Kurzemes Vārds

15:11 Piektdiena, 13. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Darbību sācis Zinātniskais centrs
Daina Meistere

Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiālē darbību uzsācis Zinātniskais centrs. Centra darbība vērsta uz reģiona konkurētspējas palielināšanu un dzīves līmeņa celšanu. Viens no centra mērķiem ir izveidot inovatīvu mācību sistēmu jauno speciālistu sagatavošanai. Centra direktors ir docents, inženierzinātņu doktors Armands Grickus. Centra galvenie darbības virzieni ir vērsti uz to, lai radītu vidi zinātniskās un pētnieciskās darbības veicināšanai Liepājas filiālē, lai attīstītu tos pētījumus, kas orientēti uz aktuālo reģionālo tematiku. Zinātniskā centra izveide ļaus stiprināt starptautisko sadarbību un konkurētspēju, tāpat veicinās studentu pētniecisko darbību, iesaistot tajā doktorantus. RTU Liepājas filiāles vadītājs Voldemārs Kārkliņš pastāstīja, ka centra atklāšanā piedalījies RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis, Liepājas domes Attīstības pārvaldes direktors Vilnis Vitkovskis, Liepājas Rotari kluba prezidente Dzintra Reisa. "Pašlaik īstenojam Eiropas Savienības projektu "INTO Praktise Interg Central Baltic", kā arī notiek vairāku starptautisku ES finansētu projektu sagatavošana iesniegšanai finanšu saņemšanai," informēja V.Kārkliņš. Pašlaik tiek pilnveidota pētnieciskā vide.

 

Saņemtas izskatāmās lietas

No Administratīvās rajona tiesas Rīgas Tiesu nama uz jaunizveidotajiem Administratīvās rajona tiesas tiesu namiem Latvijas reģionos – Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē un Valmierā – izskatīšanai nosūtīts 1110 lietu. Liepājas Tiesu nams saņēmis 360 administratīvo lietu. Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētāja Ilze Freimane prognozēja, ka lietu izskatīšanas termiņi tiesā pēc lietu sadalīšanas reģioniem varētu normalizēties aptuveni pēc diviem gadiem – tieši Kurzemē 2011.gada sākumā. Februāra sākumā apritēja pieci gadi, kopš Latvijā pastāv administratīvās tiesas, kurās iedzīvotājiem tiesas ceļā ir iespēja panākt, lai valsts ierēdņi pieņemtu tiesiski pamatotus lēmumus.

Konkursā "ZZ stipendijas" triumfē liepājnieki

Konkursa "ZZ Stipendijas" svinīgajā nobeiguma ceremonijā nosauca tos jauniešus, kuri veselu gadu katru mēnesi saņems stipendiju savu sapņu un talantu izkopšanai mūzikā, dejās, foto, video, ekstrēmajos sporta veidos, sportā, mākslā un dizainā. Šogad konkursā visvairāk atzinību un veicināšanas balvu guva jaunie talanti no Liepājas un rajona: mūzikas nominācijā atzinību un veicināšanas balvu – flautiste Ieva Dzintare, video nominācijā veicināšanas balvu – video mākslinieks Roberts Vītols, nominācijā par sociālo aktivitāti – Katrīna Samme, bet Trīne Lamberte ieguva veicināšanas balvu par DALP 5.vidusskolas "Gada grāmatas" attīstīšanu un veidošanu. Savukārt interneta balsojumā sporta nominācijā 100 latu ieguva Krista Kapūna.Jauniešu stipendiju konkursa "ZZ Stipendijas" svinīgo ceremoniju, uzvarētāju emocijas, konkursam iesūtītos darbus un atskatu uz žūrijas vērtēšanas darbu varēs redzēt raidījumā "Tici sev un īsteno sapni!" Latvijas televīzijas 7.kanālā 8.martā pulksten 18. Nobeiguma ceremonijā īpašus pārsteigumus un pozitīvus mirkļus sagādāja mūzikas grupa "Astronout", Rīgas Gospeļkoris, "Ēnas", Ufo un citi Latvijā pazīstami mākslinieki.

 

Autorvakars "Smeldzi nenoslēpt…"

Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā 7.martā pulksten 14 notiks Liepājas dzejnieka Ādolfa Gaujieša radošā darba pēcpusdiena "Smeldzi nenoslēpt…". Autors sola, ka tajā izskanēs jauni, nepublicēti darbi. Pēcpusdienā gaisotni radīt palīdzēs Ādolfa Gaujieša spalvas brāļi un māsas no kluba "Helikons", dzeju lasīs aktieris Jānis Kuplais, muzicēs Andris Kristons un Edmunds Talalass.

Koristi aicina uz pavasara koncertiem

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs aicina martā ikvienu piedalīties vairākos krāšņos pasākumos, ko piedāvā Liepājas amatiermākslas kolektīvi. Pirmie Liepājas pilsētas dzimšanas dienas mēnesi, pavasari un Starptautisko sieviešu dienu ieskandinās divi Liepājas kori. Vispirms 5.martā pulksten 18 Liepājas Latviešu biedrības namā uz koncertu "Ak, sievietes!" ielūdz vīru koris "Dziedonis", diriģents Valdis Aivars un solists Gunārs Borgs. Bet dažas dienas vēlāk, 7.martā pulksten 15 turpat uz koncertu "Mēs tikāmies martā" visus savus cienītājus un cienītājas gaidīs sieviešu koris "Aija" diriģentes Guntas Vites vadībā un deju kluba "Extra" grupa "Glory" Dinas Pauzeres vadībā.

Nākamnedēļ no koristiem stafeti pārņems mazie dejotāji, kas kopā pulcēsies dižkoncertā "Pilna sauja dzintariņu", bet 17.martā visi pilsētas kori piedāvās klausītājiem īpašu koncertprogrammu "Tai rītā...", ko veido tikai Liepājas komponistu skaņdarbi. Savukārt sarīkojumu maratonu mēneša garumā noslēgs Liepājas Tautas teātra studijas iestudētā Leldes Stumbres izrāde "Kuģītis miglā" Jura Ločmeļa režijā, ko liepājniekiem būs iespēja noskatīties pēdējo reizi.

Atkal pulcina Austras diena

Jau vairāk nekā divdesmit gadu martā notiek Austrasdienas, kad no sirds uz sirdi pretim saulei skan dziesma. Rīt pulksten 17 mākslinieciskās jaunrades centra "Vaduguns" zālē atkal kopā sanāks dziesmu mīļotāji. Šoreiz dziesminiece un viņas gadu ritumā izauklētie ģitāristi muzicēs savas vadītājas jubilejas atskaņās, un tas būs Austrasbērnu un draugu sadziedāšanās koncerts. Tajā atkal būs tautasdziesma, kuru Austrasbērni dzied savā izpratnē un pasniegšanas veidā akustisko ģitāru pavadījumā. Tā būs arī visu mūsu pašapziņas stunda, kurā dalībnieki – gan klausītāji, gan muzicētāji saņems gandarījumu. Gandrīz vai taisnā ceļā pēc šā koncerta Austrasbērni dosies uz Rīgu, lai sestdien ar tautasdziesmu pieskandētu galvaspilsētu.


Prezentē mācības Eiropas Universitātē

Šodien pulksten 16 viesnīcas "Līva" konferenču zālē izglītības centrs "Durbe" rīko iepazīstināšanu ar Eiropas Universitāti. Tā ir viena no privātām biznesa augstskolām ar filiālēm Eiropā (Spānijā – Barselonā, Vācijā – Minhenē, Šveicē – Ženevā un Montrē) un Āzijā. Universitāte piedāvā gan klasiskās bakalaura programmas, gan specializētas vadību programmas, kuras ir ļoti pieprasītas visā pasaulē. Ir iespēja studijas uzsākt augustā, oktobrī vai februārī. Prezentācijas rīkotāji norāda, ka, izvēloties šo universitāti, studentu sagaida izcila mācību kvalitāte, sakārtota mācību vide un lieliska karjera pēc diploma saņemšanas. Mācības notiek angļu valodā.

Mazie mākslinieki veido sniega skulptūras
Indra Imbovica

Kopš Bērnu mākslas skola ieguva savu sapņu pili – veselu namu Kungu ielā –, mazie mākslinieki var īstenot ne vienu vien fantāzijas lidojumu.

Sniegs, atkusnim regulāri mijoties ar salu, atnesis iespēju ne tikai baudīt tradicionālos ziemas priekus, bet arī dažādot māksliniecisko jaunradi. Proti, veidošanas skolotāja Linda Buzoverova mudināja savus audzēkņus skoliņas pagalmā no sniega veidot skulptūras. Tā vispirms mālā tapa lāča karkass, pēc kura tad sniegā tika veidota liela lāča figūra. Skolotāja visvairāk bija gandarīta par to, ka meitenes vienlaikus apguva gan prasmi strādāt ar netradicionālu materiālu, gan mācījās strādāt komandā. Darbs svaigā gaisā tā aizrāva audzēkņus un pašu skolotāju, ka tapa vēl viena sniega skulptūra – vilcene. Pedagoģe smejas, ka bērni tagad ir pārliecinājušies par saviem spēkiem un gandrīz vai būtu gatavi sarīkot paši savu sniega skulptūru festivālu.

Skolas vadītāja Ilze Elizabete Rasa ne bez lepnuma stāsta, ka audzēkņi pašlaik cītīgi gatavojas lielai izstādei "Balto putnu dārzs". Lielākie bērni tos uz māla putna formas veido ar ģipša saitēm un pēc tam izrotā ar dažādiem materiāliem – kafijas pupiņām, mežģīnēm, krellītēm, diegiem utt. Savukārt mazākie audzēkņi putnus zīmē uz papīra. Lielā izstāde aprīlī vispirms tiks parādīta Tirdzniecības nama "Kurzeme", bet pēc tam tiks vesta uz Rīgu. .

Zāģēs nokaltušos, novārgušos kokus

Liepājas apstādījumu apsaimniekotāji šogad nolēmuši uzsākt pakāpeniski sakopt ezermalas apstādījumus. Vispirms izcirtīs nokaltušos, novārgušos kokus, pēc tam vairākos paņēmienos retinās pārējos kokus, visu laiku speciālistiem sekojot, kas ir saglabājams un īpaši saudzējams, informēja pilsētas pašvaldības dabas aizsardzības speciāliste Alda Damberga. Stiprie un veselie koki iegūs labākus gaismas un barības vielu uzņemšanas apstākļus. Martā Komunālās pārvaldes speciālisti Dunikas ielas parkā, kur pērn ierīkoja bērnu rotaļlaukumu, izzāģēs no 10 līdz 20 mazvērtīgu koku. Līdz šim Dunikas ielas parkā nav retināti koki. Tas notiks pakāpeniski.

Sveiks svētkos sievietes

Jūras spēku orķestra metālpūšamo instrumentu kvintets, klarnešu kvartets un saksofonu kvartets kopā ar Sauszemes spēku orķestra saksofonu kvartetu un Nacionālo bruņoto spēku štāba orķestra flautu kvartetu, tubu kvartetu, sitaminstrumentu ansambli un klarnešu kvartetu "Quattro Differente" sagatavojuši koncertprogrammu "O, sievietes, sievietes!", ko atskaņos tieši Starptautiskajā sieviešu dienā.

NBS Nodrošinājuma pavēlniecības štāba vadības grupas virsniece virsleitnante Inese Kočote informēja, ka 8.martā astoņi NBS kameransambļi bez maksas piedāvās koncertu Siguldas koncertzālē "Baltais flīģelis". Mūziķi centušies savās koncertprogrammās iekļaut svētkiem atbilstošu repertuāru visdažādākajām gaumēm. Koncertā skanēs itāliešu un franču komponistu valšu popūriji, Morisa Ravēla un Nino Rotas mūzikas pārlikumi, mūzika no kinofilmas "Džeims Bonds" un Astora Pjacollas tango ritmi, Jura Kulakova "Burleska klarnešu kvartetam", džeza mūzika un regtaimi, Karību salu un brazīliešu mūzikas ritmi, turklāt paredzēti arī pārsteigumi, ko orķestranti neatklās līdz pat pašam koncertam.

Galda spēles – pašu rokām

Liepājas Novada fonda jauniešu ideju laboratorijas dalībnieki izsludina galda spēļu konkursu Liepājas pilsētas un rajona skolēniem un jauniešiem, aicinot izgatavot dažādas galda spēles. Konkursa dalībnieks var būt jebkurš skolēns, kurš viens vai kopā ar draugiem izgatavo galda spēli, iesniedzot izpilda reģistrācijas anketu un apmeklē gala pasākumu 4.aprīlī. Izgatavotās spēles vērtēs trīs kategorijās (šahs un dambrete, tradicionālās galda spēles un jaunrades spēles). Apbalvos piecus labākos spēļu iesniedzējus katrā kategorijā. Skolotāji, pulciņu vadītāji un citi pieaugušie aicināti palīdzēt jauniešiem.

Spēles varēs iesniegt no 25.marta līdz 3.aprīlim Liepājas Jaunatnes centrā, Rožu laukumā 5/6, 3.stāvā. Spēles vērtēs neatkarīgu ekspertu žūrija. Pēc tam tās nodos labdarībai: cilvēkiem, kuri paši tās pašlaik nevar iegādāties. Vairāk par konkursu var lasīt mājaslapas www.lnf.lv sadaļā "Jauniešu ideju laboratorija" vai piezvanīt pa tālruni 29846529 Sarmītei.

Ungāru studenti par Liepāju

Mūsu pilsētas dzimšanas dienas mēnesī martā Rietumungārijas universitātes Filoloģijas fakultātes Urālistikas (somugru valodu) katedras mācībspēki un studenti, kuri mācās latviešu valodu, gatavojas Liepājas 384.jubilejai veltītai pēcpusdienai. Svinīgajā pasākumā ungāru studenti deklamēs dzejnieka Modra Zihmaņa dzeju, kas nesen atdzejota ungāru valodā un ar katedras mācībspēku palīdzību izdota krājumā "Vēstules Margrietiņai", kā arī klausīsies pasniedzēju stāstījumā par vēju pilsētu. Svinēt Liepājas jubilejas Rietumungārijas universitātē Sombathejas pilsētā jau kļuvis par tradīciju, tas darīts arī pērn, kad pilsētas dome katedrai uzdāvināja tūrisma ceļvežus un citus informatīvus materiālus par Liepāju vācu un angļu valodā.

Pieredze Klaipēdā

Liepājas SEZ pārvaldes pārstāvji viesojās Klaipēdas ostā, kur iepazinās ar tās darbību un attīstības perspektīvām ekonomiski sarežģītajos apstākļos. SEZ pārvaldnieka vietnieks Jānis Lapiņš atzina, ka arī Klaipēdas ostā kravu apjomi samazinās, bet, tāpat kā Liepājas osta, tā aktīvi strādājot, lai piesaistītu ES finansējumu savas infrastruktūras projektiem. Liepājas SEZ pārvaldes vadītāji tikās arī ar Lietuvas stividorkompāniju asociācijas prezidentu un Klaipēdas ostas kompānijas "BEGA" ģenerāldirektoru Aloizu Kuzmarski, kurš uzsvēra, ka stividoru asociācija ir nopietns spēks, kas spēj aizstāvēt uzņēmēju intereses visos lēmumu pieņemšanas līmeņos. Tāpat tiekot mērķtiecīgi koordinēta darbība un plānota attīstība.