jo ir makšķernieki, kas medī, piemēram, asarus, raudas un mazākus, lielākus breksīšus.

Meklējam asarus

Par ziemas copi mēdz teikt, ka labākās izredzes makšķerniekam tikt pie ievērojama loma ir uz pirmā ledus un – pēdējā. Pagaidām gan par ziemas padošanos vēl pāragri runāt, taču, ņemot vērā to, ka dzīvojam piekrastē, krasa laika apstākļu maiņa ir pat ļoti iespējama. Ja runājam konkrēti par Liepājas ezeru, tad vismaz šobrīd ledus biezums ir pietiekams, lai baudītu bļitkošanas priekus, turklāt zivīm šie astoņi, desmit centimetri neizraisa skābekļa trūkumu, proti, šādos apstākļos tās ir gana aktīvas.

Šajā "Brīvbrīdī" vairāk par asariem, kas pieder pie tām zivīm, kuras izteikti mājo baros. Vasarā vēl šur tur var redzēt peldam kādu vientuļnieku, bet ziemā droši vien esat novērojuši, ka tie pulcējas baros pēc to lieluma. Tie, kuri ir gatavi meklējumiem un kuriem pietiek spēka izurbt neskaitāmus āliņģus, lielākoties arī savu milzu asari atrod. Lai gan, ko es te stāstu, – pieredzējis makšķernieks, kurš regulāri dodas uz savu iecienīto vietiņu, zinās, kur un kā pievilināt strīpaino kārumnieku. Tomēr, ja vieta nepazīstama, tad labāk būtu rīkoties pēc vairāku makšķerēšanas zinātāju principa – izvēlamies savu bļitkošanas rajonu un virzienā no krasta uz vidu izurbjam vismaz sešus āliņģus romba izkārtojumā. Attālums starp āliņģiem, asarus meklējot, būs septiņi metri un ne mazāk. Pirmkārt, tā varēs noskaidrot gultnes slīpumu no krasta attiecībā pret vidu, bet sāniskie āliņģi dos iespēju novērtēt, cik līdzena šajā vietā ir ūdenskrātuves apakšējā daļa. Tad, kad āliņģi izurbti, ejam atpakaļ un katrā urbumā ar barotavas palīdzību ielaižam šķipsniņu motiļu. Atkal atgriežamies pie pirmā urbuma un sākam strādāt. Pirmās divdesmit copes minūtes sadalām uz visiem āliņģiem neatkarīgi no tā – ir cope vai nav. Tad, pie pēdējā nonākuši, varam secināt, kurš no urbumiem labāk strādā, un vēlreiz likt lietā barību.

Mazliet par inventāru

Kā zināms, jo lielāks asaris, jo viņam asāks dribls (protams, gadās arī izņēmumi). Ar resnām auklām un milzīgām mormiškām aizrauties nevajadzētu, labāk būtu darboties pēc principa – jo smalkāk, jo labāk. Lielas kļūdas pieļaujam jau mājasdarbu posmā. Liela daļa makšķernieku uz ziemas copi brauc ar sagatavotām divām vai trim mazmakšķerītēm. Tādā situācijā ir jābūt izcilai veiksmei, kas visbiežāk atnāk tikai vēlā pavasarī uz pēdējo ledu, kad zivis skābekļa pieplūduma dēļ ir manāmi aktivizējušās un īpaši nepievērš vērību tam, kas tiek piedāvāts. Līdz ar to nepieciešami lielāki dažādo mormišku krājumi, un tas viss jāsagatavo jau laikus mājās, nesaldējot pirkstus. Kaut arī asaris ir izteikts plēsoņa un sasniedz vērā ņemamus apmērus, nez kāpēc daudziem šķiet, ka auklas resnumu un mānekļa lielumu vajadzētu palielināt tikai tad, kad dodaties ķert citas tāda paša izmēra zivis, taču tas tā nav. Ja asaris ir svarā aptuveni līdz 250 – 300 gramiem, tad pilnīgi pietiek ar 0,10 mm aukliņu. Pašreiz, kad ledus biezums ir tikai aptuveni 10 centimetru, skābekļa zivīm pietiek, un viņas labprāt dzīvo seklumā pie paša krasta. Nevajadzētu aizmirst, ka neatkarīgi no tā, ar kādām makšķerītēm copējam, vienlaikus izurbtajos āliņģos drīkst būt ne vairāk par divām mazmakšķerītēm, citādi var iznākt nepatīkamas pārrunas ar zivju inspektoriem.

Copes mači

Sestdien Vērgales centra dīķī notiks jau otrā posma sacensības zemledus makšķerēšanā, kurās atkal aicināts piedalīties ikviens. Pieteikties bļitkošanas mačiem var gan iepriekš, gan sacensību norises vietā. Reģistrēšanās iespējama līdz pulksten 8, bet mači sāksies pusstundu vēlāk. Jāatzīmē, ka šīs ir komandu sacensības (katrā no tām ne vairāk kā četri cilvēki). Sīkāku informāciju varat iegūt, zvanot pa tālruni 29423845 (Dainis). Ne asakas!